جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6230

 خبـــرنامه 

 داستان شکايت استقلال به CAS

وقت‌گذراني و اتلاف بيت‌المال

پرونده پرهياهو و عجيب امسال فوتبال کشورمان، همانگونه که پيش بيني مي شد، سرانجام خوشي براي آبي پوشان تهران نداشت. استقلال که دو فصل پيش قهرمان جام حذفي شده بود، به دليل ناآمادگي حاضر به بازي مقابل پرسپوليس در ديدار نهايي سوپرجام در تاريخ تعيين شده نبود و در نهايت نيز سازمان ليگ فوتبال ايران، حريف سرخ پوش را برنده دانست. اين راي از سوي کميته انضباطي فدراسيون اعلام شد و کميته استيناف هم آن را تاييد کرد.حکمي که اگرچه به مذاق هواداران پرشمار استقلال خوش نمي آمد؛ اما آن را غير منطقي هم نمي دانستند زيرا اين تيم در زمان انجام مسابقه سوپرجام، خارج از کشور بود. با اين حال، ناگهان باشگاه اعلام کرد اين راي را قبول نمي کند و حق استقلال و هوادارانش را در دادگاه عالي ورزش که در سوئيس است، پيگيري خواهد کرد.

حرف هاي آن روز براي هواداران تيم، به خصوص قشر جوان، خوشايند بود و همه منتظر بودند با کمک يک نهاد خارجي، جام قهرماني اهدا شده به پرسپوليس را پس بگيرند. در ديگر سو، هواداران پرسپوليس هم نگران راي اين دادگاه و جام قهرماني.

کارشناسان خبره و متخصص همان زمان اعلام کردند که پيگيري اين پرونده در خارج از کشور نه تنها حاصلي براي استقلال ندارد؛ بلکه فقط باعث هدر رفتن پول بيت المال و اتلاف وقت مي شود. اما گوش کسي بدهکار نبود و حتي شايعه شد که وزارت ورزش قصد دارد استقلال را از اين شکايت باز دارد؛ اما اين شايعه هم تکذيب شد يا حداقل عملياتي نشد.داستان اين شکايت اما سرانجام خوشي نداشت. ميليون ها تومان از بودجه استقلال (بخوانيد بيت المال و جيب هواداران) هزينه شد تا راي محاکم قضايي داخلي ايران تغيير کند و مديران باشگاه خود را در قالب سوپرمن جلوه بدهند. اتفاقي که امروز، سراب بودن آن عيان شده است.

برخي مطلعان، هزينه اين شکايت براي استقلال و فوتبال ايران را رقمي در حدود يک ميليارد تومان برآورد مي کنند که حاصلش، فقط حسرت و ناکامي دوباره بود. شکايت به دادگاه CAS نه تنها جامي براي استقلال به ارمغان نياورد؛ بلکه داغ دل هواداران را هم تازه کرد و دوباره بايد شاهد پيروزي رقيب ديرينه خود، اين مرتبه در دادگاهي بين المللي باشند.اين پرونده و ماجرايش، يکي از نمونه‌هاي اتلاف بيت المال بود که در عرصه بين المللي نيز موجب مضحکه فوتبال ايران شد چرا که برخي کارشناسان معتقدند، رسيدگي دادگاه CAS به شکايت داخلي از يک کشور، اگر بي سابقه نبوده باشد، کم سابقه قلمداد مي شود.

غم انگيزترين صحنه دادگاه CAS زماني بود که در يکي از جلسات اين دادگاه، تمامي افراد حاضر ايراني بودند؛ به جز يک قاضي و يک وکيل! چرا راي قاضيان فوتبال خودمان را بر نتابيديم و بخاطر بلندپروازي يا بهتر است بگوييم، رفتارهاي احساسي و هيجان هاي مقطعي هواداران، ميليون ها تومان پول را حيف و ميل کرديم؟ کاش براي اين پرسش‌ها، جوابي منطقي و عقلي وجود داشت.

سعيد علي حسيني المپيک 2020 را از دست داد

فدراسيون جهاني وزنه برداري با درخواست ايران مبني بر حضور کيانوش رستمي و سعيد علي حسيني در مسابقات گزينشي سوئيس موافقت نکرد. کيانوش رستمي و سعيد علي حسيني به دنبال حضور در مسابقات گزينشي المپيک سوييس بودند اما به اين دليل که مهلت ثبت نام به پايان رسيده بود امکان حضور اين دو وزنه بردار در مسابقات سوئيس وجود نداشت. کميته ملي المپيک با ارسال نامه اي به فدراسيون جهاني وزنه برداري خواستار حضور سعيد علي حسيني و کيانوش رستمي در مسابقات گزينشي المپيک سوئييس شد که تاماش آيان پاسخ ايران را داد و البته درخواست ايران را نپذيرفت.

تاماش آيان اعلام کرده است فرصت ثبت نام در مسابقات به پايان رسيده است و ورزشکاران کشورهاي ديگري هم هستند که خواستار حضور در اين مسابقات بوده اند و اگر فدراسيون جهاني با درخواست ايران موافقت کند، بايد پاسخگوي ورزشکاران ديگر هم که اين تقاضا را داشته اند، باشد. البته کيانوش رستمي مي تواند در مسابقات پرو شرکت کند. به اين ترتيب سعيد علي حسيني حضور در المپيک 2020 را از دست داد چرا که او در دوره دوم مسابقات گزينشي المپيک در هيچ مسابقه اي شرکت نکرده و طبق قوانين فدراسيون جهاني شانس حضور در المپيک را از دست داد. البته رستمي هم با توجه به اينکه امتيازهاي زيادي را از دست داده کار بسيار سختي براي رسيدن به المپيک 2020 دارد.

خبر بد براي تاتنهام

مصدوميت طولاني مدت لوريس

ديديه دشان سرمربي تيم ملي فرانسه در صحبت هايي اعلام کرده که هوگو لوريس دروازه بان فرانسوي باشگاه تاتنهام و خروسها دست کم تا پايان سال 2019 از ميادين ورزشي به دور خواهد بود. لوريس که در جريان بازي تيمش مقابل برايتون دچار دررفتگي آرنج چپ شده است، چند ماهي قادر به حضور در زمين چمن نخواهد بود. البته دشان در ادامه صحبتهايش گفت که خوشبختانه دست لوريس دچار شکستگي نشده است.سرمربي خروسها در ادامه به اين نکته اشاره کرد که سخت است بتوان زمان دقيق بازگشت لوريس به ميادين چمن را تخمين زد و گفت:« سخت است بتوان تاريخي قطعي براي بازگشت لوريس به زمين چمن مشخص کرد ولي قطعا او تا قبل از پايان سال 2019 به زمين چمن بازنخواهد گشت.» بازيکنان تيم ملي فرانسه روز دوشنبه در اردوي اين تيم گردهم آمدند تا خود را براي دو بازي پيش رو مقابل ايسلند و ترکيه از سري بازيهاي مرحله مقدماتي يورو 2020 آماده کنند. دشان در ادامه صحبتهايش با اشاره به غيبت لوريس تاکيد کرد که استيو مانداندا، دروازه بان المپيک مارسي در بازي روز جمعه خروسها مقابل ايسلند دروازه بان ثابت تيم ملي فرانسه خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته