جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 کارهايي که قدرت مغزتان را چندين برابر مي‌کنند 

 
پژوهش‌ها نشان مي‌دهد انجام کارهاي يدي و استفاده از دستان در حين انجام کار سبب افزايش توانمندي‌هاي مغز و کاهش اضطراب مي‌شود.به گزارش بهداشت نيوز به گفته محققان، مغز انسان به‌گونه‌اي تکامل پيداکرده که به ما در راستاي استفاده از محيط پيرامون و جهانمان ياري کند. به‌عنوان نمونه در قرن نوزدهم ميلادي، پزشکان براي درمان زنان مضطرب و داراي تشويش، استفاده از ميل بافتني و بافتن لباس‌هاي کاموايي را تجويز کرده و اين درمان معمولاً مثمرثمر بود. در اين حالت، دستان به‌طور مداوم و يکسان اقدام به انجام حرکاتي تکراري کرده و مغز مي‌داند نتيجه اين حرکات منظم، يک کلاه يا لباس پشمي است و درنتيجه سيستم اعصاب و مغز آرام مي‌شود. به نظر مي‌رسد که کار يدي و اين‌گونه فعاليت‌ها موجب بروز خشنودي در مغز مي‌شود.

«کلي لمبرت»، پژوهشگر ارشد از دانشگاه ريچموند، در اين رابطه مي‌گويد: «من اين کار را مي‌توانم با عنوان داروهاي رفتاري توصيف کنم. در اين حالت، مغز ما براثر فعاليت‌هايي که انجام مي‌دهيم و يا حرکات بدن ما واکنش نشان داده و تغيير مي‌کند. اين تغييرات مشابه تغييراتي است که توسط دارو در بدن ايجاد مي‌شوند.»

وي در ادامه مي‌افزايد: «نحوه انجام کارهاي امروزي به‌گونه‌اي است که ما فقط روي صندلي نشسته‌ايم و دکمه‌ها را فشار مي‌دهيم. اين موضوع مي‌تواند قابليت کنترل محيطي را در انسان کاهش دهد.»محققان توصيه مي‌کنند تا آنجايي که مي‌توانيد خود را درگير کارهاي دستي کرده و سعي کنيد در خانه يا محل کار، از دستانتان براي انجام کارهاي مختلف استفاده کنيد. اين موضوع روي شرايط مغزي شما تأثير داشته و توانائي‌هايتان را زيادترمي‌کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته