جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6144

 خبرپزشكي 

 بلايي که پارازيت و امواج ماکروويو بر سر دستگاه عصبي مي آورد

به گزارش بهداشت نيوز دکتر محسن فروغي پور افزود: تحقيقات نشان داده امواج کيهاني، امواج راديويي و امواج ماکروويو باعث التهاب مغز و نخاع و ايجاد بيماري‌هاي دستگاه عصبي انسان مي‌شوند.

وي ادامه داد: در بيماري‌هاي التهابي دستگاه عصبي، سلول‌هاي عصبي دچار ورم و التهاب شده و بعد از مدتي عملکرد آنها دچار اختلال مي‌شود که معروفترين اين بيماري‌ها ام. اس است. همچنين التهاب دستگاه عصبي انسان در ايجاد بيماري‌هاي وابسته به سن مانند آلزايمر و پارکينسون، صرع، بيماري گلين باره، اضطراب و افسردگي موثر است.

افزايش مقاومت باکتري هاي بيماري زا در دود‌سيگار

به گزارش مهر، اثرات مخرب دود سيگار طي تحقيقات مختلف بارها ثابت شده و تحقيقات جديد محققان دانشگاه کاليفرنيا نشان مي دهد که يکي ديگر از مضرات دود سيگار، مقاوم شدن باکتري هاي بيماري زا است.در اين مطالعه باکتري MRSA مورد مطالعه قرار گرفته است. اين باکتري سبب بروز عفونت هاي کشنده در نقاط مختلف بدن از جمله پوست، جريان خون و محل جراحي مي شود. احتمال وجود اين باکتري بيماري زا در بيمارستان ها و مراکز درماني بيشتر است.

مطالعات نشان مي دهد که اين گروه از باکتري ها زماني که در معرض دود سيگار قرار مي گيرند، در مقابل انواع آنتي بيوتيک بسيار مقاوم ترمي شوند. در واقع دود سيگار در برابر اين باکتري ها مانند سوختي است که آنان را مهاجم تر مي کند.

مضرات آرسنيک موجود در برنج ؟

به گفته محققان، وجود ماده شيميايي آرسنيک در برنج بسيار براي سلامت خطرناک است.به گزارش بهداشت نيوز،محققان عنوان مي‌کنند تهديد ناشي از آرسنيک موجود در برنج به سرعت مسموم کننده نيست، اما مصرف بلندمدت اين نوع برنج مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان‌هاي مثانه، ريه و پوست، بيماري قلبي و ديابت را افزايش دهد. در بانوان باردار مسموميت با آرسنيک مي‌تواند باعث سقط جنين يا کاهش وزن نوزاد گردد. تماس با آرسنيک در دوران جنيني باعث اختلالات سيستم ايمني و اختلال در تکامل مغز در نوزاد مي‌شود.آرسنيک به طورطبيعي در خاک و آب وجود دارد چراکه پوسته زمين حاوي اين ماده شيميايي است، اما ممکن است در پي استفاده از برخي آفت کش‌ها و کود‌ها هم تجمع يابند.

برنج سريع‌تر از هر گياه ديگري آرسنيک را جذب مي‌کند.برنج قهوه‌اي داراي بالاترين ميزان آرسنيک است چراکه اين ماده شيميايي در لايه خارجي سالم آن تجمع مي‌يابد و با جداشدن اين لايه برنج سفيد حاصل مي‌ شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته