جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6158

 معاون آموزشي تحصيلات تکميلي دانشکده علوم پزشکي:
 ضرورت اصلاح شيوه پذيرش دانشجوي دکتري 

 معاون آموزشي امور دستياري و تحصيلات تکميلي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با تاکيد بر ضرورت اصلاح شيوه پذيرش دانشجوي Ph.D، گفت:دانشجوي Ph.D بايد به گونه‌اي تربيت شود که قادر باشد منابع خارج دانشگاهي را از صنعت و وزارتخانه‌هاي مختلف براي انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي جذب کند. به عبارت ديگر دانشجوي دکترا بايد جامع نگر و دانش بنيان تربيت شود.

دکتر ميرمحمد ميري در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اينکه هدف اصلي دانشگاه ايجاد تحول مثبت در جهت افزايش بهره وري است، اظهار کرد:دانشکده پزشکي در حال حاضر در رشته‌هاي علوم پايه شامل کارشناسي ارشد و PhD در 14 رشته در حال تربيت دانشجوست.

وي تعداد دانشجويان مقاطع ارشد و PhD را در مجموع حدود 400 نفر عنوان کرد که توسط حدود 80 عضو هيأت علمي آموزش مي‌بينند و ادامه داد: با هدف برقراري تعامل مستمر با اعضاي هيأت علمي و تصميم‌گيري تخصصي در موضوعات مختلف دانشگاه، ماهانه جلسات متعددي با عنوان "جلسات هم انديشي اساتيد" علاوه بر جلسات خصوصي با تک تک گروه‌ها، با حضور اعضاي هيأت علمي گروه‌هاي آموزشي مختلف، مديران گروه، معاونين و رئيس دانشکده برگزار مي‌شود.

دکتر ميري با تاکيد بر ضرورت اصلاح شيوه پذيرش دانشجوي PhD با هدف تربيت فارغ‌التحصيلان جامعه نگر و مساله محور، تصريح کرد: البته تمام چالش‌ها و مشکلات دوره تحصيل دانشجوي پزشکي از جمله مسائل فيلد باليني، کمبودها، چالش با بيمار و ساير موضوعات، جزئي از آموزش دانشجويان است، به عبارتي کار درمان و رسيدگي به بيمار نبايد روي زمين بماند و مديريت اين شرايط و ايجاد هماهنگي ما بين فيلد بالين و پايه و حل مشکلات، فن و هنر مديريتي ما را نشان مي‌دهد.

معاون آموزشي تحصيلات تکميلي دانشکده پزشکي با بيان اينکه برخي محدوديت‌ها منجر به بروز نوآوري و خلاقيت در بين دانشجويان مي‌شود، عنوان کرد: دانشجو بايد بداند که محدوديت همه جا هست و براي کسب موفقيت در اين شرايط بايد با هدف نوآوري و ايجاد تحول وارد دانشگاه شود.

بستر برقراري ارتباطات خارج دانشگاهي براي دانشجويان فراهم شده است

وي با بيان اينکه معاونت‌هاي آموزشي و پژوهشي دانشگاه بستر لازم براي برقراري لينک‌ها و ارتباطات خارج دانشگاهي را براي دانشجويان فراهم کرده‌اند، گفت:در حال حاضر با چند دانشگاه صنعتي همچون اميرکبير، شهيد بهشتي و خواجه نصير تفاهم نامه‌هاي همکاري مشترک منعقد شده و از اين طريق بستر اجراي پژوهش‌هاي مشترک بين دانشگاهي در موضوعات دانش بنيان و جامع‌نگر فراهم شده و در صورتيکه دانشجويي در اين زمينه اقدام کند حمايت دانشگاه را خواهد داشت.

ضرورت بازنگري آئين‌نامه‌هاي آموزشي دوره PhD

وي با تاکيد بر ضرورت بازنگري آئين‌نامه‌هاي آموزشي دوره PhD با هدف مساله محور کردن پايان‌نامه‌ها و پژوهش‌هاي دانشگاهي، اظهار کرد:آئين‌نامه‌ها بايد در جهت رفع نياز کشور، ارتقاي صنعت، تکنولوژي، سلامت جامعه و جامعه محوري بازنگري شود.

دکتر ميري با بيان اينکه نگرش دانشجويان PhDبراي بازگشت به دانشگاه و تدريس پس از فارغ‌التحصيلي بايد تغيير کند، تصريح کرد:لازمه اين مساله تقويت ارتباط دانشگاه با صنعت و ايجاد بستر براي حضور دانشجويان در بستر صنعت و جامعه در حين گذراندن دوره تحصيلي است.

دروس "خلاقيت" و "کارآفريني" در برنامه آموزشي دانشجويان دکترا گنجانده شود

وي همچنين با اشاره به اهميت افزودن سرفصل‌هاي جديد مانند خلاقيت و کارآفريني در برنامه آموزشي دانشجويان دکترا، اظهار کرد:برنامه آموزشي اصلي دانشکده‌هاي پزشکي توسط هيأت بورد وزارت بهداشت در رشته‌هاي مختلف تدوين و به کليه دانشگاه‌ها ابلاغ و در نتيجه براي کليه گروه‌هاي آموزشي لازم الاجراست، البته اين برنامه نيز چند سال يک‌بار بازنگري مي‌شود. با اين حال سرفصل‌هايي مانند خلاقيت و کارآفريني مي‌تواند در قالب دروس اختياري در اختيار دانشجويان قرار بگيرد.

تغييري در سهميه بورسيه دانشکده ايجاد نشده است

دکتر ميري همچنين در پاسخ به سوالي در رابطه با سياست دانشگاه در زمينه اعزام دانشجوي بورسيه و همچنين فرصت‌هاي مطالعاتي، اظهار کرد:دانشکده هيچ تغييري در سهميه‌هاي خود ايجاد نکرده و در صورت تقاضاي دانشجو و طي پروسه مربوطه، طبق روال گذشته اجرا مي‌شود و هنوز هيچ مطلبي مبني بر توقف اعزام دانشجوي بورسيه و يا فرصت‌هاي مطالعاتي از سوي وزارت بهداشت ابلاغ نشده است.وي ادامه داد:دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي همچنين در ارتباط علمي با چندين کشور مطرح اروپايي مانند فرانسه به عنوان فوکال پوينت مطرح بوده و معاونت بين‌الملل دانشگاه در اين زمينه بسيار فعال بوده و به زودي تسهيلات جديدي در سطح اساتيد و دانشجويان ارائه خواهد شد.

زمان برگزاري آزمون جامع تغيير نکرده است

دکتر ميري در خاتمه در رابطه با احتمال تغيير زمان برگزاري آزمون جامع دوره‌هاي تحصيلات تکميلي، اظهار کرد:پايان نيمسال تحصيلي از سوي معاونت آموزشي دانشگاه 6 تير ماه مطرح شده و اين بدان معناست که کليه آزمون‌ها بايد پيش از اين تاريخ برگزار شود ولي در رابطه با آزمون جامع مکاتباتي با معاونت آموزشي انجام شد و در نهايت تاريخ اوليه اين آزمون بدون هيچ‌گونه تغييري در شهريور ماه برگزار خواهد شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته