جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6225

 ميز خبر 

 احتمال افزايش شديد قيمت نفت با اختلال دوباره در توليد نفت جهان

به نظر مي رسد بازارهاي نفت تا حالا نسبت به خطرات ژئوپليتيکي بي‌توجه بوده اند ولي اگر بازهم در توليد نفت اختلال ايجاد شود، قيمت نفت افزايش قابل توجه مي يابد.

به گزارش تسنيم به نقل از اويل پرايس، گزارش شده که شرکت آرامکوي عربستان سعودي توليد در تاسيسات نفتي بقيق و خريص را بازگردانده است. گزارشات مختلف مبني بر اينکه توليد نفت عربستان به سرعت باز مي گردد، باعث کاهش قيمت نفت به سطح قبل از حمله هاي 14 سپتامبر شده است.حداکثر ظرفيت توليد آرامکو هنوز به اندازه قبل از اين حمله ها نيست و آرامکو اعلام کرده تا اواخر نوامبر به اين سطح نمي رسد. در حال حاضر ظرفيت بقيق تا 4.9 ميليون بشکه در روز بازگردانده شده در حالي که ظرفيت قبل از حمله ها 5.5 ميليون بشکه در روز بود. ميدان نفتي خريص هم با 1.3 ميليون بشکه در روز فعاليت مي کند در حالي که ظرفيت آن قبل از حملات 1.5 ميليون بشکه در روز بود.

آرامکو با بيرون کشيدن نفت از ذخاير نفتي خود، عرضه نفت به مشتريانش را ادامه مي دهد. شرکت اطلاعات جغرافيايي فضايي اورسا برداشت از ذخاير نفتي عربستان را گزارش داده است. اين شرکت از
ماهواره هاي سيستم رادار ترکيبي (رادار هوايي و پالس هاي مايکروويو) براي اندازه گيري سطح ذخاير نفتي استفاده مي کند. اين اطلاعات بعد پردازش مي شوند. اين شرکت همچنين گزارش سوختن گاز را هم در ميادين نفتي مي دهد. ترکيبي از اين اطلاعات تصويري از فعاليتهاي آرامکوي عربستان را مشخص مي کند.طبق اين اطلاعات، سه سايت رأس تنوره، يانبو و خفجي بيشتر ذخاير داخلي نفت خام عربستان را در خود جاي داده اند. يک ماه قبل از اين حمله ها، اين ذخاير نسبتاً ثابت بودند. ولي دو هفته پس از حمله هاي چهاردهم سپتامبر، ذخاير اين سه سايت 20 درصد کاهش يافت.

آرامکو علاوه بر برداشت از ذخاير نفتي خود، از کشورهاي همسايه مثل کويت هم نفت وارد کرده است و به برخي از مشتريانش هم پيشنهاد داده به جاي نفت خام سبکي که معمولاً دريافت مي کنند، نفت خام سنگين بگيرند.اين اطلاعات چه چيزي را مي رساند؟ به نظر مي رسد بازارهاي نفت تا حالا نسبت به خطرات ژئوپليتيکي بي‌توجه بوده اند. ظاهرا کاهش ذخاير نفتي آرامکو بازار را نگران نکرده است. آخرين بررسي هاي شرکت اورسا هم نشان ميدهد ذخاير نفتي رأس تنوره و يانبو هم افزايش يافته اند.شرکت مشاوره ورود مکنزي در اين هفته اعلام کرد: در گذشته عربستان همواره مي توانست پيشقدم شده و کمبود نفت را جبران کند. ولي حالا شرايط متفاوت است. چون اين عربستان است که با دارا بودن بالاترين ميزان ذخاير اضافي متوقف شده است. اگر بازهم در توليد نفت اختلال ايجاد شود، دچار دردسر ميشويم.

ولي اين افزايش ريسک تاثيري در قيمت فعلي نفت خام نگذاشته است.

آخرين وضعيت پرونده پتروشيمي

قاضي مسعودي مقام گفت: سبحاني در پرونده پتروشيمي متهم نيست اما افرادي ديگر در تحقيقات مقدماتي در مظان اتهام بوده اند و پرونده اتهام اين افراد همچنان نيز در دادسرا مفتوح است.به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي " نفت ما " ، قاضي مسعودي مقام با اشاره به شايعاتي در پرونده پتروشيمي مبني بر اينکه بيان منجر به تحت فشار قرار گرفتن دادگاه براي انحراف در روند پرونده گفت: سبحاني در پرونده پتروشيمي متهم نيست اما افرادي ديگر در تحقيقات مقدماتي در مظان اتهام بوده اند و پرونده اتهام اين افراد همچنان نيز در دادسرا مفتوح است و دادگاه نيز جهت تکميل سريعتر تحقيقات پرونده تذکرات لازم را داده است، اما تاکنون در خصوص موضوعات مفتوح، نظري اظهار نشده است.

وي ادامه داد: به دليل عدم اظهار نظر دادسرا در خصوص اتهامات مفتوح در پرونده پتروشيمي، دادگاه خود تحقيقات لازم را انجام داده است و خود در حال تکميل تحقيقات لازم درباره متهمين پرونده که اتهامشان در دادگاه مطرح است، هستيم که البته اين تحقيقات به نقاط پاياني خود رسيده است، اما متاسفانه تاکنون در رابطه با چند تن از متهمين اصلي پرونده شعبه مربوطه تصميمي اتخاذ نکرده است.

خدمت‌رساني صنعت نفت جنوب به زائران اربعين حسيني

به همت ستاد اربعين صنعت نفت جنوب، افزون بر نصب و آماده‌سازي موکب شهداي صنعت نفت، 14 دستگاه کانکس نيز در پايانه مرزي چزابه به‌منظور خدمت‌رساني به زائران اربعين اختصاص يافت.به گزارش شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب، از 14 کانکس اختصاص داده شده از سوي شرکت ملي حفاري، 12 دستگاه (10 دستگاه خواب و دو دستگاه سرويس بهداشتي) به پليس راهور استان خوزستان و دو دستگاه (يک دستگاه خواب و يک دستگاه سرويس بهداشتي) به حوزه مقاومت بسيج شهيد تندگويان تحويل داده شد.

بر اساس اين گزارش، همچنين موکب شهداي صنعت نفت در پايانه مرزي چزابه با مساحت 320 متر مربع از اول هفته آينده آماده پذيرايي و اسکان زائران است و تا سه روز بعد از اربعين و بازگشت زوار داير است.موکب شهداي صنعت نفت جنوب از سال 95 تاکنون هر سال در مرز چزابه برپا مي‌شود و افزون بر پذيرايي روزانه از زائران، داراي نمازخانه و محل اسکان و استراحت برادران و خواهران زائر با ظرفيت يک هزار نفر است.

همچنين نصب و آماده‌سازي اين موکب از سوي حوزه مقاومت بسيج شهيد تندگويان (وزارت نفت - جنوب) با پشتيباني شرکت‌هاي تابع وزارت نفت در استان خوزستان انجام مي‌شود.شرکت‌هاي تابع وزارت نفت در استان خوزستان در ايام اربعين کمک‌ها و خدمات خود را به صورت منسجم و در قالب ستاد اربعين حسيني صنعت نفت ارائه مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته