جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6285

 يادداشت 

 شهر در دست بمب‌سازان ارزان فروش!

ابراهيم علي آبادي

بدن هم مانند يك موتور يا يك ماشين است، براي تحرك و كارايي نياز به سوخت دارد. البته مثل هر موتوري، لازم است سوختي كه به بدن مي‌رسد، سوختي استاندارد و بدون مشكل باشد تا بدن بتواند در طولاني مدت كارايي مناسب خود را حفظ كند. همان‌طور كه بنزين بدون اكتان و خودروهاي غيراستاندارد اين روزها هواي سالم را از ما گرفته‌اند، برخي فست فودي‌ها هم با ساختن به قول خودشان «بمب» بلاي جان شهروندان شده‌اند. همه مي‌دانيم كه تهيه مواد غذايي سالم اين روزها بسيار سخت و گران شده است؛ برخي حتي از خريد گوشت از قصابي‌ها هم ابا مي‌كنند چرا كه مطمئن نيستند گوشتي كه به دست‌شان داده مي‌شود، چه گوشتي است و تا چه حد تازه است. بنابراين با توجه به اين‌كه مواد غذايي خام بايد به قيمت گران خريداري شده و سپس در خانه با صرف وقت فراوان پخته شوند، به نظر مي‌رسد خريد از فست فودي‌هاي بمب‌ساز به صرفه‌تر باشد، اين بمب‌ها چنان حجيم‌اند كه به تنهايي مي‌توانند چهار نفر را به راحتي سير كنند. اين بمب فروشي‌ها در تمام نقاط شهر پراكنده‌اند و بالا و پائين شهر هم ندارند؛ البته ممكن است قيمت آن‌ها در بالاي شهر بيشتر باشد، اما كيفيت بمبي كه مي‌سازند تقريبا يكسان است.

بمب سيب‌زميني، ظرفي است پر از سيب‌زميني، پنير پيتزا، فلفل دلمه و ژامبون. هرکول برگر پر شده است با حجم بالايي از ژامبون، قارچ، برگرها و پنير پيتزا، کاهو و گوجه.ساندويچ متري که درون آن پر است از ژامبون، سيب‌زميني، کاهو، گوجه، خيارشور، سس، کوکتل و پنير پيتزا.و از هر كدام از اين مواد، اگر بيشتر بخواهيد به شما داده مي‌شود!

اما به گفته كارشناسان اين غذاهاي وسوسه‌انگيز با اين حجم بالا كه مقدار زيادي از آن‌را پنيرپيتزا شامل مي‌شود؛ منبع سرشاري از اسيدهاي چرب مضر است. در اين نوع بمب‌ها از گوشت بسيار كم و البته كهنه و بي‌كيفيتي استفاده مي‌شود. همبرگرها معمولا از سويا تهيه مي‌شوند، هرچند يك كارشناس تصريح مي‌كند نه خود سويا، بلكه تفاله سويا! پنير پيتزا كه به‌طور طبيعي پنيري گران است اما در اين بمب‌ها با گشاده دستي مورد استفاده قرار مي‌گيرد، هم پنير كهنه و تاريخ مصرف گذشته و بي‌كيفيت است.

در واقع بله! اين ساندويچ‌هاي وسوسه‌انگيز، بمب‌هاي واقعي هستند كه ما به پاي آن‌ها پول مي‌پردازيم و بدن خود را معرض سمومي كه در آن‌ها وجود دارند قرار مي‌دهيم. البته بسياري از ما از اين‌كه توانسته‌ايم با كم‌ترين قيمت ممكن، غذاي خوشمزه‌اي بخوريم و سير شويم، راضي هستيم. اما اين بمب، بمبي است كه صداي انفجارش ديرتر اما مهيب‌تر به گوش مي‌رسد؛ بيماري‌هاي قلبي و عروقي و كبد چرب، ساده‌ترين آسيب‌هاي اين بمب‌ها هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته