جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6249

 يك نكته از هزاران 

 سفره هاي کوچک‌شده خانواده و تبعات اجتماعي ناگزير

با افزايش تحريم، رشد تورم و کاسبي تحريم در کنار همه اين‌ها، سفره دهک‌هاي پائين اقتصادي کوچک و کوچک‌تر شد. اين کوچک و کوچک‌تر شدن سفره، موجب پديدآيي اختلال‌هاي ناگزير در روابط خانوادگي شد؛ بروز مشکلاتي چون قهر و آشتي‌هاي مداوم، طلاق عاطفي و رسمي، بازماندن فرزندان از تحصيل و افزايش کودکان کار، بيکاري سرپرست يا سرپرستان خانواده و به خيابان و کوچه وبازار کشيده شدن اين افراد براي به دست آوردن دستمزدي اندک از هر طريق ممکن. اما اين اختلال‌ها، در درون خانواده نماند و بالاخره راهش را به کوچه و خيابان و به ميان همه شهروندان باز کرد؛ جامعه‌اي که حالا اغلب دهک‌هاي پائين آن در حال دست و پنجه نرم کردن براي پيدا کردن نان هستند، افراد را وامي‌دارد که خواسته يا ناخواسته دچار کژتابي‌هاي رفتاري شوند.

يکي از گسترده‌ترين تبعات کوچک شدن سفره خانواده ايراني در طول اين مدت، افزايش انواع و اقسام سرقت‌ها و لاجرم ناامني اجتماعي است. سارقاني که ممکن است حتي برخي از آنان تا همين چندماه شهروندان آبرومندي بودند که حداقل مي‌توانستند با سيلي صورت خود را سرخ نگه‌دارند،اما با بي‌رمق شدن اين سيلي وارد ميداني شده‌اند که طبعا آخر و عاقبت خوبي نه براي خودشان و نه براي شهروندان دارد.

به گزارش يک خبرگزاري بررسي داده‌هاي بودجه خانوار مرکز آمار نشان مي‌دهد يک پنجم از ميزان مصرف گوشت دام دهک اول، در سال 97 نسبت به سال 96 حذف شده است تا ميزان مصرف آن‌ها، به 140 گرم در ماه برسد. حذف مصرف در اغلب کالاهاي اساسي خوراکي رويت مي‌شود. علاوه بر اين‌ها، خانوارهاي دهک اول در سال 97، اقدام به فروش حدودا 650 هزار تومان از لوازم زينتي و شخصي خود براي پوشش هزينه‌ها کرده‌اند. اين بررسي فقط شامل سال گذشته مي‌شود. طبعا شوک تحريمي که امسال اتفاق افتاد، موجب بغرنج‌تر شدن معضلات اجتماعي شده است.

اکنون جامعه دچار چالش‌هاي گوناگوني است که يکي از مهم‌ترين آن‌ها سرقت‌هاي غيرمسلحانه و مسلحانه چه با سلاح سرد و چه با سلاح گرم، در شهرهاست. سارقان هرچيزي را که بتوان به پول نزديک کرد، مي‌دزدند، از اموال مردم مانند خودرو و کيف و موبايل و لوازم منزل و لوازم زينتي، تاسيسات و لوازم شهري مانند کابل‌هاي برق و تلفن، درپوش فلزي فاضلاب‌ها، تنديس‌هاي برنزي و در آخرين خبرها اول باز کردن و سرقت پيچ و مهره‌هاي ريل راه‌آهن که موجب خارج شدن قطار از ريل شد و دوم و تازه‌ترين مورد سرقت ديواره‌هاي صوتي بزرگ‌راه‌هاست! در واقع شايد اين سرقت يکي از جالب‌ترين و در عين حال دردناک‌ترين سرقت‌هاي اخير باشد، چرا که اين ديواره‌ها هم سطح گسترده‌اي دارند، هم سنگين هستند و هم به زمان زيادي براي بازکردن نياز دارند و طبعا سرقت بخش آهني به کار رفته در سازه‌هاي اين ديواره‌هاي صوتي در شب يا روز مي‌تواند براي سارقان خطرات جاني و دستگيري توسط ماموران انتظامي در پي داشته باشد.

بنابه گفته معاون فني و مهندسي سازمان حمل و نقل ترافيک شهرداري تهران، حدود 30 درصد از اين ديواره‌ها تا کنون به سرقت رفته‌اند و البته که اين سازمان در حال رفع مشکلات پيش آمده در پي سرقت اين سازه‌ها و يافتن جايگزين مناسب‌تري که نتواند مورد توجه سارقان قرار گيرد، هستند. به همين طريق، مسئولان ذيربط نيز مي‌توانند در پي يافتن روش‌هايي براي حل کردن مشکلات اقتصادي بزرگي که در حال جويدن و فروپاشيدن خانواده‌ها از درون است، باشند، تا از بروز مشکلات، ناهنجاري و کژرفتاري‌هاي مختلف اجتماعي جلوگيري کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته