جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 سرمقاله 

استفاده موثر از توان جامعه در حل معضلات اجتماعي

حميدرضا عسگري

گويا اساس کار را براين گذاشته ايم که ميخ آهنين را به هرطريقي که شده در سنگ فروکنيم. هرچه جامعه شناسان، روانشناسان و کارشناسان حوزه هاي فرهنگي و اجتماعي تاکيد مي کنند و هرچه اصحاب قلم و رسانه از نارسايي هاي برخوردهاي سلبي درمورد مواجهه با مسئله حجاب مي گويند، بي فايده است و در برهمان پاشنه مي چرخد!

قطعاً بي حجابي به عنوان يک معضل اجتماعي، آفتـزاست و بايد به درمان آن پرداخت. اما آفت کشي صرفاً با سمپاشي ميسر نخواهد شد. يک گلدان گل وقتي دچار آفت مي شود بعضاً با تغيير زاويه تابش نور آفتاب يا تغيير زمان آبياري و حتي تغيير و تخليه خاک و گلدان، درمان مي شود. دست آخر اگر هيچ کدام از اين راهکارها جواب نداد از سمپاشي براي دفع آفت استفاده مي کنند که صدالبته به خود گياه نيز آسيب خواهد رساند.

اينکه مردم را به فيلم گرفتن از رانندگان بي حجاب يا پلاک ماشين هايي که سر نشين بي حجاب دارند ترغيب کنيم و يا اينکه فضايي را در شبکه هاي اجتماعي راه اندازي کنيم تا فيلم و آدرس رستوران ها وکافه هايي که بعضاً در آن افراد بي حجاب هستند را بفرستند تا خيلي سريع با آنها برخورد شود، قدري به لحاظ شناخت ريشه هاي اجتماعي قابل تامل است. جالب تر اينکه در توجيه اين رويه آمده :<< اين اقدام براي تسريع در برخورد با هنجارشکني‌ها با استفاده از ظرفيت شهروندان دغدغه‌مند است>>.

درادامه با تاييد رفع معضل بي حجابي درجامعه و ضرورت تمکين به موازين شرعي، تنها به يک نکته کوتاه اشاره مي کنيم و خواستاريم تا مسئولان و دلسوزان واقعي که نگران تزلزل اخلاق در جامعه هستند به آن توجه داشته باشند.

همانطور که گفته شد بدحجابي امري ناپسند است، و قطعاً هرمشکلي درجايگاه خود آفت ها و تخريب هاي خاص خود را دارد، اما آيا تزلزل اخلاق درجامعه با اولويت مبارزه اين چنيني ، با افراد بدحجاب حل مي شود. آيا مسئولان ذي ربط تاکنون پيش زمينه هاي بروز معضل بدحجابي را بررسي کرده اند و يا توجهي به اقدامات پيشگيرانه داشته اند.

مسلماً عمل جراحي و سپردن بدن بيمار به تيغ زماني صورت مي گيرد که درمان هاي ساده تر جواب نداده باشد و بيماري فرد تاحد فزاينده اي سلامت وي را به خطر انداخته باشد. بايد از خود بپرسيم اقدامات پيش گيرانه و يا درمان هاي پيش از عمل ما چه بوده که امروز دست به چنين سبکي براي مبارزه بدحجابي زده ايم.

آيا آفت هاي اين سبک مديريتي در مواجهه با معضل بدحجابي را بررسي کرده ايم. اينکه ممکن است(قطعاً چنين خواهد شد) مردم را در مقابل يکديگر قرار دهيم و برخي سلايق خاص را بر ديگر سلايق جامعه مسلط کنيم و نوعي نفاق در ميان آنها رخ دهد. آيا به اين فکر کرده ايم که توصيه به مردم که از يکديگر فيلم بگيرند، ممکن است به درگيري و نزاع کشيده شود که بعضاً موجب مرگ طرفين شود. اين رويه به معناي استفاده از ظرفيت جامعه نيست، بلکه قرار دادن مردم و جوانان در مقابل هم مي باشد.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته