جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206

  مقاله 

 فوائد و مضرات پرطرفدارترين خوراکي ميان مردم

تهيه و تنظيم: مهسا خدامراد

يکي از پرطرفدارترين خوراکي‌ها ميان مردم شکلات است؛ البته با توجه به عوارضي که ممکن است اين خوراکي داشته باشد فوائد زيادي هم دارد. خوردن به اندازه شکلات‌هاي تلخ با درصد بالا براي گروه‌هاي سني مختلف مفيد است.

کاهش حمله‌هاي قلبي با مصرف شکلات

اثرهاي مطلوبي در اين خوراکي وجود دارد که به دليل داشتن فلانوئيد‌هاي موجود در شکلات است و مي‌تواند به رگ‌ها و شريان‌هايتان کمک کند تا انعطاف‌پذير باقي بمانند و حمله‌هاي قلبي هم کاهش پيدا مي‌کند.

بين شکلات‌هاي مختلف از لحاظ مقوي بودن، سياه آن نسبت به سفيد بهتر است. پس افراد بهتر است درمواقع خوردن، شکلات سياه را انتخاب کنند. شکلات تلخ سرشار از انواع مختلف آنتي‌اکسيدان‌هاي مفيد براي بدن است، البته اگر به اندازه کافي مصرف شود، آن وقت مي‌تواند مفيد باشد. از جمله ديگر موارد مفيد در شکلات تلخ مي‌توان به منيزيم، اسيد فوليک و مس اشاره کرد.

راز‌هاي بزرگ در مورد شکلات که شما را شگفت زده مي‎کند!

البته افراد در صورتي مي‌توانند شکلات مصرف کنند که قند و چربي موجود در آن را فراموش نکنند؛ زيرا شکلات علاوه بر اينکه مي‌تواند مفيد باشد، ضرر‌هاي خود را هم دارد و مي‌تواند سبب چاقي و افزايش کلسترول خون شود. پس افراد در صورت مصرف آن، بايد چربي و قند ساير غذا‌هاي ديگر را کاهش دهند. برخي ترکيبات شکلات با پوسيدگي دندان‌ها مقابله مي‌کنند. در حالي که بعضي از آن‌ها حاوي قند هستند و سبب پوسيدگي دندان‌ها مي‌شوند.

حتماً بعد از خوردن شکلات مسواک بزنيد.

فراموش هم نکنيد چربي زياد مي‌تواند براي افرادي که اضافه وزن دارند، بيماران کليوي و مبتلايان به فشارخون بالا خطرناک باشد. همچنين شکلات کافئين دارد و محرک اعصاب است، به همين علت نبايد در مصرف آن زياده‌روي کنيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته