جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 6271

 خبـــرنامه 

 عجيب‌ترين تصميم جودوکار جنجالي

سعيد ملايي در ادامه تصميم‌هاي عجيب و ناگهاني خود تابعيت مغولستان را گرفت تا براي اين کشور مبارزه کند.

بيش از 3 ماه از آخرين حضور سعيد ملايي روي تاتامي مسابقات جهاني با پيراهن تيم ملي ايران مي گذرد. اين جودوکار که تا قبل از اين رقابت ها رنکينگ اول دنيا را در وزن 81- کيلوگرم در اختيار داشت، در نيمه نهايي مسابقات جهاني ژاپن شکست خورد و بعد از آن اعلام کرد که اين باخت عمدي بوده و خودش هم به ايران بازنگشت.

ملايي با صحبت هاي خود باعث تعليق جودوي ايران شد و خودش به آلمان رفت و درخواست پناهندگي کرد. چندي پيش بعد درخواست پناهندگي جودوکار ايراني توسط اداره مهاجرت آلمان تاييد شد و او هم زير پرچم فدراسيون جهاني در گرنداسلم ژاپن شرکت کرد؛ اگرچه به توفيقي دست پيدا نکرد و قبل از رسيدن به مراحل پاياني حذف شد.

با اينکه فدراسيون ايران همچنان در گير و دار تعليق به سر مي برد و آرش ميراسماعيلي با همراهي کميته ملي المپيک و وزارت ورزش در پي رايزني براي رفع تعليق هستند يک خبر عجيب منتشر شد.

سعيد ملايي که به نظر مي رسيد مي خواهد در تيم پناهجويان در المپيک 2020 روي تاتامي برود؛ به يک باره سر از مغلوستان درآورد. گويا اين جودوکار ترجيح داده با پرچم کشور مغولستان در المپيک توکيو شرکت کند و به همين خاطر سفري به اين کشور داشته است.

ملايي با دعوت رسمي خاتماگين باتولگا رييس‌جمهور مغولستان و رييس سابق فدراسيون جودوي اين کشور به اولان‌باتور پايتخت مغولستان رفت و ضمن ديدار با رييس جمهور اين کشور، به عنوان شهروند مغولستان پذيرفته شد و گذرنامه اين کشور را دريافت کرد.

جالب اينکه خيلي زود کنار نام سعيد ملايي در سايت فدراسيون هم پرچم کشور مغولستان قرار گرفت و حالا او ديگر به جاي يک ايراني کاملا يک ورزشکار مغولي به شمار مي رود. نام در جدول مسابقات مسترز چين که چند روز ديگر برگزار مي شود، به عنوان ورزشکار کشور مغولستان اعلام شده است. همچنين وقتي نام سعيد ملايي را در سايت فدراسيون جهاني جست و جو مي کنيد، او به عنوان يک جودوکار مغولي معرفي مي شود.

با توجه به اينکه ملايي در سال‌هاي اخير همواره جزو جودوکاران برتر جهان در وزن 81- کيلوگرم بوده و سابقه کسب مدال طلاي جهان را هم دارد، مشخص نيست چرا او کشور مغولستان را انتخاب کرده که نه در سطح ورزش و المپيک صاحب جايگاه و عنوان است و نه کشور پيشرفته به حساب مي‌آيد.

البته نکته مهم و کليدي اينجاست طبق قوانين تغيير تابعيت از يک کشور به کشور ديگر باعث حذف امتيازات يک ورزشکار براي کسب سهميه المپيک مي‌شود، اما رييس جمهور مغولستان به دنبال اين است که با استفاده از قدرت خود و مکاتبه با فدراسيون جهاني جودو، اين مشکل را برطرف کند تا ملايي براي اين کشور در المپيک توکيو مبارزه کند.

به نظر مي‌رسد مذاکرات پشت پرده هم براي انجام اين کار نه چندان قانوني صورت گرفته وگرنه سعيد ملايي چنين ريسکي را قبول نمي کرد که با قبول شهروندي مغولستان المپيک 2020 را از دست بدهد.

شايد تغيير تابعيت به کشور مغولستان از سوي يک ورزشکار درجه يک ايراني را بتوان يکي از عجيب ترين اتفاقات تاريخ ورزش ايران دانست. بدون شک پناهنده شدن ملايي در آلمان اينقدر اهالي ورزش را متعجب نکرده بود که حالا بايد او را يک ورزشکار مغولي بدانيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته