جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

 يادداشت 

يک طرح به‌موقع و ضروري؛ غربالگري رواني در شبکه بهداشت

ابراهيم علي آبادي

روزي روزگاري در اين شهر و آن روستا آدم‌هايي زندگي مي‌کردند که اگر در اثر يک اتفاق دچار اندوه شديد يا همان افسردگي و در خودفرورفتگي مي‌شدند، بايد تا هرجا که مي‌توانستند اين مشکل روحي-رواني را تحمل مي‌کردند. کسي به آن‌ها توصيه نمي‌کرد براي بهترشدن حال‌شان و بازگشتن به روال عادي زندگي، به روان‌کاو مراجعه کنند. اگر کسي هم به خود جرات مي‌داد و چنين پيشنهادي مي‌داد به شدت مورد عتاب قرار مي‌گرفت. هرکسي که دچار درد و اندوه و مشکل روحي-رواني مي‌شد، يا تاب مي‌آورد و صدايش درنمي‌آمد و يا در نهايت سر از دارالمجانين درمي‌آورد.

اما خوشبختانه امروز تا حدودي- فقط تا حدودي- برخي مردم به اين نکته پي برده‌اند که بسياري از مشکلات رواني، افسردگي‌ها و حتي برخي بيماري‌هاي جسمي را مي‌توان و بايد با مراجعه به روان‌کاو يا روان‌پزشک حل کرد. اين روزها کسي از اين‌که بگويد در حال مشاوره روان‌کاوي است و يا وقت مشاوره دارد، نه تنها خجالت نمي‌کشد که آن‌را حتي نوعي کلاس اجتماعي براي خود مي‌داند. در واقع چه براي پُزش باشد و چه براي درمان، افرادي هستند که بدون مشورت با مشاور خود کاري انجام نمي‌دهند. اما نکته مهم در اين ماجرا اين است که خدمات روان‌کاوي و روان‌درماني شامل بيمه نمي‌شود و ويزيت اين مشاوران بسيار گران و گاهي خارج از نه فقط حد توان که حد تصور است. بنابراين مشاوره‌هاي روان‌کاوي به‌خصوص در شرايط فعلي جامعه بسيار ضروري اما به شدت گران است.

تصميم بسيار به‌جا و مناسب و شايسته توجهي که اخيرا معاون كل وزارت بهداشت از آن خبر داده اجراي طرح غربالگري بيماري‌هاي رواني توسط وزارت بهداشت است. بر اساس اين طرح ابتدا و براي شروع وزارت بهداشت براي پيشگيري از بيماري‌هاي رواني با آگاه‌سازي جامعه و رسانه‌ها در جهت کاهش استرس محيطي گام برمي‌دارد.و در درجه دوم در راستاي درمان بيماري‌هاي سبک ، متوسط و سنگين تلاش مي‌کند. به همين دليل روان‌شناسان باليني در شبکه بهداشت و درمان به‌کار گرفته شده‌اند تا موارد بيماري را غربالگري کنند. معاون كل وزارت بهداشت مي‌گويد افرادي که به بخش دولتي، مراکز بهداشتي و درماني و خانه‌ها و پايگاه‌هاي بهداشتي دولتي مراجعه مي‌کنند مورد تست قرار مي‌گيرند و غربالگري که به‌صورت تعدادي پرسش چند گزينه‌اي است انجام مي‌شود وعلائم اوليه بيماري‌هاي روان‌پزشکي به‌صورت استاندارد از آن استخراج مي‌شود و بيماري مشخص مي‌شود. اگر علائم فرد قابل توجه و نيازمند مداخله باشد به روان‌شناس و در ادامه در صورت نياز و ادامه روند درمان به روان‌پزشک معرفي مي‌شود.در واقع وضعيت اين بيماران تا بهبودي پيگيري مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته