جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206

 چه کساني در معرض خطر ابتلا به هپاتيت C هستند؟ 

 
دکتر سيد مويد علويان در گفت‌وگو با ايسنا، درباره احتمال ابتلا به هپاتيت با انجام خالکوبي، گفت: سوراخ کردن پوست با يک سوزن به منظور خالکوبي يکي از راه‌هاي شناخته شده انتقال هپاتيت «سي» است. زنان بايد توجه داشته باشند که گرچه انجام خالکوبي ابرو يا به اصطلاح (Tattoing) در جهت زيبايي چهره‌شان موثر است، اما آيا اين اقدام را به به قيمت ابتلا به هپاتيت انجام مي‌دهند؟ البته تاکيد مي‌کنم که در صورت رعايت بهداشت و استفاده از وسايل يکبار مصرف نبايد نگران ابتلا به هپاتيت C بود.

وي با اشاره به ارتباط اعتياد با بروز هپاتيت نيز گفت: متاسفانه اعتياد به مواد مخدر تزريقي از علل مهم ابتلا به هپاتيت C محسوب مي‌شود. استفاده از سرنگ به صورت مشترک در بين معتادان به مواد مخدر مي‌تواند به انتقال انواع عفونت‌ها از جمله هپاتيت B و C و ايدز منجر شود. البته اعتياد به موادي مانند کوکائين و استنشاق از راه بيني راه ديگر انتقال اين بيماري است. بر اين اساس خطر بزرگي که معتادان به مواد مخدر را تهديد مي‌کند، ابتلا به گونه‌هاي مختلف ويروس هپاتيت C است که موجب بروز بيماري با شدت بيشتر مي‌شود.

علويان با بيان اينکه تنها يکبار استفاده اشتراکي در وسايل تزريقي کافي است تا شخص به ويروس هپاتيت آلوده شود، افزود: بسياري از معتادان تزريقي سابقه اشتراک در وسايل تزريقي را اعلام نمي‌کنند، اما معمولا اولين تزريق در نتيجه تشويق دوستان و قرض گرفتن وسايل آنها اتفاق مي‌افتد. اشتراک وسايل تزريقي حتي در يک نوبت هم منجر به انتقال اين بيماري مي‌شود. بايد توجه کرد که در بسياري از موارد وجود ويروس در خون افراد، فاقد علامت است و حتي خود فرد نيز از ابتلايش به اين ويروس اطلاعي ندارد.

وي با بيان اينکه برخي گمان مي‌کنند تعويض سر سوزن سرنگ‌هاي مورد استفاده مانع از انتقال ويروس هپاتيت مي‌شود، ‌گفت: نه تنها اينطور نيست بلکه اشتراک در کليه وسايل مورد استفاده در تزريق مانند سرنگ و سر سوزن که به خون آلوده مي‌شوند، موجب انتقال ويروس‌ها از فردي به فرد ديگر است. از طرفي نکته حائز اهميت اين است که در صورت دور ريختن وسايل تزريقي به داخل سطل‌هاي زباله خانگي، ممکن است که در هنگام جابجايي آنها موجب آلودگي ساير افراد شود. بنابراين بهتر است اين سرنگ‌ها در داخل ظرف‌هاي غير قابل نفوذ نظير ظروف شيشه‌اي يا فلزي دور ريخته شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته