جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 6278

 يادداشت 

سنگ مرداب، سم است نه ضد تعريق

ابراهيم علي آبادي

مثل تمام دستفروش‌هاي داخل واگن‌هاي مترو، هنوز خوب وارد واگن نشده، شروع مي‌كند به تبليغ درباره معجزات «سنگ مرداب» يا «سنگ مردار» به‌عنوان يك ماده ضدتعريق طبيعي، و با انواع تعريف‌هاي عجيب‌ و غيرواقعي مبني بر قطع شدن تعريق براي هميشه! تلاش مي‌كند، اين ماده را به مسافران بفروشد و البته هستند مسافراني كه ترجيح مي‌دهند به جاي هر گونه اسپري خوشبو كننده زيربغل كه مدتي است قيمت آن‌ها هم بالا كشيده است، از اين ماده به قول دستفروش، سنتي و طبيعي استفاده كنند.

اما سنگ مرداب، نه يك ماده ضد تعريق، كه يك نوع سم است! اين سنگ از پودرکردن سنگ نقره به دست مي‌آيد؛ پودر سنگ نقره حاوي فلزات سنگين است و 70 درصد آن‌‌را اکسيد سرب تشکيل مي‌دهد كه ماده‌اي بسيار خطرناک است. استفاده از اين ماده معدني براي بدن موجب حساسيت پوستي، چشمي و تنفسي مي‌شود و بافت لثه، سيستم عصبي مرکزي، خون و کليه‌ها را تحت تاثير قرار مي دهد.

تركيبات سنگ مرداب، در رنگ‌هاي ساختماني، صنايع سراميك، ظروف لعابي و در بسياري از تركيبات ضدعفوني‌كننده استفاده مي‌شود. اين ماده حاوي سرب، موجب تجمع تدريجي سرب در بدن شده پس از رسيدن به دوز مشخص، مسموميت‌زا خواهد شد و فردي كه به صورت روزانه از سنگ مرداب يا تركيبات دئودورانت‌هاي به اصطلاح سنتي حاوي مردارسنگ براي زيربغل، كف‌پا و كشاله ران استفاده مي‌كند در معرض خطر مسموميت با سرب قرار دارد و حتي نگهداري اين ماده در خانه مي‌تواند از طريق خوردن يا تماس پوستي، كودكان را مسموم كند. استفاده ازسنگ مرداب به مرور زمان باعث تجمع سرب در سلول‌هاي بدن به‌ويژه سلول‌هاي استخواني، دندان‌ها، ناخن‌ها و موها شده و سبب اختلال در اعضا و مسموميت‌هاي حاد و مزمن مي‌شود. در اين خصوص گزارش‌هايي از مسموميت با سرب در مصرف‌كنندگان مداوم مردارسنگ به ثبت رسيده است. البته اغلب دئودورانت‌هايي هم كه در داروخانه‌ها و در مراكز معتبر به فروش مي‌رسند، مضرات خاص خود را دارند. چرا كه حاوي تركيباتي‌اند كه هم جذب پوستي دارند و هم جمعيت باكتري‌هاي پوستي را تغيير مي‌دهند. يكي از اجزاي دئودورانت‌ها نمك‌هاي آلومينيوم است كه بعد از استفاده وارد سلول‌هاي لايه سطحي پوست شده و با جذب آب باعث تورم اين سلول‌ها و بسته شدن مجاري عرق مي‌شوند. يون آلومينيوم از موادي است كه در بروز آلزايمر مورد اتهام قرار گرفته است.

بهترين توصيه در اين مورد اول حمام روزانه و رعايت بهداشت فردي است و دوم مراجعه به پزشك و مشورت با او در مورد نحوه جلوگيري از تعريق يا كم كردن آن. چرا كه يك درمانگر متعهد و مجرب با توجه به مقدار، رنگ، بو، قوام، دماي عرق، زمان خروج آن و هم‌چنين ارزيابي حال بيمار پس از تعريق مي‌تواند متوجه علت تعريق و چگونگي درمان آن شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته