جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206

 يادداشت 

 موسسات اعزام دانشجو به خارج يا کاسبان مهاجرت!

آذر فخري

اخيرا هم بر رونق و هم بر تعداد موسسه‌هايي که در زمينه اعزام دانشجو به خارج از کشور فعاليت مي‌کنند افزوده شده است. و اين افزايش البته ربط مستقيم دارد با افزايش تعداد افرادي که خواهان مهاجرت از کشور هستند. در اين ميان البته دانشجوياني که يا ممتازند و يا نتوانسته‌اند در داخل وارد دانشگاه شوند، در صدر مهاجران قرار دارند. برخي از داوطلبان کنکور که نمي‌توانند در داخل کشور وارد آن رشته/دانشگاهي که تمايل دارند بشوند، اولين اقدامي که به فکرشان مي‌رسد مهاجرت به کشورهايي است که دانشجوي خارجي را به آساني پذيرش مي‌کنند و اين کشورها هم البته همين کشورهاي دور و بر خودمان هستند که رتبه علمي دانشگاه‌هاي‌شان گاه از رتبه علمي دانشگاه‌هاي خودمان پائين‌تر است! و دانشجويان فارغ‌التحصيل از اين دانشگاه‌ها پس از بازگشت بايد در امتحانات خاصي شرکت کنند تا مدارک‌شان تائيد شود. با اين همه موسسه‌هاي کاسب مهاجرت رشد قارچ گونه‌اي داشته‌اند و توانسته اند با انواع ترفندها و تبليغات افراد مختلف را به سوي خود جلب کنند و با برآورد هزينه‌هاي سنگين، آنان را به دانشگاه‌هاي خارج از کشور معرفي کنند. هر چند که بسياري از اين موسسات مجوز قانوني نداشته و گاهي صرفا يک موسسه بي نام و نشان و بدون آدرس خاص هستند که به صورت آنلاين و با ايميل به فرد ابتدا مشاوره داده، سپس وجه را دريافت کرده و بلافاصله ناپديد مي‌شوند.

برخي از موسسات هم ممکن است دانشجو را در گرفتن پذيرش کمک کنند، اما هيچ تضمين ديگري در کشور مبداء در مورد خوابگاه و ساير موارد مورد نياز يک دانشجو ارائه نمي‌دهند و دانشجو پس از ورود به کشور مبداء با مشکلات بسياري مواجه مي‌شود.

به اين ترتيب در پي افزايش عملکردهاي خلاف قانون اين موسسات، کارگروه نظارت بر عملکرد مؤسسات معاونت بورس و امور دانشجويان خارج سازمان امور دانشجويان در آخرين به‌روز رساني که در شهريورماه 98 انجام داده، ليست مؤسسات مجاز و غيرمجاز اعزام دانشجو به خارج را اعلام کرده است.

در اين به روز رساني، 237 مؤسسه اعزام دانشجوي مجاز و غيرمجاز اعلام شده‌اند، طبق اعلام کارگروه نظارت بر عملکرد مؤسسات معاونت بورس و امور دانشجويان خارج سازمان امور دانشجويان طي سال 97 و 98 حدود 29 موسسه توسط اين کارگروه تعليق و يا لغو مجوز شدند.

بنابراين پيش از هر اقدامي بهتر است افرادي که قصد مهاجرت براي تحصيل را دارند با مراجه به اين سامانه شرکت هاي معتبر و مجوز دار را انتخاب کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته