جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/08/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6249

 خبـــرنامه 

 بدهي پرسپوليس به کروات‌ها

حدود 20 ميليارد تومان

در پرسپوليس کارد به استخوان رسيده زيرا گابريل کالدرون مي‌گويد از جيبش براي باشگاه هزينه کرده و فقط دو هفته ديگر براي تسويه حساب و پرداخت قسط دوم قراردادش به باشگاه فرصت داده است. از سوي ديگر پرسپوليسي‌ها تحت فشار‌هاي شديدي قرار دارند. آن‌ها نه تنها با هزينه‌هاي جاري مواجه هستند بلکه بدهي‌هاي سنگيني از گذشته براي‌شان باقي مانده و با وجود اسپانسر جديد که يک شرکت کارگزاري بورس و فرابورس است نيز، به لحاظ مالي دچار مشکلات عديده‌اي هستند. بدهي باشگاه به ايراني‌ها يک سوي ماجراست و بدهي به خارجي‌ها سوي ديگر. همين حالا برانکو به همراه دستيارانش يک شکايت جداگانه عليه باشگاه تنظيم کرده‌اند و از طرف ديگر ماريو بوديمير هم از پرسپوليسي‌ها شکايت ديگري کرده که همه آن‌ها مي‌تواند کمر باشگاه را بشکند.

محمدحسن انصاري‌فرد همچنان حرف از کنترل اين پرونده‌ها و علاقه زياد به توافق با شاکيان و طرفداران مي‌زند ولي اين تمام موضوع نيست زيرا پرسپوليسي‌ها نياز به پول فراواني براي دريافت رضايت از طلبکاران خود دارند. در حال حاضر و طبق ادعاي يکي از نزديکان به باشگاه پرسپوليس، برانکو ايوانکوويچ خواهان دريافت 850 هزار يورو شده است. همچنين زلاتکو ايوانکوويچ حدود 90 هزار يورو از باشگاه طلبکار است. او به عنوان دستيار اول برانکو به ايران آمد و نيازي به صحبت در مورد عملکرد و تأثيرگذاري اش نيست، چون اين‌طور به نظر مي‌آمد که چندان فرد مؤثري نبود. از سوي ديگر، ايگور پاناديچ مربي گلر‌هاي پرسپوليس با طلب 50 هزار يورويي و مارکو استيلينوويچ با طلب 40 هزار يورويي، باشگاه را تحت فشار گذاشته‌اند و منتظر تسويه حساب فوري هستند.

اين بدهي را در کنار شکايت 500 هزار يورويي ماريو بوديمير مهاجم کروات اين تيم در فصل قبل بگذاريد. باشگاه حالا بابت همين پرونده‌ها و در حال حاضر يک ميليون و 530 هزار يورو به کروات‌ها بدهکار است. اخيرا يورو در بازار تهران با قيمت 12 هزار و 543 تومان معامله شد. حالا با يک عمليات ضرب ساده مي‌توان به بدهي باشگاه به کروات‌هايش رسيد 19/190/790/000 تومان! فقط 5 خارجي که ديگر در تيم هم نيستند، بيش از 19 ميليارد تومان طلب دارند و البته نيازي به گفتن نيست که آن‌ها تنها پرونده‌هاي شکايت باشگاه را در اختيار ندارند و باشگاه بدهي‌هاي ديگري هم دارد، اما بابت تسويه حساب با همين افراد بايد بيش از 19 ميليارد تومان پول سازي کند.

حالا تصور کنيد طلبکاران کروات خلف عادت کرده و به عنوان مثال به باشگاه 50 درصد تخفيف بدهند، در اين صورت باز هم باشگاه پولي براي پرداخت به آن‌ها ندارد، چون به گفته مسئولان پرسپوليس، حساب باشگاه کاملاً خالي است و اگر پولي بابت عقد قرارداد با اسپانسر جديد هم برسد، خرج تسويه حساب با بازيکنان و کادر فني فعلي مي‌شود و پولي براي ديگران باقي نمي‌ماند. با همين حساب و کتاب‌ها مي‌توان گفت پرسپوليس حسابي به دردسر افتاده است!

اولويت‌هاي ايران براي بازي با عراق

تعلل فيفا، براي تغيير محل بازي است؟

کمتر از 10 روز ديگر قرار است ديدار حساس تيم‌هاي فوتبال عراق و ايران از سري رقابت‌هاي انتخابي جام‌جهاني 2022 قطر در بصره برگزار شود، اما فيفا با گذشت بيش از يک هفته از درخواست ايران هنوز نظر نهايي خود را در خصوص شرايط محل برگزاري اين ديدار اعلام نکرده تا کماکان همه چيز در هاله‌اي از ابهام باشد.

طبق برنامه از پيش تعيين‌شده تيم‌هاي ملي فوتبال عراق و ايران قرار است در چهارمين ديدار از مرحله دوم انتخابي جام جهاني 2022 قطر در تاريخ 23 آبان ماه در ورزشگاه بصره به مصاف هم بروند، با اين حال افزايش نا آرامي‌ها و تنش‌ها در عراق شرايط را به گونه‌اي پيش برده که هنوز به طور قطع انجام اين بازي در بصره مشخص نيست و به نظر مي‌رسد همه منتظر تصميم نهايي فيفا در اين رابطه هستند.

فدراسيون فوتبال ايران براي انجام ديدار مقابل تيم ملي فوتبال هنگ‌کنگ نيز شرايط مشابهي را تجربه کرد و به دليل افزايش تنش‌ها در اين کشور نامه‌اي را به فيفا ارسال و خواستار اعلام نظر نهايي فدراسيون جهاني فوتبال در رابطه با انجام اين ديدار در ورزشگاه ملي هنگ‌کنگ بدون هيچ مشکل امنيتي براي عوامل تيم ملي فوتبال ايران شد، در نهايت نيز فيفا به فدراسيون فوتبال اعلام کرد انجام اين ديدار در هنگ‌کنگ مشکلي ندارد و شرايط تحت کنترل است.

مساله مهم اين است که فدراسيون فوتبال عراق با دولت اين کشور هم‌سو نيست و رييس فدراسيون عراق تمام تلاش خود را به کار بسته تا اين ديدار در شهر بصره برگزار شود چرا که فضاي اين ورزشگاه و شرايط اين شهر به گونه‌اي است که بيشترين فشار را به تيم ملي فوتبال ايران وارد خواهد کرد، اتفاقي که در ديدار تيم فوتبال الزورا عراق و ذوب آهن ايران نيز شاهد آن بوديم.

با توجه به شرايط موجود عراق، فدراسيون فوتبال ايران حدود يک هفته قبل نامه‌اي را به فيفا ارسال کرد و خواستار اعلام نظر نهايي فدراسيون جهاني فوتبال در رابطه با انجام ديدار تيم ملي فوتبال ايران با عراق در بصره شد، با اين تفاوت که در خصوص ديدار هنگ‌کنگ مقابل ايران فيفا ظرف مدت يک هفته نظر نهايي خود را اعلام کرد اما در مورد ديدار تيم ملي فوتبال عراق مقابل ايران در بصره علي‌رغم گذشت بيش از يک‌ هفته، از اعلام نظر فيفا خبري نيست و به نظر مي‌رسد ناآرامي‌ها اين کشور به حدي است که فدراسيون جهاني فوتبال با دقت بيشتري در حال بررسي شرايط امنيتي اين کشور است.

اين تاخير اکنون شائبه برگزاري اين ديدار در شهري غير از بصره را بيش از پيش تقويت کرده است. هم‌چنين اين احتمال وجود دارد که فيفا تا لحظه آخر صبر کند تا وضعيت امنيتي در عراق مشخص‌تر شود و در لحظات پاياني نظر نهايي خود را اعلام کند تا در صورت کاهش تنش‌ها اين ديدار در بصره يا شهر ديگري در عراق برگزار و در صورت ادامه تنش‌ها انجام اين ديدار به کشور ثالث منتقل شود.

به نظر مي‌رسد فدراسيون فوتبال ايران با توجه به شرايط پيش آمده تمايل دارد ديدار تيم‌هاي ملي فوتبال عراق و ايران در کشوري بي‌طرف که به ترتيب اولويت قطر، امارات و اردن است، برگزار شود.

در صورت عدم برگزاري اين ديدار در کشوري ثالث احتمال برگزاري اين ديدار در اربيل عراق نيز وجود دارد موضوعي که ايران با آن مخالفتي نخواهد داشت. در عين حال نظر نهايي را در اين رابطه فيفا اعلام خواهد کرد که تصميمي چون تغيير محل بازي،‌ تعويق، لغو و انجام بازي در زمان ديگر و... خواهد بود.

بر اساس يک مقام آگاه در فدراسيون فوتبال، وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران نيز هماهنگ با فدراسيون فوتبال در حال رصد موضوع است تا با بررسي همه جوانب در خصوص ديدار تيم‌هاي فوتبال ايران و عراق در بصره تصميم‌گيري شود.

به طور حتم فدراسيون فوتبال ايران عهده‌دار تمامي اتفاقات احتمالي ناگواري است که پيش روي ايران در ديدار مقابل عراق در خاک اين کشور است و بر اين اساس بايد با بررسي همه جوانب، عقلاني‌ترين تصميم را اتخاذ کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته