جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/05/31 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6191

 معادلات انرژي 

 از سوي رئيس‌جمهور؛

قانون حمايت از توسعه صنايع پايين دستي نفت خام ابلاغ شد

حجت الاسلام حسن روحاني رئيس جمهور، قانون «حمايت از توسعه صنايع پايين دستي نفت خام و ميعانات گازي با استفاده از سرمايه گذاري مردمي» را براي اجرا به وزارت نفت و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.به گزارش ايرنا ،دولت موظف است طبق تکاليف اين قانون، از طريق وزارت نفت نسبت به صدور و بازنگري مجوز طرح ها تا سقف دو ميليون بشکه در روز و اعطاي تنفس خوراک، از سرمايه‌گذاران بخش غيردولتي براي جذب سرمايه‌گذاري مردمي حمايت کند.

در هنگام بهره‌برداري از واحد احداث شده، تطبيق کميت و کيفيت انواع فرآورده هاي توليدي براساس مجوز اوليه صادره، بر عهده وزارت نفت بوده و در صورت وجود هرگونه مغايرت موظف است ميزان تنفس خوراک را متناسب با طرح اجرا شده تعديل شده و به اطلاع صندوق توسعه ملي برساند.خوراک تحويلي به واحدهاي مذکور از نظر قواعد مالي در حکم صادرات نفت خام و ميعانات گازي است و تنفس خوراک براي اجراي اين قانون صرفا از محل سهم سالانه صندوق توسعه ملي در سقف سهم سالانه آن صندوق تأمين مي شود.

تسويه حساب اين واحدها با صندوق توسعه ملي بابت بازپرداخت اقساط تنفس خوراک، علاوه بر سهم صندوق توسعه ملي از محل فروش خوراک به آنها طي سنوات آتي است.دولت مجاز است در هنگام اعطاي تعهد تنفس خوراک، قرارداد دريافت بخشي از درآمد حاصل از فروش فرآورده هاي طرح ها را به صورت ماهانه متناسب با مبلغ بازپرداخت اقساط، جهت تسويه بدهي از آن طرح اخذ کند و يا پس از بهره‌برداري از طرح، سهام سهامداران شرک مجري طرح را تا سقف مبلغ تنفس خوراک اخذ نمايد.

گفتني است،‌ اين قانون در جلسه علني 24 تير 1398 مجلس شوراي اسلامي تصويب و 16 مرداد 1398 به تأييد شوراي نگهبان رسيد.

افزايش توان صادرات ميعانات گازي در پارس جنوبي

گوي شناور جديد 100 هزار تني در محل سواحل سيراف و حوزه پايانه صادراتي شرکت پالايش گاز فجر جم نصب شد که ظرفيت بارگيري کشتي‌ها در پايانه صادراتي سيراف را افزايش داده است.بر اساس اعلام روابط عمومي منطقه ويژه انرژي پارس، گوي شناور 100 هزار تني در فاصله هزار و 200 متري ساحل سيراف نصب شد؛ افزايش توان بارگيري ميعانات گازي به ظرفيت 100 هزار تن از مهم‌ترين ويژگي آن به شمار مي‌آيد که در مقايسه با نمونه پيشين افزايش 150 درصدي داشته است.

همه مراحل نصب و راه‌اندازي گوي شناور جديد شرکت پالايش فجرجم به همت متخصصان داخلي انجام شده است و انتظار مي‌رود عمليات بارگيري ميعانات گازي با اطمينان‌خاطر بالاتري انجام شود.به دنبال نصب گوي شناور جديد، ظرفيت بارگيري کشتي‌ها در پايانه صادراتي سيراف نيز افزايش مي‌يابد و امکان بارگيري کشتي‌هايي با تناژ70 هزار تن نيز ميسر خواهد شد.

ظرفيت منطقه ويژه پارس براي ورود به بازارهاي جهاني

مديرعامل سازمان منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس تاکيد کرده که منطقه ويژه پارس ظرفيت‌هاي بي‌شماري براي ورود به بازارهاي جهاني و ارزآوري به کشور در شرايط تحريم دارد.سيدپيروز موسوي در ديدار با «مسعود قرنفلي» معاون سفير ايران در بلژيک، با اشاره به تکميل بسياري از طرح‌هاي توسعه پارس جنوبي گفت: هم‌اکنون ظرفيت برداشت روزانه گاز از ميدان مشترک پارس جنوبي به 660 ميليون متر مکعب رسيده است و 70 درصد گاز کشور از اين منطقه تامين مي‌شود.

وي با تاکيد بر ظرفيت‌هاي بي‌شمار منطقه ويژه پارس براي ورود به بازارهاي جهاني و ارزآوري به کشور در شرايط تحريم گفت: وجود صنايع عظيم گازي و پتروشيمي و بنادر مهم صادراتي، اين منطقه را به نگين درخشان اقتصاد ايران اسلامي بدل کرده است و در آينده‌اي نزديک تمرکز ما بيشتر بر سرمايه گذاري در صنايع پايين‌دستي پتروشيمي است که يکي از هدف‌هاي آن جلوگيري از خام‌فروشي و خلق ارزش افزوده است.

عبدالناصر همتي در گفت‌وگو با شبکه خبري ان‌بي‌سي:

صادرات نفت ايران ادامه دارد

شبکه خبري ان‌بي‌سي در گزارشي به مقاومت ايران دربرابر تحريم‌هاي آمريکا پرداخت و به استنادسخنان رئيس کل بانک مرکزي کشورمان نوشت:ايران به خوبي درحال مقاومت دربرابر کمپين فشار حداکثري ترامپ است.

به گزارش مهر، عبدالناصر همتي در گفت‌وگو با شبکه خبري ان‌بي‌سي از بيان رقم دقيق صادرات نفت ايران خودداري، ولي تاکيد کرد که نفت مسير خود را پيدا مي کند.وي تصريح کرد: ما صادرات نفت خود را ادامه مي دهيم. درباره اعداد و آمار دقيق فروش نفت هم بگذاريد اين اعداد پيش خودمان باقي بماند.

محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه ايران نيز در گفت‌وگويي که با اين شبکه انجام داد، تشکيلات ترامپ را به تروريسم اقتصادي متهم کرد و گفت که اين تحريم ها با هدف آسيب رساندن به ملت ايران طراحي شده است.

وي هم تاکيد کرد که ايران با اين وجود راهي براي فروش نفت خود و تامين نيازهاي مردم ايران پيدا خواهد کرد و اينکه تحريم ها ايران را وادار نخواهد کرد که رويکرد خود را تغيير دهد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته