جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6249

 معادلات انرژي 

 آمادگي 32 شرکت اروپايي براي حضور در صنعت نفت ايران

رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران از اعلام آمادگي 32 شرکت اروپايي براي حضور در صنعت نفت ايران خبر داد و گفت: اين شرکت‌ها براي همکاري با شرکت‌هاي ايراني خواستار ضمانت وزارت نفت هستند.

«رضا پديدار» در گفت و گو با ايرنا با اشاره به تمايل شرکت‌هاي کوچک و متوسط اروپايي يا همان اس. ام. اي ها در صنعت نفت ايران، تاکيد کرد: در يک سال و نيم گذشته کميسيون انرژي اتاق با هيات‌هايي که به ايران مي‌آمدند وارد مذاکره شد که در نهايت به تهيه ليست 114 شرکتي رسيديم.وي افزود: اسامي اين شرکت‌ها در حوزه انرژي و در امور بين‌الملل اتاق تهران ثبت شد و با توجه به شرايط اقتصادي و تحريم نفت ايران، ‌ مکاتبات خود را آغاز کرديم.پديدار با بيان اينکه در نمايشگاه‌ها و کنفرانس‌هاي بين‌المللي مذاکرات خود را ادامه داديم، ‌ گفت: در نهايت 32 شرکت اروپايي براي حضور در صنعت نفت ايران اعلام آمادگي کردند تا علاوه بر مشارکت در ساخت و سرمايه به روند انتقال دانش فني نيز کمک کنند.وي پيش شرط اين شرکت‌ها براي همکاري با صنعت نفت ايران را ضمانت وزارت نفت اعلام کرد و افزود: اين موضوع با وزير نفت مطرح شده تا شرکت‌هاي ايراني مورد تاييد وزارت نفت در حوزه ساخت و در پيمانکاري ضمانت شوند.به گفته پديدار، وزير نفت اين موضوع را پذيرفته و قرار است معاونت مهندسي، پژوهش و فناوري وزارت نفت شرکت‌هاي ايراني را بررسي کرده و پس از تاييد، آنها را تضمين کند.وي ادامه داد:‌ با دريافت اين تضمين، آن را در اختيار شرکت‌هاي اروپايي قرار مي‌دهيم و مي‌توان در شرايط تحريمي که ظرفيت کار خالي است، ‌رونق توليد را در کشور ايجاد کنيم.رئيس کميسيون انرژي اتاق بازرگاني تهران گفت:‌ همچنين زمينه انتقال دانش فني نيز ايجاد مي‌شود.وي نحوه پرداخت پول به اين شرکت‌ها را در قالب اينستکس عنوان کرد و افزود: همچنين اين شرکت‌ها پذيرفتند که خدمات خود را در قالب تهاتر به ايران بدهند.

پديدار تاکيد کرد:‌ اين شرکت‌ها از کشورهاي ايتاليا، اسپانيا، يونان، لهستان، انگليس، آلمان، هلند و روماني هستند.وي ادامه داد: با تضمين وزارت نفت 75 درصد از ظرفيت شرکت‌هاي پيمانکاري که در حال حاضر خالي است، ‌دوباره فعال مي‌شود.

يک کارشناس حوزه انرژي:

شروطي براي توليد 10 ميليون بشکه نفت در روز

کارشناس حوزه انرژي گفت: امروز زماني است که بايد فناوري‌ها را رشد دهيم تا زماني که دروازده‌ها باز شد بتوانيم به جاي 4 ميليون به 10 ميليون بشکه توليد برسيم.

عبدالصمد رحمتي در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به لزوم تمرکز بر سرمايه‌گذاري و توليد تکنولوژي در صنعت نفت اظهار داشت: اگر ما هم اکنون، در شرايط تحريم و وضعيتي که در کشور جاري و ساري است، درآمد کافي براي اکتشاف و توسعه فناوري‌هاي ازدياد برداشت داشتيم، براحتي تا 10 ميليون بشکه هم مي‌توانستيم توليد داشته باشيم.

اين کارشناس حوزه انرژي تصريح کرد: اگر در همين برهه‌اي که توليد و صادرات افت پيدا کرده بتوانيم تجهيزات و فناوري را در کشور ارتقا دهيم، با تغيير شرايط بين‌الملل بسرعت به بيش از دو برابر ميزان توليد قبل از تحريم اخير خواهيم رسيد.

وي يادآور شد: وقتي کشور مي‌تواند با مهندسي معکوس توليد پهباد و موشک پيشرفته داشته و در صنايع هوانيروز تا اين حد موفق باشد چرا اين تمرکز علاوه بر آن به سمت جايي که درآمدزايي دارد، نمي‌رود؟ درست که بحث امنيتي يک حفاظ و ديواره دفاعي است که بايد دور کشور بوجود آيد ولي در بحث درآمدزايي به نفت وابسته‌ايم بايد فناوري‌ها را در صنعت نفت نيز متمرکز کنيم.اکنون که فضا باز است، مي‌توانيم در بحث فناوري و تکنولوژي هزينه کنيم، روي بحث ازدياد برداشت و بهبود برداشت تمرکز کنيم تا درآمدهاي نفت را افزايش دهيم.

وي يادآور شد: صنايع مربوط به نفت پيچيده‌تر از پهباد و موشک و صنايع هوايي که کشور به موفقيت‌هاي قابل توجه‌اي در آنها دست يافته، نيست. اگر دانش صنايع دفاعي در نفت نيز متمرکز شود انحصار بسياري از تجهيزات شکسته شده و توليد نفت ارتقاي قابل توجهي خواهد داشت.

دورنماي تقاضاي نفت به نتيجه مذاکرات تجاري آمريکا و چين وابسته است

وزير انرژي امارات اعلام کرد نتيجه مذاکرات تجاري آمريکا و چين، دورنماي تقاضاي نفت را تعيين مي‌کند.به گزارش شانا از خبرگزاري پلاتس از دوبي، سهيل المزروعي اعلام کرد که نتيجه مذاکرات تجاري کنوني بين آمريکا و چين، دورنماي تقاضاي نفت در سال‌هاي 2020 و 2021 ميلادي را مشخص مي‌کند.وي گفت: تغييرات بسياري خارج از مفهوم توازن عرضه و تقاضا وجود دارد؛ تغييرات ژئوپوليتيک، تغييرات اقتصادي يا مذاکرات اقتصادي ميان آمريکا و چين، نقشي مهم در تعيين حجم تقاضاي آينده نفت در سال 2020 ميلادي دارند.

وزير انرژي امارات افزود: هنگامي که اين گفت‌وگوها پايان يابند، تصوير مربوط به تقاضاي آينده نفت در 2020 و 2021 مشخص‌تر خواهد شد.المزروعي همچنين ادعا کرد امارات به‌طور صددرصد و گاهي حتي بيشتر، به سهميه توليد 3 ميليون و 70 هزار بشکه در روز خود طبق توافق جهاني کاهش توليد نفت، پايبند است.

وي همچنين از ديگر کشورهاي حاضر در توافق يادشده درخواست کرد به‌طور کامل به سهميه توليد خود پايبند باشند.

سازمان کشورهاي صادرکننده نفت و متحدانش چندي پيش (ژوئن 2019) تصميم گرفتند توافق خود براي کاهش توليد روزانه يک ميليون و 200 هزار بشکه نفت را تا پايان ماه مارس سال 2020 ميلادي تمديد کنند.وزيران نفت و انرژي اوپک براي شرکت در صد و هفتاد و هفتمين نشست عادي اين سازمان و آخرين نشست سال 2019 خود پنجم دسامبر
(14 آذرماه) در دبيرخانه دائمي اين سازمان در وين گردهم مي‌آيند، همچنين هفتمين نشست مشترک وزارتي اوپک و غيراوپک ششم دسامبر (15 آذرماه) در مقر دائمي اين سازمان برگزار مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته