جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6249

 سرمقاله 

عدم کارايي ديپلماسي با منطق " انتظار"

حميدرضا عسگري

مدت زيادي است که وقت و انرژي کشور صرف بدعهدي ها و برنامه هاي در دست اجراي اروپايي ها شده و اقدام موثري در راستاي جبران تحريم هاي نامتعارف آمريکا صورت نگرفته است.

اين موضوع موجب نارضايتي ايران گرديده و رهبرانقلاب نيز به صراحت از اين " انتظار" گلايه کرده و آن را برخلاف منافع ملي دانستند. ايشان باب مذاکره و تعامل با دنيا را باز دانستند اما اين مذاکرات نبايد خارج از چارچوب و يا اطاله وقت براي افزايش هزينه و فشار بر ايران باشد.آنچه امروز شاهدش هستيم وقت کشي طرف هاي مقابل است. اروپا به دلايل مختلف توان و يا خواست ايستادگي در مقابل آمريکا را ندارد و قادر به رفع محدوديت هاي مالي ايران نيست.

اين درحالي است که اگر دولت بتواند انرژي داخلي کشور را بالفعل کند علاوه بر کاهش شدت فشار تحريم ها زمينه براي گفتگوي با قدرت در مقابل طرف هاي غربي فراهم خواهد
شد.بايد به مردم اين آگاهي را داد که درآمدهاي نفتي و ارزي کشور به شدت تقليل يافته و بايد براي حرکت کشتي عظيم ايران در درياي مشکلات همه با هم پارو بزنيم و تلاش کنيم.

اينکه از يکسو مردم را در اداره امور اقتصادي کشور بازي ندهيم و از سوي ديگر در جبهه ديپلماسي بر منطق " انتظار" اميد داشته باشيم اين کشتي نهايتا به گل خواهد نشست و رهايي آن بسيار مشقت بار خواهد بود.مردم واقفند که حجم مشکلات فراوان است و کشور در وضعيت سختي قرار دارد.

اما راهکارهاي تک بعدي اتخاذ شده براي رفع مشکلات پاسخگوي نيازهاي جامعه نيست. اينکه صرفا به ديپلماسي اميد داشته باشيم و مذاکره را علاج معضلات بدانيم دقيقا خواست دشمنان را محقق خواهيم کرد.اما به نظر مي رسد حرکت چرخ ها و پتانسيل هاي بالقوه داخلي کشور باهم, بتواند ما را از مشکلات موجود رهايي بخشد.

ديپلماسي مذاکره زماني جوابگوست که ما در حوزه اقتصاد داخلي و رفاه اجتماعي و اشتغال و رضايت عمومي با دست پر پاي ميز مذاکره برويم و طرف هاي مقابل را مجبور به پذيرش حقوق منطقي خود کنيم.در غير اين صورت با در دست داشتن تنها ابزار مذاکره در مقابل غربي ها راه به جايي نخواهيم برد و صرفا در تله انتظار آنها گير خواهيم کرد.

بايد طرح و برنامه اي براي خذوج از اين مرحله و فعال کردن توان داخلي کشور داشت تا نتيجه بهتري از ديگر ابزارهاي اجرايي همچون ديپلماسي داشت.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته