جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6206

 موفقيت تاريخي ورزش با مربيان ايراني
 ما مي‌توانيم 

 صعود تيم ملي بسکتبال به المپيک براي نخستين بار رخ نداد، اما اتفاقي تاريخي در اين راه رقم خورد.تيم ملي بسکتبال ايران با پيروزي مقابل فيليپين و به لطف شکست چين برابر نيجريه، جواز صعود به بازي‌هاي المپيک 2020 را کسب کرد تا سومين حضور بسکتبال ايران در تاريخ اين بازي‌ها رقم بخورد.اين براي دومين بار است که بسکتبال ايران پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي راهي المپيک مي‌شود. بار قبلي در سال 2008 بود که تيم ملي با هدايت رايکو ترومن راهي پکن شد و البته با 5 باخت به کار خود پايان داد. اين بار اما اتفاقي تاريخي در کنار صعود ايران به المپيک رقم خورد که پيش از اين هرگز رخ نداده بود.

ملي‌پوشان بسکتبال ايران در حالي در جام جهاني 2019 چين شرکت کردند که هدايت‌شان بر عهده مهران شاهين طبع بود تا در نهايت نيز نخستين تيم ايراني لقب بگيرند که پس از پيروزي انقلاب اسلامي با يک سرمربي ايراني راهي المپيک مي‌شود.شايد برخي به دنبال کوچک کردن نقش مربي ايراني در اين صعود باشند و حتي انتقادهايي را به نيز در اين باره مطرح کنند، اما نمي‌توان اين واقعيت را کتمان کرد که بالاخره اين صعود با تفکرات يک ايراني شکل گرفته و بايد اين موضوع را به فال نيک گرفت. در کنار اين صعود تاريخي، بايد به درخشش واليباليست‌هاي جوان ايران در مسابقات جهاني بحرين هم اشاره کرد که با هدايت بهروز عطايي به عنوان يک مربي جوان ايراني نخستين قهرماني‌‌شان در رده زير 21 سال را جشن گرفتند.اعتماد به مربيان ايراني نکته‌اي است که رهبر معظم انقلاب در چند مقطع زماني به آن اشاره کرده‌اند. ايشان در پاييز 1392 و در ديدار مدال‌آوران المپيک و پارالمپيک خطاب به مسئولان ورزش فرمودند: «يکى از برادران گفتند که از مربى‌هاى خارجى استفاده شود؛ من مخالفتى ندارم. اين تصور نشود که من از اين که از يک مربى خارجىِ خوبِ به‌دردبخورى استفاده شود، مخالفم؛ اما وقتى که شما از يک مربى داخلى براى فوتبال يا بسکتبال يا واليبال يا کشتى يا هر ورزش ديگر استفاده مي‌کنيد، من خوشحال مي‌شوم و احساس سرافرازي مي‌کنم. اين خيلى خوب است که مربى بچه‌ها و جوان‌هاى ما يکى از خودمان باشد؛ همين جا تربيت شده باشد، پرورش پيدا کرده باشد.»

رهبر انقلاب همچنين روز 16 مرداد 98 در ديدار جمعي از جوانان نخبه و صاحب مدال در المپيادهاي علميِ جهاني و همچنين اعضاي تيم ملي واليبال جوانان بيان کردند: «من همواره معتقد بوده‌ام که مجموعه‌هاي ورزشي کشور شايسته است، سرمربي ايراني داشته باشند.»

قهرماني واليبال جوانان ايران که مردادماه در بحرين اتفاق افتاد و صعود بسکتبال ايران به المپيک 2020 نشان داد که اطمينان به مربي ايراني نه تنها ريسک نيست، بلکه مي‌تواند باعث موفقيت ورزش کشور نيز شود. البته که ورزش ايران نبايد از دانش مربيان خوب خارجي هم بي‌بهره بماند و مربيان داخلي نيز هم در مسير کسب دانش روز دنيا بيش از هميشه بايد تلاش کنند تا ورزش کشور در آينده بارها و بارها شاهد صعود تيم‌هاي مختلف به المپيک و کسب قهرماني‌هاي متعدد با کادر فني با دانش ايراني باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته