جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6285

 يك نكته از هزاران 

 پناهندگي و مهاجرت معكوس؛ كشورهاي ميزبان منتظر تبعات پناهندگي باشند

مدت‌هاست كشور ما ميزبان پناهندگاني از كشورهاي همسايه، به‌خصوص كشورافغانستان است؛ كه يا به صورت مجاز وارد كشور مي‌شوند يا به از راه‌هاي غيرمجاز و غيرقانوني.

كشورافغانستان، با وجود ناامني‌هايي مداومي كه درگير آن است، پناهندگان زيادي را به كشورهاي مختلف مي‌فرستد، و از آن‌جا كه اين كشور با كشور ما مرزهاي وسيع و گسترده‌اي دارد، و نيز به دليل اين كه ايران مسير ترانزيت به اروپاست، اين افراد بيشتر وارد ايران مي‌شوند تا راهي به سوي غرب بيايند و اگر نيافتند، معمولا چه به‌صورت مجاز و چه به‌صورت غيرمجاز، ماندگار مي‌شوند.

تا قبل از تحريم‌هاي اقتصادي كشور، وضعيت اين پناهندگان در كشور مناسب بود، و حتي بسياري از آنان كارت اقامت و اشتغال دريافت كرده بودند. اما با بروز جريانات تحريم و تبعات حاصل از آن،‌ اكنون برخي ازاين پناهندگان مهاجرت معكوس را آغاز كرده‌اند، چرا كه بحران و تحريم بر وضعيت زندگي آنان نيز تاثير گذاشته است.

بنا به گفته مديرکل دفتر امور اتباع و مهاجرين خارجي وزارت کشور تعداد پناهندهگان مجاز در كشور1.5 ميليون نفر و تعداد پناهندگان غيرمجاز در حدود دوميليون نفر است. از اين ميزان پناهنده غيرمجاز، يك ميليون نفرشان افغانستاني هستند. در مورد مسئله پناهندگي بايد به نكته مهمي توجه كرد و آن تبعات پناهندگي است؛ پناهندگي به‌خصوص وقتي به‌صورت غيرمجاز انجام شود، با پديده‌هايي چون قاچاق انسان، قاچاق موادمخدر و مشاركت با گروه‌هاي تروريستي همراه است و از اين نظر كشور ما در طول اين سال‌ها ضربه‌هاي بسياري خورده است.

در طول مدت حضور اين پناهندگان در ايران، آنان به هر صورت ممكن از امكانات كشور برخوردار شده‌اند؛ فرزندان آنان توسط ارگان‌هاي دولتي يا NGOها وارد مراكز تحصيلي شده و حتي به مدارج بالاي دانشگاهي نيز دست يافته‌اند. براي بسياري از آنان يا اشتغال ايجاد شده، يا تحت سرپرستي مراكز مختلف قرار گرفته و از كمك‌هاي مالي مختلف برخوردار شده‌اند.

اما البته در روزگاري كه مردم كشورخودمان درگير مشكلات فراواني هستند، طبيعي است كه رسيدگي به پناهندگان، با مشكلاتي مواجه شود و به همين دليل است كه مدتي است با مهاجرت معكوس اين پناهندگان مواجهيم. آن‌ها ترجيح مي‌دهند در جست‌وجوي زندگي بهتر از ايران خارج شوند.

در اين مورد وزير کشورهم گفته است كه تحريم و جنگ اقتصادي آمريکا عليه ايران موانعي در اجراي برنامه‌هاي حمايتي از پناهندگان ايجاد کرده است و ايران به تنهايي قادر به اداره جمعيت پناهندگان نيست. طبيعي است كه يكي از پي‌آيندهاي تحريم عليه ايران، هجوم اين پناهندگان به سوي كشورهاي ديگر از جمله كشورهاي اروپايي خواهد بود، و همچنان كه گفته شد، پديده پناهندگي با تبعات ناگزير انواع قاچاق‌ها و شبكه‌هاي تروريستي همراه است و اين مشكلات كشورهاي ميزبان درگير خواهد كرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته