جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/15 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - يكشنبه نسخه شماره 2876

 سرمقاله 


   دنيا به کام زالوها !

سيدحسين قوامي
در حالي که اقتصاد يک دانش است، نمي دانم چرا بي سوادها پولدارترند؟! (خورخه والديه، نويسنده مکزيکي)
اين جمله شايد بيشتر به يک لطيفه کنايه آميز شباهت داشته باشد. اما در دل خود حرف هاي بسياري نهفته دارد. حرف هايي که شايد بخشي از آن پيکان تيز انتقاد و اعتراض نسبت به شرايط اجتماعي باشد.
متاسفانه در جامعه ايراني نيز مي توان مصاديقي براي اين جمله پيدا کرد و به افرادي اشاره کرد که بدون هيچ شايستگي و لياقتي، به دليل مناسبات خارج از عرف و قانون، يک شبه ره صد ساله را طي کرده اند و مال و منال بادآورده اي براي خود دست و پا کرده اند.
اما در اين ميان هستند افرادي که به خود زحمت شکستن قانون را هم نمي دهند و با دستاويز قرار دادن آن، راه به دست آوردن ثروت بادآورده را طي کرده اند! که تنها عامل و مسبب آن سيستم بيمار اقتصادي است.
در اين زمينه خوب است به سخنان سال گذشته رياست جمهوري ايران مراجعه کنيم که در يکي از سفرهاي استاني از عده اي سخن گفت که از سيستم بانکي وام هاي کلاني گرفته و حاضر به بازپرداخت آن نيستند. وي حتي آنها را تهديد به افشاي نام کرد. هرچند که بعدها اين تهديدات چندان جامه عمل نپوشيد، اما واقعيتي را بيش از پيش روشن نمود.
در سيستم اقتصادي ايران افرادي وجود دارند که با توجه به روابط تعريف نشده و خارج از قانون، اقدام به دريافت وام هاي کلان نموده اند و گاه بوسيله همان وام هاي ميلياردي، در خصوصي سازي مشارکت داشته و کارخانجات و مراکز صنعتي دولتي را خريداري مي کنند!
اين روند بسيار اعجاب انگيز! موجب شده است که برخي زالوهاي اقتصادي از دولت پول بگيرند، از آن خريد کنند و قسط خود را نيز پرداخت نکنند! البته موضوع دريافت وام هاي کلان و عدم پرداخت اقساط آن تنها به اين مسئله خلاصه نمي شود و ابعاد ديگري نيز دارد که کم و بيش به همين اعجاب انگيزيست!
پيش از اين نيز در خبرها آمده بود فردي با تاسيس 47 شرکت، شناسنامه هاي جعلي و اسامي مختلف به شبکه بانکي کشور ارايه کرده و با پرداخت پول هاي زير ميزي، موفق به دريافت وام هاي کلان شده است.
بنابراين در شرايطي که يک جوان براي دريافت وام ناچيز ازدواج با مشکلات عديده اي مواجه است، اينگونه مسائل بسيار سئوال برانگيز و شگفت آور مي نمايد و معلوم نيست کي قرار است جلوي آن گرفته شود؟!
وزير امور اقتصادي و دارايي روز گذشته در پاسخ به اين سئوال، درباره تکليف وام هاي کلاني که از سوي برخي افرادي در بعضي بانک ها دريافت شده و تا کنون پس داده نشده است، گفت: "دولت در اين زمينه راهکار هاي مختلفي را مورد بررسي قرار داده که به شکل منطقي اين موضوع را حل کند." (ايسنا، 14 مهر 86)
اما بسياري از کارشناسان با تاکيد بر آنکه بدون حسابرسي امکان فراهم شدن شفافيت مالي در شبکه بانکي کشور وجود ندارد، معتقدند پرداخت وام هاي کلان به عده اي خاص با تباني موجب عدم اعتماد مردم به اين شبکه و در نهايت دولت ها مي شود. و اين موضوع با شعار عدالت محوري به شدت در تعارض است و مي طلبد که فراتر از حرف ها، تصميم قاطع و روشني در اين زمينه گرفته شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته