جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6225

 سرمقاله 

 صنايع‌ دستي ايران در چمدان دستفروشان

مريم اخوان صالح

چند وقتي است که خبرهاي مربوط به حضور کارگران ايراني در کشورهاي همسايه به گوش مي‌رسد.

اينکه کارگران ما در کشورهاي مختلف به عنوان نيروي کار مشغول هستند، صرفاً موضوع بدي نيست و مي‌تواند بخشي از آمار بيکاري به خصوص در شهرهاي مرزي را بکاهد. همچنين خبرهايي از حضور گسترده دستفروشان ايراني در شهرهاي مرزي و ديگر شهرهاي عراق و ترکيه به گوش مي‌رسد.

اين دستفروشان که اغلب صنايع دستي و سنتي ايران را بساط مي‌کنند، با توجه به کاهش ارزش ريال در مقابل ديگر ارزها به درآمد خوبي دست مي‌يابند و از اين مسئله راضي هستند. اين افراد با اخذ پلاک عبور موقت، ماشين خود را به محل اقامتشان تبديل مي‌کنند و شهر به شهر طي مسير مي‌کنند تا اجناس خود را براي توريست‌ها و مشتريان محلي به نمايش بگذارند.

همچنين با توجه به کاهش ارزش پول ملي ما در مقابل پول ملي کشورهاي همسايه، علاوه بر مشتريان گذري، برخي بازاري‌ها و مغازه داران نيز براي خريد صنايع دستي ايران تمايل دارند.

اين‌ها را گفتيم تا نمونه اي ساده، اما موفق را در زمينه حضور مستقل مردم در اقتصاد را نشان دهيم. مي‌بينيم که مردم بدون دخالت دولت به صورت خودجوش يک بازار تجاري مناسب براي خود ايجاد کرده اند که علاوه بر کسب درآمد ارزي(هرچند بسيار محدود)، زمينه کاهش بيکاري را فراهم ساخته‌اند.

اگر بخواهيم اين الگوي تجاري و اقتصادي را در سطح‌هاي بالاتر پياده کنيم قطعاً ارتباط بازار محصولات ما درحوزه گردشگري و صنايع دستي به راحتي مي‌تواند براي ديگر همسايگان و توريست‌ها جذاب باشد. اگر امکان و زمينه مساعد براي جذب حداکثري توريست در کشورمان وجود ندارد، بايد ظرفيت‌هاي خود در حوزه هاي ديگر را گسترش دهيم.

اگر توريست‌هاي مختلف از غرب تا شرق، کمتر به ايران مي‌آيند، ما مي‌توانيم با همکاري مناسب با همسايگان محصولات صنايع دستي و توريستي خود را به طريق مختلف در بازارهاي محلي و يا محلات توريستي کشورهاي همسايه به نمايش بگذاريم و درآمد مناسبي از اين جهت براي توليدکنندگان و فروشندگان تهيه کنيم. اگر مسئولان راه را براي اين نحوه تجارت مردم عادي باز بگذارند و زمينه را براي آنها هموار کنند، بسياري از بيکاران در شهرهاي مرزي بدون هيچ هزينه اي مي‌توانند درآمد مناسبي براي خود کسب کنند و رونق صنايع دستي بومي را فراهم سازند.

اين مسئله علاوه براينکه موجب نمايش صنايع دستي ايران در بازارهاي ديگر کشورها خواهد شد و ملل مختلف با هنر ايراني آشنا مي‌شوند، زمينه را براي افزايش انگيزه در حوزه صنايع دستي و گردشگري در شهرها و روستاها فراهم خواهد کرد.

بايد توجه داشت که صنايع دستي تنها به هنردست هنرمندان بزرگ اصفهاني ختم نمي‌شود، بلکه ساخت مجسمه‌هاي کوچک دست ساز و درست کردن زيورآلات محلي و فروش خوراکي‌هاي بومي و ...مي‌تواند محصولات ما را در بازارهاي کوچک و بزرگ همسايگان، براي توريست‌ها به نمايش بگذارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته