جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/06/21 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6207

 معادلات انرژي 

 همکاري بخش‌هاي خصوصي ايران و روسيه در صنايع نفت و گاز

يک هيئت تجاري روس متشکل از فعالان اقتصادي بخش خصوصي در حوزه نفت و گاز با حضور در اتاق تهران با رئيس کميسيون انرژي و سرپرست معاونت امور بين‌الملل اتاق تهران ديدار و درباره همکاري‌هاي دوجانبه گفت‌وگو کردند.به گزارش شانا، اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي تهران ميزبان يک هيئت تجاري از فعالان بخش خصوصي استان تومسک روسيه به سرپرستي الکساندر بليايف، نائب رئيس اتاق بازرگاني و صنعت اين استان بود.اعضاي اين هيئت تخصصي را فعالان بخش خصوصي در حوزه ارائه خدمات حفر چاه‌هاي اکتشاف نفت، ‌فناوري‌هاي زيست محيطي براي تصفيه رسوبات نفتي از پهنه‌هاي آبي، استفاده از فناوري فيلتر نوري به منظور جست‌وجوي ميدان‌هاي نفت و گاز و تحقيق و توسعه در اين حوزه تشکيل مي‌دادند.

رضا پديدار، رئيس کميسيون انرژي و محيط زيست اتاق بازرگاني تهران در اين ديدار از آمادگي لازم فعالان حوزه نفت و گاز براي همکاري در زمينه کالاهاي راهبردي صنعت نفت و گاز خبرداد و گفت: بر اساس توانايي شرکت‌هاي ايراني، فهرست سه گروه کالايي با 10 زيرمجموعه تنظيم و در صورت علاقه‌مندي در اختيار شرکت‌هاي فعال روسيه در حوزه نفت و گاز قرار مي‌گيرد تا پس از بررسي و اعلام آمادگي همکاري از سوي طرف‌هاي روس، تفاهم‌نامه‌اي براي توسعه همکاري‌هاي دوجانبه در اتاق تهران به امضاي دو طرف برسد.

وي افزود: ايران علاقه‌مند دسترسي به فناوري‌هاي روزآمد دنياست و آمادگي همکاري در زمينه تجهيزات درون‌چاهي، توليد پمپ‌هاي ESS و ESP، پمپ‌هاي آلياژي و نيز تجمع گازهاي مشعل و انتقال آن به خط توليد را دارد.در ادامه اين نشست، الکساندر بليايف، نايب‌ رئيس اتاق بازرگاني و صنعت استان تومسک روسيه گفت: هدف ما از اين سفر، آشنايي با شرکت‌هاي فعال ايراني در زمينه نفت، گاز و انرژي بود، مي‌دانيم که همکاري با اتاق بازرگاني تهران، همکاري بلندمدت و حائز اهميتي است.

در پايان اين نشست و پس از ارائه توضيحاتي ازسوي نمايندگان بخش خصوصي روسيه که در اين نشست حاضر بودند، حسام‌الدين حلاج، سرپرست معاونت امور بين‌الملل اتاق تهران پيشنهاد کرد دبيرخانه مشترکي در اين معاونت بين کميسيون انرژي اتاق تهران و همتاي آن در اتاق بازرگاني تومسک تشکيل شود تا پيگيري موارد مطرح شده در اين نشست باشند.

وي افزود: موارد متعددي از جمله مشارکت در توليد تجهيزات راهبردي درون‌چاهي نظير پمپ‌هاي ESS و ESP، مشارکت در توليد تجهيزات کنترلي نفت و گاز، مشارکت در توليد تجهيزات لوله‌ها، مشارکت در توليد انواع لوله‌هاي جداري آلياژي، مشارکت قراردادي براي جمع‌آوري گازهاي مشعل و تبادل فرآورده و تجهيزات مي‌تواند اولويت‌هاي همکاري دوجانبه باشد.

واکنش نفت به اخراج مشاور ضدايراني ترامپ

قيمت نفت پس از اين که در واکنش به اخراج مشاور امنيت ملي کاخ سفيد عقب‌نشيني کرد، در معاملات تحت تاثير گزارشي که کاهش ذخاير نفت آمريکا در هفته گذشته را نشان داد، افزايش پيدا کرد.به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت 51 سنت يا 0.6 درصد افزايش پيدا کرد و به 62 دلار و 89 سنت در هر بشکه رسيد. بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت آمريکا 54 سنت يا 0.6 درصد افزايش پيدا کرد و به 57 دلار و 94 سنت در هر بشکه رسيد.اين دو شاخص قيمت روز سه‌شنبه در پي اخراج جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا توسط دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا که گمانه‌زني‌ها درباره تسهيل تحريم‌هاي نفتي عليه ايران را برانگيخت، با کاهش بسته شدند.

اما پس از انتشار گزارش موسسه امريکن پتروليوم در اواخر روز سه‌شنبه که نشان داد ذخاير نفت خام و بنزين آمريکا هفته گذشته کاهش پيدا کرده است، قيمت‌ها نيز بهبود پيدا کردند.طبق گزارش موسسه امريکن پتروليوم، ذخاير نفت خام آمريکا در هفته منتهي به ششم سپتامبر، 7.2 ميليون بشکه کاهش پيدا کرد و به 421.9 ميليون بشکه رسيد در حالي که تحليلگران در نظرسنجي رويترز، کاهش ذخاير به ميزان 2.7 ميليون بشکه را پيش بيني کرده بودند.

به گفته جفري هالي، تحليلگر شرکت OANDA، بهاي نفت در معاملات آسيايي تحت تاثير گزارش موسسه امريکن پتروليوم پشتيباني خواهد شد. وي پيش‌بيني کرد آمار رسمي که توسط اداره اطلاعات انرژي آمريکا منتشر خواهد شد، نشان دهد که ذخاير نفت به ميزان 4.8 ميليون بشکه کاهش پيدا کرده است.طبق گزارش موسسه امريکن پتروليوم، ذخاير نفت در کاشينگ اوکلاهاما که هاب تحويل معاملات نفت است، 1.4 ميليون بشکه کاهش پيدا کرد و فعاليت پالايشگاهي آمريکا به ميزان 208 هزار بشکه در روز رشد کرد. ذخاير بنزين آمريکا نيز 4.5 ميليون بشکه کاهش يافت در حالي که تحليلگران کاهش اين ذخاير به ميزان 847 هزار بشکه را پيش‌بيني کرده بودند.

بر اساس گزارش رويترز، قيمت‌هاي نفت پيش از برکناري بولتون تحت تاثير اظهارات شاهزاده عبدالعزيز، وزير انرژي جديد عربستان سعودي که گفت ارکان سياست عربستان سعودي تغيير نخواهد کرد و توافق جهاني براي محدوديت عرضه به ميزان 1.2 ميليون بشکه در روز حفظ خواهد شد، افزايش داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته