جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206

 يك نكته از هزاران 

 مهاجرت به چه بهايي!

مهاجرت به معضلي بزرگ در جامعه ما تبديل شده است، اغلب آن‌هايي که تصميم جدي براي رفتن دارند، به هر طريقي که مي‌توانند تلاش مي‌کنند اين تصميم را عملي کنند. در اين ميان هم البته شرکت‎ها و موسساتي هستند که آتش‎ بيار اين معرکه دردناک شده‎اند و بدل شده‎اند به کاسبان مهاجرت. اين شرکت‎ها و موسسات، واقعي يا غيرواقعي در معرفي خود مي‎گويند که از صفر تا صد مهاجرت را براي افراد انجام مي‎دهند و حتي امور وکالتي آنان را نيز خود بر عهده مي‎گيرند و تا رسيدن به مقصد همراه فرد يا افراد مهاجر هستند. آن عده از شرکت‌هايي را که پول مي‌گيرند و فرد را مي‌پرانند اما تنها و بي سر و سامان در کشور مقصد رها مي‌کنند، کنار مي‌گذاريم. حتي حرفي از قاچاق‌برهايي نمي‌زنيم که با گرفتن دستمزدي گزاف مهاجران را زميني و از راه‌هاي صعب‌العبور و گاه بسيار خطرناک عبور مي‌دهند بي‌هيچ تضمين جاني.

اين‌جا صرفا از موسساتي سخن مي‌گوييم که اتفاقا کارشان را تا حدودي و ظاهرا قانوني انجام مي‌دهند. اما البته به شرطي که فرد خواهان مهاجرت در کنار داشتن پول کافي يا مدرک و تخصص خاصي داشته باشد که کشور پذيرنده به آن نياز داشته باشد، يا اگر کارگر يا دانشجوست، موسسه فوق شايد بتواند براي وي از دانشگاه يا کارخانه و کارفرمايي براي او پذيرش بگيرد و ... اما اگر اين فرد هيچ‌کدام از اين شرايط را نداشته باشد، فکر مي‌کنيد اين موسسه‌ها و شرکت‌ها چه پيشنهادي به او مي‌دهند؟ پيشنهادي که مي‌دهند بسيار دور از انتظار اما تا حدودي عملي است؛ به او پيشنهاد مي‌دهند که بگويد دينش را عوض کرده است و به خاطر اين تغيير دين تامين جاني ندارد. در اين صورت مي‌توانند براي او نوعي پناهندگي بگيرند!

انجام امور مهاجرتي و پناهندگي با رشد تورم و افزايش فشار تحريم، به يک صنعت پررونق در کشور تبديل شده است، در واقع در کنار تمام کاسبان ديگر تحريم، اين کاسبي هم براي خودش درآمد ميلياردي دارد. هر شرکت براي افراد مختلف برنامه‎ها و داستان‎هاي مختلفي سرهم مي‎کند تا بتواند وي را به‎راحتي از کشور خارج کند. اين برنامه‎ها بسته به تخصص و شغل و ميزان پولي که فرد دارد، فرق مي‎کند. و معمولا هزينه اين نوع مهاجرت‎ها سر به ثريا مي‎زند. در نهايت هم همان‎طور که گفته شد، اگر نتوانند براي فرد هيچ داستان و بهانه‎اي جور کنند، به او پيشنهاد ادعاي تغيير دين را مي‎دهند که گويا برخي از کشورها فرد تغيير دين داده را به راحتي مي‎پذيرند. و متاسفانه برخي از جوانان در دام چنين پيشنهادي افتاده و مهاجرت کرده‎اند با اين اميد که اين تغيير دين تنها يک ادعاست، اما پس از ورود به کشور مورد درخواست‎شان، از سوي مراکزي که دين آن‎ها را پذيرفته‎اند تا مدت‎ها مورد آموزش و مراقبت قرار مي‎گيرند و بايد به مناسک و شرايع آن‌ها عمل کنند. چنين است که فشار اقتصادي و بيکاري و يا هر دليل ديگري، جوانان کشور را درگير استحاله‌ها و بحران‌هاي عجيب وغريبي کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته