جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6230

 يادداشت 

 كنكور، دانشجويي و مشكلات رواني

آذر فخري

آمار افراد مبتلا به اختلالات رواني روبه افزايش است و طبعا يكي از پيامدهاي اختلال رواني فكركردن به خودكشي است و يا اقدام به خودكشي. بنابراين با افزايش اختلالات رواني در جامعه برميزان خودكشي هم افزوده مي‌شود در اين ميان اغلب افرادي كه اقدام به خودكشي مي‌كنند، جوانان هستند؛ جواناني كه به اعتراف برخي مسئولان ذيربط به دليل عدم نشاط و تحرك در جامعه، حال و اشتياق براي زندگي كردن را از دست داده‌اند.

فدراسيون جهاني سلامت روان (WFMH) محور اصلي روز جهاني سلامت روان سال 2019 را «پيشگيري از خودکشي» انتخاب کرده است و هدف از انتخاب شعار مشترک بين کشورها، ايجاد هماهنگي بيشتر ميان آحاد جامعه و دولت‌ها در افزايش آگاهي و کاهش انگ دريافت خدمات درماني براي درمان اختلالات روان‌پزشکي و در نهايت کاهش مرگ و مير به دنبال اين اختلالات است.

در اين مورد رئيس دانشگاه تهران هم معتقد است كه ما دانشجو را بيمار کرده‌ايم‌، چون اجازه انتخاب رشته به او نداده‌ايم؛ زماني که فرد وارد دانشگاه مي‌شود، ما هرگونه انعطاف را از دانشجو و دانشگاه مي‌گيريم، زماني که نوجواني به 18سالگي مي‌رسد، به او مي‌گوييم که «بايد تصميم زندگي خود را در همان 18سالگي بگيرد» و فرصت بعدي براي او وجود ندارد. يا به او مي‌گوييم «اگر بخواهي از دانشگاه انصراف دهي، اجازه نخواهي داشت دوباره در آزمون شرکت کني. اگر دانشجوي پسر هم باشي، بايد به سربازي بروي».

رئيس مرکز مشاوره دانشگاه تهران هم مي‌گويد خودکشي در طول تاريخ بشر وجود داشته است، اما با توجه به پيچيدگي سبب‌شناسي آن، در تمام نقاط جهان به تدريج افزايش يافته و در چند دهه گذشته به سطح آماري هشدار دهنده رسيده است.

وي با اشاره به برگزاري نمايشگاه سلامت روان در شعبات خوابگاه‌ها و پرديس‌ها با هدف ارتقاء سواد سلامت روان دانشجويان و دانشگاهيان مي‌گويد توليد محتواي آموزشي در زمينه ارتقاء سلامت روان به‌صورت اينفوگرافي، بروشور و کتابچه و توزيع آن در بين دانشجويان، کارکنان و اساتيد از طريق فضاي مجازي از برنامه‌هاي مرکز مشاوره دانشگاه تهران است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته