جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6144

 يادداشت 

 آيا تحصيلات تاثيري بر کيفيت زندگي ما دارد؟

آذر فخري

يکي از مهم‌ترين شاخص‌هاي رشد سرمايه انساني هر کشوري، افزايش ميزان باسوادان و نيز تحصيل‌کردگان در مدارج بالاي دانشگاهي است. با توجه به اين‌که کشور ما از نظر رشد شاخص‌هاي کيفيت زندگي از سال 2005 و در ميان 111 کشور مورد بررسي، در رده 88 قرار دارد، به نظر مي‌رسد در برخي زمينه‌هايي که مربوط به کيفيت زندگي مي‌شود از رشد چنداني برخوردار نبوده‌ايم. و اين البته برمي‌گردد به مشکلات خاصي که تابعي از فشار تحريم‌ها و تورم‌هاي اقتصادي هستند. يکي از اين موارد که به‌خصوص در سال‌هاي اخير نمود بيشتري دارد، عدم رغبت جوانان به ادامه تحصيل در دانشگاه‌هاست و يا حتي ترک تحصيل برخي از آنان در نيمه‌راه و خروج از دانشگاه براي يافتن کار. برخي از اين افراد که درس و تحصيل را کنار مي‌گذارند معتقدند امروز با توجه به شرايط موجود با هر سطح از مردکي مي‌توان به هر کاري دست زد و اغلب مشاغل موجود نيازي به مدرک خاصي ندارند.

اما آمارهاي موجود در داخل کشور نشان از آن دارد که سطح سواد و نيز افرادي که مدارک مختلف دانشگاهي دارند، در چند سال اخير از رشد بسيار خوبي برخوردار بوده. اين رشد البته بيشتر در ميان دختران ديده مي‌شود. ميزان علاقه دختران براي ادامه تحصيل به واسطه امکاناتي که براي ادامه تحصيل آنان در مناطق مختلف فراهم شده، باعث شده جامعه زنان ما از نظر ميزان سواد و تحصيلات دانشگاهي نسبت به مردان پيشي بگيرند. جداي از تمام برداشت‌هايي که در اين زمينه مي‌توان داشت، توجه به يک نکته اساسي بسيار مهم است؛ هر چه زنان و دختران کشور از تحصيلات بالاتري برخوردار باشند در مديريت شخصي، شغلي و خانوادگي موفق‌تر عمل مي‌کنند. در واقع دانش و پژوهش تاثير بسيار زيادي در رشد فرهنگي زنان جامعه ما گذاشته است و حتي امروز زنان بسياري در سطوح بالاي مديريتي با موفقيت در حال ايفاي نقش هستند و در عين حال از وضعيت خانوادگي مناسبي برخوردارند و نيز در تربيت فرزندان موفق‌ترند.

به نظر مي‌رسد ادامه تحصيلات و داشتن مدرک دانشگاهي به‌طور عمده بر روي زندگي خانواده ايراني و رشد فرهنگي تاثير بسياري گذاشته است. افراد دانشگاه ديده نسبت به مسائل اجتماعي، سياسي، اقتصادي و فرهنگي جامعه خود حساس‌اند و واکنش نشان مي‌دهند و سعي مي‌کنند سواد خود را در اين زمينه‌ها بالا ببرند. ضمن آن‌که يک فرد تحصيل کرده به‌خصوص زنان به مسائل بهداشتي و سلامت نيز اهميت بيشتري مي‌دهند و به دنبال اطلاعات موثر و مفيد در اين زمينه هستند.

لاجرم به نظر مي‌رسد اگرچه ممکن است تحصيلات دانشگاهي و داشتن يک مدرک خاص، کمک چنداني در به دست آوردن شغل مطلوب نکند، اما در بالا بردن آگاهي و سواد اجتماعي و افزايش کيفيت سرمايه انساني جامعه نقش بسيار موثري دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته