جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6230

 معادلات انرژي 

 تهاتر نفت با بدهي بخش خصوصي اجرا شدني نيست

چندي پيش نمايندگان مجلس در مصوبه‌اي به دولت اجازه دادند به ازاي بدهي خود به اشخاص حقيقي، حقوقي و تعاوني، به آن‌ها نفت خام تحويل دهد، اين در شرايطي است که وزير نفت به صراحت اعلام کرد که اين طرح قابليت اجرايي ندارد.

به گزارش ايسنا، نمايندگان مجلس در جلسه علني 28 بهمن ماه سال گذشته، بندالحاقي 5 تبصره يک لايحه بودجه 98 را به تصويب رساندند که براساس آن به دولت اجازه داده مي‌شود پس از کسر سهم صندوق توسعه ملي تا مبلغ 400 هزار ميليارد ريال از خالص بدهي‌هاي قطعي خود به اشخاص حقيقي، حقوقي، تعاوني و خصوصي که در چارچوب مقررات مربوط تا پايان سال 1397 ايجاد شده و همچنين اجراي تکاليف اين قانون را از محل تحويل نفت خام به اين اشخاص براساس قيمت بورس انرژي يا قيمت منطقه‌اي تسويه کنند. مقدار نفت خام تحويلي، مازاد بر سقف تعيين شده در بند (ب) اين تبصره است.

بر اساس اين تبصره قرار شد قرارداد تأمين مالي نوسازي نيروگاه ري در تيرماه امضا شود که همچنان بلاتکليف مانده و به نظر مي‌رسد که هنوز اين طرح تعيين تکليف نشده اما به تازگي بيژن زنگنه - وزير نفت - اعلام کرد که چيزي که در اين مورد در بودجه نوشته شده، قابليت اجرايي ندارد. در قانون آمده پس از اين‌که درآمدهاي نفت که در قانون نوشته شده به‌طور کامل براي دولت تامين شد، مي‌تواند 5 هزار ميليارد تومان را براي بدهي اختصاص دهد. اين درآمدها هنوز تحقق پيدا نکرده است، بنابراين اتفاقي در اين زمينه نمي‌افتد.

به گفته وي اگر قرار باشد اين قانون اجرايي شود، سازمان برنامه و بودجه بايد اقدام‌هاي آن را انجام دهد و به وزارت نفت، مشتري معرفي شود. وزارت نفت هم پول را دريافت کند و به خزانه بدهد، سپس خزانه پول را در اختيار طرف مقابل قرار دهد.

سرپرست دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست:

غلطت گوگرد سوخت توزيعي در کلانشهرها فراتر از حد مجاز است

سرپرست دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست گفت: در حال حاضر يکي از مشکلات سوخت توزيعي در تهران و ساير کلانشهرهاي کشور گوگرد است که در بسياري از نمونه‌هاي امسال فراتر از حد مجاز و بيش از 50PPM بود.زهرا سماعي در گفت و گو با ايرنا اظهار کرد: سازمان حفاظت محيط زيست بر اساس قوانين بالادستي که وظيفه رصد کيفيت سوخت توزيعي را بر عهده اين سازمان گذاشته است، دو دستور کار را براي پايش کيفيت سوخت توزيعي پيگيري مي‌کند که يکي از آن‌ها پايش محتواي گوگرد در نفت گاز و ديگري پايش محتواي گوگرد در بنزين است.

سرپرست دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست ادامه داد: بر اين اساس در پايش سوخت بنزين سه فاکتور اصلي بنزن، آروماتيک و گوگرد بررسي مي‌شود. ميزان بنزن و آروماتيک در سوخت بنزين طي سال‌هاي گذشته بسيار فراتر از حد مجاز بود اما خوشبختانه در حال حاضر تقريبا در محدوده مجاز قرار گرفته است.

وي در ادامه با بيان اينکه نمونه‌برداري‌هاي بنزين در کشور نشان مي‌دهد که در شهريور ماه گوگرد 85 درصد نمونه‌ها بين 50 تا 250 PPM بود، تصريح کرد: 15 درصد نمونه‌ها گوگردي فراتر از 250PPM داشتند.سرپرست دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به اينکه نمونه‌برداري‌هاي ما در تهران تقريبا با نمونه‌برداري‌هاي شرکت کنترل کيفيت هوا مطابقت دارد، اظهارکرد: براي مثال غلظت گوگرد پمپ بنزين جايگاه وصال در تهران 162 PPM بود.سماعي با بيان اينکه سازمان حفاظت محيط زيست از بيش از 200 جايگاه عرضه نفت گاز و پمپ بنزين نمونه‌برداري کرده است، گفت: در رابطه با گوگرد نفت گاز در فروردين ماه امسال 44 درصد نمونه‌ها کمتر از 50PPM و در حد مجاز بودند، 44 درصد ديگر بين 50 تا 250 PPM و 11 درصد بيش از 50 PPM و در ارديبهشت و خرداد ماه نيز وضعيت تقريبا به همين منوال بود.

وي در ادامه با بيان اينکه به‌طور کلي طي امسال گوگرد موجود در نفت گاز قابل قبول‌تر از گوگرد بنزين بود، اظهار کرد: تمرکز ما نيز بيشتر روي گوگرد گازوييل بود هر چند که شرکت پخش و پالايش فراورده‌هاي نفتي ادعا مي‌کند که در پايش‌هاي آن‌ها ميزان گوگرد سوخت پايين‌تر بوده اما به هر حال قرار شده است که هر ماه شرکت پخش و پالايش از هفت انبار اصلي توزيع سوخت خوداظهاري انجام دهد و علاه بر آن ما از جايگاه‌هاي عرضه سوخت بيشتري نمونه‌برداري کنيم.

يک عضو کميسيون انرژي مجلس:

شرکت پتروپارس توانايي توسعه فاز 11 پارس جنوبي را دارد

يک عضو کميسيون انرژي مجلس با تأکيد بر اينکه «بايد به شرکت‌هاي داخلي اعتماد کرد»، گفت: شرکت پتروپارس مي‌تواند توسعه فاز 11 ميدان گازي پارس جنوبي را انجام دهد.

هدايت‌الله خادمي در گفت‌وگو با مهر درباره اعلام وزير نفت مبني بر ادامه توسعه فاز 11 ميدان گازي پارس جنوبي توسط شرکت پتروپارس و خروج چيني‌ها بيان کرد: قبل از آنکه کنسرسيوم توتال و چيني‌ها براي توسعه اين فاز از پارس جنوبي شکل بگيرد شرکت پتروپارس کار را در دست داشت اما پس از شکل‌گيري اين کنسرسيوم پتروپارس کنار رفت.وي در ادامه اظهار کرد: از همان ابتدا مشخص بود که اين کنسرسيوم کاري انجام نخواهد داد. پس از خروج توتال از اين کنسرسيوم شرکت چيني نيز سهم چنداني در آن نداشت و علي‌رغم تلاش‌هاي انجام شده براي ادامه پروژه توسط چيني‌ها، وزير نفت اعلام کرد که آن‌ها از اين پروژه خارج شده‌اند.

اين عضو کميسيون انرژي مجلس تصريح کرد: از همان ابتدا مي‌بايست بر توان داخلي تکيه مي‌کرديم و اگر شرکت پتروپارس پروژه را ادامه مي‌داد اکنون اين فاز نيز به بهره‌برداري رسيده بود و توليد داشت.نماينده مردم ايذه و باغملک در مجلس تأکيد کرد: ما بايد به توان داخلي اطمينان کنيم و شرکت پتروپارس مي‌تواند اين کار را جلو ببرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته