جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206

 يادداشت 

 
ويتامين D و مشکل دانش‌آموزان دختر

ابراهيم علي آبادي

کمبود ويتامينDيک اپيدمي جهاني است. در واقع اغلب مردم در اغلب کشورهاي دنيا با اين مشکل مواجه‌اند و توصيه شده است که افراد مختلف از غذاها و نيز مکمل‌هايي که داراي ويتامين D هستند بيشتر استفاده کنند. البته هنوز علت اين اپيدمي مشخص نشده است. اما آن‌چه در اين ميان اهميت دارد، اين است که اين کمبود در ميان افراد جامعه ما و به‌خصوص دختران بيشتر خودش را نشان مي‌دهد و بر اساس يک پيمايش حدود 76 درصد از دختران ايراني دچار کمبود اين ويتامين هستند؛ طوري که اعضاي شوراي شهر تهران، شهرداري تهران را ملزم کرده‌اند در مورد مناسب‌سازي مدارس دخترانه دولتي مناطق 22 گانه شهر تهران تدبيري بينديشد تا دختران بتوانند بيشتر در معرض آفتاب باشند.چرا که اين دختران مادران آينده ما هستند و کمبود کلسيم و ويتامين D براي بدن موجب مي‌شود دختران در معرض ابتلا به پوکي استخوان قرار گيرند.

در عين حال کمبود ويتامين Dعلاوه بر آثار سوء جسمي، موجب افزايش استرس و افسردگي نيز مي‌شود. به همين دليل است که اين ويتامين از اهميت خاصي برخوردار است و بايد در مورد تامين براي تمام افراد در هر گروه سني تدابيري انديشيد. اما البته توجه به دختران و افزايش کمبود اين ويتامين در بدن آنان از آن جهت اهميت دارند که سلامت زنان يک جامعه شاخص و تعيين کننده سلامت عموم افراد آن جامعه است و هر چه زنان و دختران سالم‌تري داشته باشيم طبعا مادران و نسل سالم‌تري خواهيم داشت؛ هم از نظر جسمي و هم از نظر روحي و رواني.

بر اين اساس است که اعضاي شوراي شهر با اشاره به اين که بسياري از مدارس غيرانتفاعي شرايطي براي مدارس دخترانه ايجاد کرده‌اند که در محيطي باز و مناسب به ورزش بپردازند اما در بسياري از مدارس دخترانه دولتي به دليل مشرف بودن ساختمان‌هاي اطراف نمي‌توان زمينه مناسبي را براي در معرض آفتاب قرار دادن دختران ايجاد کرد، با طرح دوفوريتي مناسب‌سازي مدارس دخترانه در مناطق 22 گانه موافقت کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته