جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6249

 يادداشت 

محدوديت‌ها و چالش‌هاي ورزشي يوگا

ابراهيم علي آبادي

هر ورزشي موجب تقويت سلامتي، افزايش تحرک و نيز تسريع روند خون‌رساني و سلول‌سازي در بدن مي‌شود. ورزش به‌خصوص در عصر حاضر به صورت يکي از نيازهاي مهم زيستي بشر درآمده است چرا که پيشرفت تکنولوژي و کارهايي که معمولا به‌طور نشسته انجام مي‌شوند باعث شده‌اند از تحرک لازم بدن کاسته شود؛ از اين جهت است که هر از گاهي با انواع روش‌هاي نشسته و خوابيده ورزش‌ها مواجه مي‌شويم که مي‌توان با آن‌ها در محيط کار بدن را تا حدودي از رخوت بيرون آورد. اما هر ورزشي، اگر بدون ملاحظه برخي مسائل ويژه و به‌خصوص بدون مشورت با مربي متخصص انجام شود، ممکن است طبعات جبران‌ناپذيري در پي داشته باشد.

يکي از ورزش‌هاي محبوب اين روزها، يوگاست، ورزشي است که وجود کمترين تحرک در آن، انعطاف زيادي به بدن مي‌دهد و مي‌توان آن‌را در محيط بسته و کوچک نيز انجام داد.

براي انجام اين ورزش هم البته بدون ملاحظه، کتاب‌ها و ويدئوهاي آموزشي مختلفي منتشر شده است. در حالي‌که اين ورزش بايدها و نبايدهاي بسياري دارد که حتما بايد توسط مربي خاص اين ورزش، تذکر داده شود.

همه افراد نمي‌توانند به سراغ اين ورزش بروند، چرا که با وجود نشسته و خوابيده بودن يوگا، اين ورزش مي‌تواند به برخي نقاط بدن فشارهاي بيش از حدي وارد و موجب آسيب ديدن آن ناحيه يا بدتر شدن وضع سلامت شود. اين مربي است که در هنگام ورزش با بررسي وضعيت و مشکلات جسمي هر فرد به او توصيه‌هاي لازم را در مورد انجام دادن يا ندادن يک حرکت مي‌کند تا از بروز مشکلات بعدي جلوگيري کند. پس پيش از شروع به اين ورزش بهتر است با يک مربي متخصص يوگا مشورت کنيد؛ فردي که با بررسي مشکلات و ويژگي‌هاي جسمي شما مي‌تواند راهنمايي ها لازم را در اين مورد بکند و جلوي آسيب ديدن شما را بگيرد.

يوگا هيچ تناسبي با فشار بر بدن ندارد و بسياري از مربيان اين ورزش توصيه مي‌کنند در انجام يک حرکت اگر احساس فشار بر يک نقطه از بدن کرديد، آن حرکت را متوقف کنيد. چرا که هدف از يوگا آرامش بدن است و نه تنها رسيده به انعطاف با وارد کردن کشش‌هاي زيادي بر بدن؛ کاري که اغلب تازه‌کاران انجام مي‌دهند و به اين ترتيب بر مفاصل ارنج و زانو و بازوها و نيز کمر، فشار بيش از اندازه وارد مي‌کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته