جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6230

 وعده هايي که در فوتبال ايران عملي نشد 

هفته ششم ليگ برتر نوزدهم در حالي به پايان رسيد که تقريبا تمام وعده‌هايي که مهدي تاج در پايان فصل گذشته و طي هفته هاي اخير بر آن تاکيد کرده بود در فوتبال ايران عملي نشد. فصل گذشته مسابقات فوتبال ايران در شرايطي به پايان رسيد که مهدي تاج رئيس فدراسيون فوتبال در مصاحبه هاي خود، بارها از اهداف بزرگ و وعده هاي مختلف اين فدراسيون و مجموعه هاي زير دست خود براي حرفه اي تر شدن فوتبال خبر داد.

از کوه وعده هاي تاج بعد از گذشت حدود 6 ماه، تقريبا چيزي جز يک سايه باقي نمانده است. هيچکدام از هدف گذاري هاي فدراسيون فوتبال يا محقق نشد يا به صورت کامل چيزي که دلخواه فوتبال باشد از آب در نيامد. اين وعده ها که گاهي شکل تهديد هم به خود مي گرفت دامنه گسترده اي از فعاليت هاي فوتبالي را شامل مي شد؛ از دستور براي عدم خريد بازيکنان خارجي و تشکيل اردوهاي برون مرزي بازيکنان تا برگزاري 90 به 10 دربي.

سازمان اقتصادي تشکيل شد؛ بدون نتيجه

مهدي تاج روز 17 ارديبهشت در جلسه کميسيون اقتصادي مجلس حاضر شد. وي در پايان اين جلسه با اشاره به مشکلات مالي کل فوتبال و بخصوص باشگاه ها، از تشکيل يک کميسيون اقتصادي براي رفع اين مشکلات خبر داد. وي اين موضوع را در نشست خبري خود هم اعلام کرد ولي از روز تشکيل اين کميسيون، اوضاع اقتصادي باشگاه ها و فدراسيون هيچ فرقي نکرده است. اين سازمان نه تنها درآمدي براي فوتبال نداشته بلکه حتي راهکاري براي گرفتن مطالبات ايران از فيفا و AFC ارائه نکرده است.

عدم جذب بازيکن و مربي خارجي درحد حرف

دستور مهدي تاج درباره عدم به کارگيري مربي و بازيکنان خارجي براي ليگ نوزدهم يکي از جنجالي ترين و بي اثرترين برنامه هاي فدراسيون فوتبال بود. تاج به دليل بدهي انباشته باشگاه ها و شکايت هاي متعدد خارجي ها از تيم هاي ايراني در فيفا و همچنين مشکلات ارزي روز 31 ارديبهشت گفت: «به همه مديران باشگاه ها توصيه شده که بعد از اين ديگرنمي توانند مربي خارجي يا بازيکن خارجي جديد جذب کنند؛ ضمن آنکه بايد از لباس هاي ايراني استفاده شود.» بي توجهي به اين توصيه تا جايي پيش رفت که باشگاه هاي استقلال، پرسپوليس، تراکتور، صنعت نفت و گل گهر يعني نزديک به يک سوم ازتيم هاي ليگ برتر با مربي خارجي کار خود را شروع کردند و تعداد زيادي هم بازيکن خارجي به استخدام اين تيم ها بخصوص استقلال، پرسپوليس، تراکتور، سپاهان و ذوب آهن درآمدند.

اردوهاي خارجي ممنوع نشد

در راستاي همان دستور فدراسيون فوتبال به باشگاه ها، از آنها خواسته شد براي جلوگيري از خروج ارز از کشور، اردوهاي آماده سازي و پيش فصل تيم ها در داخل ايران برگزار شود. تيم هاي مطرح بازهم به اين دستور فدراسيون که بعدا از آن به عنوان «توصيه» ياد شد، بي توجهي کردند. استقلال، پرسپوليس، تراکتور و سپاهان با نظر مربيان خود به اردوي ترکيه رفتند. همين مسئله باعث ايجاد جنجال تازه اي در فوتبال شد. مالک باشگاه شهر خودرو يکي از افرادي بود که از فدراسيون به خاطر چشم پوشي از اين موضوع انتقاد و تاکيد کرد که شهر خودرو به خاطر همين توصيه قيد اردوي برون مرزي را زده است.

VAR به اين ليگ نرسيد

بعد از برگزاري فينال جام حذفي و بالاگرفتن انتقادات از فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ، مهدي تاج يک نشست خبري ترتيب داد تا پاسخگوي اهالي رسانه باشد. يکي از بخش هاي صحبت تاج در اين نشست به تکنولوژي کمک داور ويدئويي اختصاص داشت. وي به سئوال يکي از خبرنگاران در اين ارتباط اينطور پاسخ داد: «سيستم VAR براي فصل آينده اجرايي خواهد شد. اينفانتينو يکي از افتخارات فوتبالي‌اش را ورود اين سيستم ناميد. در هر ورزشگاه براي استفاده از سيستم VAR‌ بايد 60 هزار يورو هزينه شود. اين اتفاق بايد بيفتد. وقتي باشگاه‌ها براي بازيکن يا مربي خارجي هزينه مي‌کنند، بايد براي کمک داور ويديويي بايد60 هزار يورو بدهند. کار بسيار درستي است و حتما بايد اين کار را کنيم.» وعده اجرايي شدن اين تکنولوژي هم بي نتيجه ماند و حتي يک ورزشگاه هم به زيرساخت هاي اين تکنولوژي مجهز نشد!

استانداردسازي ورزشگاه ها براي گرفتن جان يک کودک

شايد بزرگترين ادعاي فدراسيون فوتبال و سازمان ليگ براي اين فصل از مسابقات ليگ برتر استانداردسازي ورزشگاه ها بود. تاج بارها اعلام کرد تا ورزشگاه ها به سه بحث اصلي يعني شماره گذاري صندلي ها، نصب دوربين هاي تشخيص چهره و گيت هاي الکترونيکي مجهز نشود و استانداردهاي لازم پياده نشود، ليگ را شروع نمي کند.

بعد از کش و قوس هاي فراوان ليگ برتر با حدود يک ماه تاخير آغاز شد. هرچند بعضي از ورزشگاه ها در بعضي از قسمت هاي زيرساختي اصلاحاتي انجام داده بودند اما در عمل، استانداردسازي ها بدون نصب و راه اندازي اصولي گيت ها و نبود دوربين هاي تشخيص چهره عقيم ماند. نه تنها تماشاگران با پرتاب سنگ باعث آسيب رساندن به هم و به بازيکنان شدند (نمونه آن شکستن سر کنعاني زادگان مدافع پرسپوليس در دربي) بلکه حتي در اتفاقي به مراتب تلخ، يک کودک 6 ساله در ورزشگاه آزادي به خاطر برق گرفتگي جانش را از دست داد تا جامعه فوتبال را با شوکي بزرگ مواجه کند.

يگان ويژه يک قدم هم عقب‌تر نرفت!

در همين بحث استانداردسازي يکي از موضوعات موردتوجه فدراسيون فوتبال، کنترل سکوي ورزشگاه ها توسط خود هواداران بود. تاج در يکي از مصاحبه هايش اعلام کرد که بايد کار را به دست سرمشوقان و هواداران بسپاريم و ماموران يگان ويژه دو قدم عقبتر بروند. اين طرح هم همچنان در ليگ برتر عملياتي نشده و يگان ويژه حتي يک قدم هم عقبتر نرفته است!

توپ مسابقات عوض نشد

يکي از اعتراضات مشترک اکثر بازيکنان و مربيان فوتبال در هفته هاي ابتدايي ليگ نوزدهم، کيفيت توپ هاي مسابقات بود. سازمان ليگ امسال با شرکت جديدي قرارداد امضا کرده بود و از نظر بازيکنان، توپ هاي جديد مشکلاتي را در جريان مسابقات و تمرينات براي آنها ايجاد مي کرد. مهدي تاج در جلسه هم انديشي مارک ويلموتس سرمربي تيم ملي با سرمربيان ليگ برتر به مربياني که نسبت به اين مسئله اعتراض داشتند وعده داده بود که از هفته سوم توپ ها عوض مي شود اما صادق درودگر رئيس سازمان اقتصادي فدراسيون فوتبال اعلام کرد که تغيير توپ ها در اين مقطع زماني شدني نيست!

سهميه تماشاگران در دربي قطعا 90 به 10 نشد!

برگزاري ديدار استقلال و پرسپوليس در هفته چهارم ليگ برتر خيلي زود توجهات را به سمت اين مسابقه جلب کرد. فدراسيون و سازمان ليگ همانند سال گذشته اعلام کردند سهميه تماشاگران در دربي 90 به 10 به سود تيم ميزبان (استقلال) است. تاج روز 12 شهريور در مصاحبه اي گفت: «قطعا اينبار قانون 90 به 10 درصد براي تماشاگران در دربي و بازي پرسپوليس با استقلال اجرا مي شود. الکترونيکي شدن بليت اين فرصت را مي دهد که قانون 90 به 10 عملياتي شود.» اما ديري نپاييد که بعد از تشکيل جلسه شوراي تامين استان تهران مشخص شد فدراسيون فوتبال حتي در اين بحث هم از خودش اختياري ندارد و در نهايت راي به برگزاري 50 - 50 دربي داده شد.

جريمه و تهديد؛ تنها وعده اي که با قدرت عملي شد!

در ميان تمام وعده هايي که مهدي تاج آنرا بارها به زبان آورد، فقط يک وعده رنگ واقعيت به خود گرفت. رئيس فدراسيون فوتبال قبل از شروع ليگ در اظهارات خود از برخورد جدي انضباطي با متخلفان ليگ و صدور آراي مسابقات جنجالي در حداکثر زمان ممکن خبر مي داد. باتوجه به گذشت 6 هفته از ليگ برتر فوتبال و 13 هفته از ليگ برتر فوتسال بر همه مشخص شد که فدراسيون چقدر در پياده کردن اين طرح با قدرت پيش رفته است! صدور آراي متعدد در بخش هاي مختلف فوتبال، فوتبال ساحلي، فوتسال و ليگ دسته اول ثابت مي کند که فدراسيون در تنها وعده اي که اختيار عمل داشته، به خوبي کار را پيش برده است! آرايي که شايد در ظاهر همانند مُسکن عمل کند اما به فرهنگسازي فوتبال و بازدارندگي اين جامعه براي جلوگيري از توهين کمکي نمي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته