جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6225

 وزير نفت تاکيد کرد:
 نقش غيرقابل انکار ايران در تامين امنيت انرژي جهان 

 
وزير نفت نقش ايران در تامين امنيت انرژي جهان را غيرقابل انکار دانست و گفت: از همه کشورها مي‌خواهم که اقدام‌هاي يکجانبه و غيرقانوني ايالات متحده آمريکا را نپذيرند.

به گزارش ايسنا، بيژن زنگنه در نشست تخصصي «رهبري در سبد انرژي جهان و اولويت‌هاي صنعت گاز» در سومين مجمع بين‌المللي انرژي‌ويک روسيه ضمن قدرداني از الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه و برگزارکنندگان اين نشست اظهار کرد: افزايش تقاضاي ميان‌مدت و بلندمدت براي گاز طبيعي و چگونگي همکاري‌هاي بين‌المللي به منظور توسعه صنعت گاز در اين نشست تخصصي مهم قابل بررسي است.

وي با اشاره به اين‌که بيش‌تر پيش‌بيني‌ها نشان مي‌دهد تا سال 2040 گاز طبيعي با رشد سالانه حدود 1.5 درصد و به واسطه رعايت ملاحظات زيست‌محيطي، پاسخگوي يک‌چهارم تقاضاي انرژي جهان خواهد بود، تصريح کرد: بخش عمده اين افزايش ناشي از رشد توليد گاز طبيعي مايع شده (ال‌ان‌جي) خواهد بود. پاسخگويي به اين تقاضا نيازمند همکاري جهاني در حوزه‌هاي مختلف از جمله سرمايه‌گذاري، انتقال فناوري و توسعه زيرساخت‌هاي تجارت است.

زنگنه، چگونگي دستيابي به ظرفيت گاز طبيعي در پاسخگويي به تقاضا براي گاز و تحقق همکاري بين‌المللي در اين زمينه را مهم ارزيابي کرد و گفت: سياست‌هاي جمهوري اسلامي ايران در اين زمينه در سه بخش قابل تبيين است.

تحريم يکجانبه عليه ايران مصداق «تروريسم اقتصادي» است

وزير نفت در تبيين نخستين سياست توضيح داد:‌ به اعتقاد ما (ايران) بخش انرژي بايد سياست‌زدايي شود و مداخلات سياسي جاي خود را به منطق اقتصادي، چندجانبه‌گرايي، مشارکت و همکاري بدهد. اعمال تحريم‌هاي يک‌جانبه عليه جمهوري اسلامي ايران و اعمال فراسرزميني آن از سوي آقاي ترامپ از مصاديق بارز «تروريسم اقتصادي» و نقض اصول حقوق بين‌الملل است و معيشت توده‌هاي مردم را هدف قرار مي‌دهد.

وي افزود: اين نگرش با انجام تلاش‌هاي مختل‌گرايانه ضمن تهديد صلح و امنيت نه‌تنها نمي‌تواند در پرداختن به موضوع تغيير اقليم، جريان سرمايه‌گذاري و انتقال فناوري در حوزه انرژي موثر باشد، بلکه تاثيرات منفي بر توسعه پايدار دارد. بنابراين مصرانه از همه کشورها مي‌خواهم اقدام‌هاي يکجانبه و غيرقانوني ايالات متحده را نپذيرند.

آمادگي ايران براي انتقال تجارب گازي

زنگنه از آمادگي ايران براي انتقال تجارب غني خود در زمينه توسعه گاز طبيعي به ساير کشورها به‌عنوان دومين سياست جمهوري اسلامي نام برد و افزود: با وجود تلاش‌هاي آمريکا براي کارشکني عليه‌ جمهوري اسلامي ايران طي 40 سال اخير، ايران با تلاش، توليد گاز طبيعي خود را به 750 ميليون مترمکعب در روز رسانده است.

وي گفت: با توجه به سهم 17 درصدي ايران در ذخاير اثبات‌شده گاز طبيعي جهان، نقش ايران در تامين امنيت انرژي جهان غيرقابل انکار است و انتظار مي‌رود سال آينده، توليد گاز طبيعي ايران به بيش از يک ميليارد مترمکعب در روز برسد.

وزير نفت با بيان اينکه در سه دهه گذشته، هر ساله، بيش از يک درصد به سهم گاز در ترکيب سبد مصرفي انرژي ايران اضافه شده و اکنون سهم گاز در سبد مصرفي انرژي به بيش از 70 درصد رسيده است، تصريح کرد: بخش عمده‌ جانشيني گاز با نفت در بخش‌هاي خانگي، نيروگاهي و صنايع صورت گرفته است. هم‌اکنون حدود 95 درصد خانوارهاي شهري و روستايي ايران به گاز طبيعي دسترسي دارند.

بنا بر اعلام وزارت نفت، وي ادامه داد: رويکرد توسعه‌ گاز در ايران، نه‌تنها معيارهاي عدالت اجتماعي را در کشور بهبود بخشيده و فقر انرژي را کاهش داده، بلکه در دو دهه گذشته، سالانه 3 درصد از انتشار گازهاي گلخانه‌اي در کشور اجتناب شده است. ضمن اينکه توسعه دسترسي جمعيت روستايي به گاز طبيعي و استفاده از آن به جاي چوب درختان جنگلي، به شکل چشمگيري به بهبود محيط‌زيست از طريق جلوگيري از تخريب جنگل‌ها منجر شده است.

زنگنه با بيان اين‌که با وجود تروريسم اقتصادي آمريکا، تلاش‌هاي ما براي حفظ محيط زيست بي‌وقفه ادامه دارد، اظهار کرد: براي نمونه، ما در نظر داريم سوزاندن گازهاي همراه نفت را تا سال 2021 تقريبا به صفر برسانيم.

احترام ايران به تعهدهاي بين‌المللي

وزير نفت سومين راهبرد ايران را احترام و عمل به تعهدات بين‌المللي و توسعه همکاري‌ها با رويکرد چندجانبه‌گرايي دانست و اظهار کرد: همکاري‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي از اولويت‌هاي ما در بخش انرژي هستند. ايران از مؤسسان مجمع کشورهاي صادرکننده گاز (جي‌يي‌سي‌اف) و اوپک است.

وي افزود: مايه مباهات است که امروز سه کشور ايران، فدراسيون روسيه و قطر در اين جلسه حضور دارند که با ابتکار اوليه خود زمينه ايجاد مجمع کشورهاي صادرکننده گاز را فراهم کردند و اکنون شاهد رشد اين مجمع و تقويت جايگاه جهاني آن به عنوان مرجع بين‌المللي هستيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته