جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6285

 دربخش دارو و درمان كشور دقيقا چه خبر است؟! 

 با شيوع آنفلوآنزا در كشوروهجوم مبتلايان به بيمارستان‌ها و فوت تعداد زيادي از مبتلايان، مشخص شد كه كشور تا حدودي در مورد تهيه و توزيع دارو مشكلاتي دارد؛ مشكلاتي كه سعي مي‌شود به هر نحوي انكار و تكذيب شود؛ شايد يكي از دلايل چنين مسئله‌اي، جلوگيري از نگراني مردم در مورد سلامت و درمان است، مسئله‌اي كه خواه ناخواه با گران‌تر شدن ويزيت پزشكان و نيز افزايش قيمت دارو، موجب شده 46 درصد از مردم حتي هنگام نياز، كمتر به پزشك يا بيمارستان مراجعه كرده و سعي مي‌كنند با روش‌هاي خانگي بيماري خود را درمان كنند.اما پس از آنفلوآنزا و مشكلات دارويي‌اش، اينك نوبت به انسولين رسيده است؛ دارويي كه ارتباط مستقيم با جان بيماران مبتلايان به ديابت دارد.

مدير دارويي دانشگاه علوم پزشکي مشهد درباره کمبود انسولين در سطح شهر مشهد مي‌گويد به دليل كمبود اين دارو، مجبور به سهميه‌بندي آن شده‌ايم.اين مقام بهداشتي علت كمبود اين دارو را «تبادلات مالي و تحريم‌ها» و نيز اختلال در توزيع اين دارو مي‌داند. اختلال توزيع دارو، چندي پيش نيز مطرح شد، اين‌كه افرادي در حوزه‌هاي مياني توزيع دارو، با ايجاد اخلال و سرقت دارو و نرساندن داروها به مراكز درماني يا داروخانه‌ها، در رسيدن به‌موقع دارو به‌دست مردم مشكلاتي ايجاد كرده‌اند.

خبرديگر درباره داروهاي تاريخ مصرف گذشته در داروخانه‌ها و دست‌كاري در تاريخ مصرف آن‌هاست! داروهايي كه به دليل انقضاي تاريخ مصرف و فاسد شدن‌شان براي مصرف‌كنندگان مشكلاتي به‌وجود آورده‌اند. در كنارهمه اين‌ها، اخيرا برخي داروخانه‌ها به جاي دارويي كه پزشك تجويز كرده، سرخود و بدون مشورت با پزشك و يا اطلاع دادن به بيمار، داروي مشابه تحويل مي‌دهند. طبعا چنين آشفته‌بازاري نياز به پاسخگويي و شفافيت دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته