جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6230

 وزير علوم:
 تمام تلاش خود را براي حمايت از دانشجويان انجام مي‌دهيم 

 
وزير علوم، فناوري و تحقيقات درباره اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهي بيان کرد ما به دنبال تقاضامحور کردن پايان‌نامه‌هاي دانشگاهي بوده و يک سامانه براي تامين اعتبار پژوهش‌هاي دانشگاهي ايجاد شده است.رابطه بين صنعت و دانشگاه رو به بهبود است. به گزارش ايسنا، منصور غلامي در جلسه علني مجلس ضمن ارائه توضيحاتي در خصوص اقدامات انجام شده از سوي وزارت علوم براي ارتقاء سطح کيفي رفاهي دانشجويان، اساتيد دانشگاهي و همچنين اشتغالزايي براي فارغ‌التحصيلان دانشگاهي در پاسخ به نماينده مبارکه، بيان کرد: دانشجويان تحصيلات تکميلي در سال‌هاي اخير افزايش چشمگيري داشته و مبدا تحول و توسعه علمي کشور شده‌اند که نتيجه آن ارتقاء جايگاه علمي کشور و همچنين افزايش مراکز توسعه و تحقيقات علمي است. حمايت‌هايي که در اين بخش صورت مي‌گيرد وظيفه ماست و تمام تلاش خود را متناسب با امکاناتي که در اختيار داريم انجام مي‌دهيم.

وي در ادامه اظهار کرد: در خصوص اشتغالزايي دانش آموختگان دانشگاهي علي‌رغم اين‌که اين موضوع از حوزه مسئوليت وزارت علوم خارج است تمام توانمندي و ظرفيت خود را در سطوح کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري به کار گرفته‌ايم. در خصوص حمايت‌هاي مالي و رفاهي از دانشجويان توانمندي ما در حد ظرفيتي است که از طريق صندوق رفاه دانشجويان در اختيار قرار مي‌گيرد و اگر در بخش‌هايي با کاستي مواجه است به ظرفيت صندوق رفاه دانشجويان باز مي‌گردد که منابع مالي اين صندوق نيز از رديف‌هاي بودجه تامين مي‌شود.

وزير علوم، فناوري و تحقيقات در ادامه تصريح کرد: در خصوص اشتغالزايي براي دانش‌آموختگان دانشگاهي تمام تلاش وزارتخانه ما در اين سال‌ها تقاضامحور کردن پايان‌نامه‌هاي دانشجويي و ايجاد يک سامانه براي تامين اعتبار پژوهش‌ها بوده است. سازو کار مناسبي براي ارتباط صنعت و دانشگاه‌ها تعريف شده و دانشجويان در دوره تحصيلي مي‌توانند با بخش صنعتي چه دولتي و چه خصوصي در ارتباط بوده و در نهايت نيز به بازار کار آن ملحق شوند.

وي ادامه داد: در اين زمينه فراخواني بر حسب نياز از سوي بخش‌هاي صنعتي داده مي‌شود و دانشجويان پايان‌نامه‌هاي خود را برحسب اين نيازها ارائه مي‌دهند.وزير علوم و تحقيقات و فناوري در ادامه اظهار کرد: در سال 1398 براي طرح‌هاي دانشجويان دکتري مبالغ 75، 40 و 25 ميليون تومان برحسب موضوع در نظر گرفته شده است که 60 درصد آن به دانشجويان تعلق گرفته و 40 درصد براي تامين هزينه‌هاي پشتيباني در اختيار دانشگاه قرار مي‌گيرد. در حوزه توانمندي دانشجويان طرح ارتباط دانشگاه با صنعت دنبال مي‌شود و نتيجه اين طرح ارتباط نزديک دانشگاه‌ها با مراکز صنعتي و خدماتي خواهد بود.

رابطه بين صنعت و دانشگاه؛ حلال بسياري از مشكلات كشور

غلامي در ادامه با تاکيد بر اين‌که رابطه بين صنعت و دانشگاه مي‌تواند حلال بسياري از مشکلات کشور باشد، تصريح کرد: اين امر علاوه بر حل مشکلات کشور اشتغالزايي براي دانش‌آموختگان و افزايش مراکز تحقيق و پژوهش در شرکت‌هاي دانش‌بنيان را به دنبال دارد.در خصوص حمايت‌هاي رفاهي از دانشجويان مي‌توان به وام تامين مسکن و وام‌هاي دانشجويي اشاره کرد که مبالغ آنها در حد توان صندوق رفاه دانشجويي است.وي در ادامه با تاکيد بر اهميت ارج نهادن به اساتيد و دانشجويان بيان کرد: جايگاه علمي کشور حاصل زحمات اساتيد و دانشجويان است هرچقدر منابع بيشتري براي حمايت در اختيار قرار گيرد ما نيز قدردان زحمات آنها خواهيم بود. اگر قرار باشد آنچه که در خارج از مرزها در حمايت از نخبگان رخ مي‌دهد را با داخل مقايسه کنيم تفاوت محسوسي ديده مي‌شود، اما نخبگان کشور ما علاقه به ميهن خود را با منابع مالي تعويض نکرده و ما شاهد حضور آنان در کشور هستيم.وزير علوم و تحقيقات و فناوري تاکيد کرد:ما درخواست خود را براي حمايت بيشتر از نخبگان علمي در لايحه بودجه ارائه مي‌دهيم ان‌شاءالله مورد مورد استقبال مجلس شوراي اسلامي نيز قرار گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته