جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6225

 خبر 

 مدير کل پژوهش وزارت نفت:

درهاي وزارت نفت تا يک ماه ديگر به روي دانشجويان باز مي‌شود

مدير کل پژوهش وزارت نفت گفت: تا يک ماه آينده با ابلاغ وزير نفت درب اين وزارتخانه به روي دانشجويان براي آشنايي با حوزه صنعت نفت باز خواهد شد.

به گزارش مهر، احمد خان بيگي مدير کل پژوهش وزارت نفت در ششمين نشست مديران ارتباط با صنعت دانشگاه ها، پژوهش ها و مراکز آموزش عالي که هم اکنون در وزارت علوم در حال برگزاري است، اظهار داشت: 2-3 سال پيش هم کلامي و هم زباني براي اجراي طرح هاي موفق با دانشگاه ها نداشتيم اما امروز به يک تفاهم مشترک در ارتباط با طرح ها و پروژه ها رسيده ايم.

وي با اشاره به اينکه با ابلاغ وزير نفت تا يک ماه آينده درب اين وزارتخانه به روي دانشجويان باز خواهد شد، افزود: دانشجويان مي توانند به حوزه صنعت نفت وارد شوند و با مشکلات و چالش هاي اين حوزه آشنا شوند. ما علاوه بر برنامه بازديد، برنامه توجيهي و توسعه شايستگي هاي مورد نياز افراد براي کارکردن در صنعت نفت را در دستور کار خود داريم.

مدير کل پژوهش وزارت نفت ادامه داد: برنامه ديگر اين وزارتخانه براي ارتباط بيشتر با دانشگاه ها در نظر گرفتن فرصت مطالعاتي و حضور اساتيد در بدنه صنعت نفت است که در اين رابطه 300 عنوان طرح تدارک ديده شده که در دل هر کدام از اين طرح ها، چندين پروژه گنجانده شده است.

وي با بيان اين مطلب که اساتيد از مهرماه ميتوانند در حوزه صنعت نفت حاضر شوند، اظهار داشت:فرصت مطالعاتي که براي اين اساتيد در نظر گرفته شده، سه ماه تا يک سال است و تا سقف 32 ميليون تومان از طرح‌هاي پژوهشي آنها حمايت مي‎کنيم.

خان بيگي با اشاره به اينکه اعطاي گرنت فناوري و پژوهانه از ديگر اقدامات اين وزارتخانه به شمار مي رود، تصريح کرد:اعطاي اين گرنت براي کارهايي است که دغدغه صنعت نبوده و 5 تا 10 سال آينده به آن خواهيم رسيد. البته اين اقدامات مرتبط با صنعت نفت بوده که تا يک ماه آينده ابلاغ و آغاز خواهد شد.

مدير کل پژوهش وزارت نفت گفت: وزارت نفت 9 قرارداد بالادستي با 9 دانشگاه، ايجاد 12 انستيتو حوزه پائين دستي با 12 دانشگاه و 5 طرح اکتشافي با 5 دانشگاه را در دستور کار خود دارد که وزير نفت از اين طرح ها استقبال کرد و معتقد است که تعداد آنها بايد افزايش يابد. استقبال دانشگاه ها نيز از اين طرح ها زياد بوده است.

مدير کل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش:

پيش‌بيني ساخت مدارس شبانه‌روزي در مناطق محروم

فرحناز مينايي‌پور (مديرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش) در گفت‌وگو با ايلنا، درباره آخرين وضعيت طرح پوشش دختران بازمانده از تحصيل در سيستان و بلوچستان گفت: با همکاري معاونت زنان رياست جمهوري، پروژه‌اي در مورد مساله دختران بازمانده از تحصيل سيستان و بلوچستان براي شناسايي عوامل اثرگذار بر ترک تحصيل دختران انجام داده‌ايم و به پرسنل مربوط به اين موضوع در ادارات مناطق آموزش و پرورش سيستان و بلوچستان آموزش‌هايي ارائه کرديم.اميدواريم در ادامه با حمايت معاونت زنان رياست جمهوري و اختصاص بودجه بتوانيم در پوشش تحصيلي دختراني که ترک تحصيل کرده‌اند، اثرگذار باشيم.

وي در پاسخ به اين سوال که اجراي اين طرح به چه ميزان بودجه نياز دارد؟ گفت:حل اين مشکل بودجه زيادي نياز دارد، بخشي از اين مساله موضوع فرهنگي و بخشي فقر مالي است. ما پيشنهادمان را به معاونت زنان رياست‌جمهوري داده‌ايم؛ اميدوارم بتوانيم در ادامه آن پروژه، امسال براي جذب بازمانده‌ها حرکت موثري انجام دهيم. مديرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش گفت: قسمت اول اين طرح انجام شده؛ عوامل موثر بر بازماندگي تحصيل دختران شناسايي شده و به عوامل اداري که مرتبط با اين موضوع هستند، آموزش‌هاي لازم نيز داده شده است. اميدوارم در مرحله بعد، در صورت تامين بودجه بتوانيم در بازگشت به تحصيل دختران اثرگذار باشيم.

مينايي‌پور در خصوص جذب دانش‌آموزان دختر در سيستان و بلوچستان گفت:در حال حاضر آماري از جذب دانش‌آموزان بازمانده از تحصيل بيرون نيامده است، زيرا برخي از دانش‌آموزان هنوز در مدرسه ثبت‌نام نکرده‌اند و اين آمارها استخراج نشده که دقيق اعلام کنيم، امسال چند درصد به مدرسه رفته‌اند، البته تا آخر مهر ماه مي‌توان اين آمار را ارائه داد.

تعدادي از روستاها در سيستان و بلوچستان دبيرستان دخترانه ندارند

مديرکل دفتر امور زنان در خصوص اينکه تعدادي از روستاها در سيستان و بلوچستان دبيرستان دخترانه ندارند و وقتي دختران به اين مقطع مي‌رسند، به ناچار ادامه تحصيل خود را متوقف مي‌کنند، گفت:بله، دقيقا همينطور است. در کل کشور آمار پوشش تحصيلي دختران در مقطع ابتدايي 98درصد و متوسطه دوم 80درصد است. يعني پوشش تحصيلي در متوسطه به ناگهان پايين مي‌آيد.

مينايي پور اضافه کرد:يکي از دلايل اينکه در برخي از مناطق دبيرستان دخترانه ندارند، اين است که در مناطق دور افتاده و روستايي مي‌توانيم مدرسه ابتدايي داير کنيم و مي‌توانيم به تعداد حدود 5، 6 دانش‌آموز درس بدهيم، ولي در مقطع متوسطه به معلمان زيادي نياز است و تعداد دانش‌آموزاني هم که در روستاها هستند، کم است و براي آموزش و پرورش نمي‌صرفد و اين امکان وجود ندارد که اين تعداد معلم را به فلان روستا بفرستد.

وي ادامه داد: در نتيجه يکي از راه‌هايي که پيش‌بيني کرده‌ايم، ساخت مدارس شبانه‌روزي است تا دانش‌آموزان از مناطق دور دستي که در آنجا امکان احداث دبيرستان نيست به اين مدارس شبانه‌روزي بيايند و درس بخوانند و پنج‌شنبه و جمعه‌ها به خانه‌هايشان بروند.در اين مورد باز هم مقداري مسائل فرهنگي و اقتصادي اثرگذار است که مانع مي‌شود، اين دانش‌آموزان به مدارس شبانه‌روزي بروند. در نتيجه پايه ابتدايي را مي‌خوانند و ديگر ادامه تحصيل نمي‌دهند.

مديرکل دفتر امور زنان وزارت آموزش و پرورش در پايان گفت: خانواده‌ها اجازه نمي‌دهند دخترانشان از خانواده دور بشوند و براي ادامه تحصيل به مکان ديگري بروند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته