جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/12 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6150

 معادلات انرژي 

 سخنگوي قوه قضاييه خبر داد:

بازداشت سه نفر در رابطه با پرونده وزارت نفت

سخنگوي قوه قضاييه از بازداشت سه نفر در پرونده اخير وزارت نفت خبر داد.

به گزارش ايرنا ، غلامحسين اسماعيلي در رابطه با اينکه در روزهاي اخير خبري مبني بر دستگيري يک مدير در وزارت نفت که با چمدان در حال خروج از کشور و رابطه يک خانم با 16 نفر در فضاي مجازي منتشر شده است، گفت: براي رسيدن به اخبار صحيح به مسموعات فضاي مجازي که صاحب و متولي ندارند يا صاحبان و متولي‌اش بيگانگان هستند توجهي نکنيد. در بخش اول اصلاً چمداني نبود و خروج با چمدان نبود. اطلاعي توسط وزارت اطلاعات و نهادهاي قضائي اعلام شد که بخشي از درآمدهاي حاصل از فروش نفت نزد يکي از صرافان قرار گرفته بود که بين اين صراف و يکي از شرکت‌هاي زيرمجموعه وزارت نفت در خود وزارت نفت براي نگهداري وجوه تباني وجود دارد.

وي افزود: در آن روز گزارش دادند که اين دو نفر در حال خروج از کشور هستند و ارز همراهشان نبوده است. ارز در حساب صراف و در خارج از کشور بوده است و اين دو نفر قصد خروج از کشور را داشتند و هنگام خروج دستگير شدند. در ادامه تحقيقات يکي از کارمندان بانک سرمايه نيز که مرتبط بود شناسايي و دستگير شدند.

اسماعيلي ادامه داد: 3 نفر در رابطه با اين پرونده بازداشت هستند.
25 ميليون يورو بيش از 3 سال در حساب صراف بود که با پيگيري‌هاي قضائي باعث شد علاوه بر دستگيري اينها اولاً 25 ميليون يورو در حساب صراف با اقدامات قضائي و اطلاعاتي به حساب وزارت نفت برگشت. پول ديگري هم که در گزارش نبود هم از حساب صراف به حساب وزارت نفت برگردانديم و در اختيار بيت المال قرار داديم.

وي افزود: اين 3 نفر بازداشت هستند و تحقيقاتشان رو به اتمام است و با توجه به تکميل تحقيقات ممکن است با وثيقه آزاد شوند.

سخنگوي قوه قضائيه ادامه داد: پرونده اين 16 نفر و فساد اخلاقي، جز پرونده‌هاي ما نيست. ما پرونده‌اي در اين باب نداريم. عموماً در موضوعات مربوط به منافي عفت ما ممنوع از تحقيق و تفحص هستيم مگر در جايي که شاکي خصوصي باشد يا جرم سازمان يافته باشد يا در مرئي و منظر عموم رخ داده باشد. امور منافي عفت ضوابط خاص خودش را دارد. پرونده ديگري در اين ارتباط در دادگاه انقلاب داريم. پرونده در دادسراي امنيت تشکيل شده است.اسماعيلي ادامه داد: اين پرونده در ارتباط با يکي از شرکت‌هاي نمايندگي خارجي است که با برخي از پرسنل وزارت نفت در ارتباط بوده و اسناد و مدارک مربوط به قراردادهاي نفتي و فروش و جابجايي نفت توسط اين خانم که کارگزار يکي از شرکت‌هاي خارجي بوده از پرسنل وزارت نفت اخذ شده است. در بازرسي منزل اسناد متعددي در اين حوزه به دست آمده است. دادسرا کيفرخواست داده و الان در دادگاه است.وي افزود: 2 جلسه دادگاه با حضور وکيل برگزار شده است. از نکات جالب اين که ما در اين خانم وکيل دادگستري است و وکالت اين خانم را برعهده دارد. اخيراً دادگاه به لحاظ روشن شدن وضعيت طبقه بندي اسناد و مدارک از وزارت نفت استعلامي انجام داده که چه بخشي محرمانه و چه بخشي غيرمحرمانه سري است؟ با توجه به نوع طبقه بندي اسناد که در تصميم دادگاه اثر دارد پس از واصل شدن گزارش وزارت نفت در مورد اين اسناد دادگاه رسيدگي را ادامه مي‌دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته