جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/09/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6286

 ميز خبر 

 ساخت جاده ترانزيتي مشهد- سرخس نيمه تمام مانده است

مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي سرخس گفت: ساخت جاده مشهد- سرخس 13 سال است که نيمه تمام مانده و اين در حالي است که قرار بود ساخت آن طي مدت پنج سال به اتمام برسد.به گزارش ايرنا، احمد صادقي گلمکاني در نخستين همايش ملي ترانزيت و حمل و نقل بين‌المللي در مسير توسعه اقتصادي که در محل اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و کشاورزي مشهد برگزار شد افزود: عمليات ساخت جاده سرخس – مشهد که حجم زيادي از ميزان تردد ناوگان حمل و نقل در حوزه ريلي و جاده‌اي از آن انجام مي شود در سال 1385 آغاز شد اما هنوز کامل نشده است.

وي ادامه داد: ترانزيت يک نعمت خدادادي براي کشورمان به شمار مي‌رود و تا زماني که ايران هست اين نعمت به پايان نمي‌رسد اما قدر اين نعمت را ندانستيم و از آن به خوبي استفاده نکرديم.مديرعامل منطقه ويژه اقتصادي سرخس گفت: ترانزيت نياز به زيرساخت دارد که تاکنون بخشي از زير ساختهاي حوزه حمل و نقل کشور فراهم شده اما هنوز بخشي از آنها سالهاست که تامين نشده است.صادقي گلمکاني از مسوولان بخش دولتي و خصوصي خواست ساخت جاده سرخس – مشهد را به اتمام برسانند زيرا اين جاده نقش مهمي در بعد ترانزيتي ايفا مي‌کند.

وي با اشاره به اهميت بخش لجستيک در حوزه ترانزيت گفت: ايران در سال 2016 رتبه 96 دنيا را در حوزه لجستيک داشت و اين در حالي است که رتبه لجستيک کشورهاي همسايه ايران و کشورهاي آسياي ميانه مانند قزاقستان 77 است و برخي از اين کشورها در ارتقاي رتبه خود سرمايه‌گذاري مناسبي انجام داده اند اما ايران سرمايه‌گذاري مناسبي در حوزه لجستيک نکرده است.

قيمت دلار و سکه در هفته گذشته

هفته گذشته قيمت دلار 50 تومان، نيم‌سکه 139 هزار تومان و ربع سکه 80 هزار تومان کاهش يافت.به گزارش ايرنا دلار با 50 تومان کاهش قيمت، با قيمت 12 هزار و 850 تومان به معاملات پايان داد. يورو نيز با 40 تومان کاهش قيمت، 14 هزار و 150 تومان شد.البته دلار در بازار تهران روز پنجشنبه با نرخ 12 هزار و900 تومان فروخته مي‌شد.

سکه امامي نيز نسبت به گذشته 31 هزار تومان گران شد. در روز پنجشنبه هر سکه امامي به قيمت 4 ميليون و 480 هزار تومان معامله شد.

اما سکه بهار آزادي حدود 6 هزار تومان ارزان شد و به قيمت 4 ميليون و 449 هزار تومان رسيد.

نيم سکه 139 هزار تومان ارزان شد و با قيمت 2 ميليون و 329هزار تومان به فروش رسيد. ربع سکه نيز با 80 هزار تومان کاهش، يک ميليون و 430 هزار تومان شد.

بر خلاف روند بازار سکه، بازار طلا اين هفته شاهد افزايش قيمت بود. هر گرم طلاي 18 عيار حدود 7 هزار تومان گران شد و به قيمت 456 هزار و 400 تومان رسيد.

هر گرم طلاي 24 عيار نيز در آخرين روز معاملات هفته، 608 هزار و 600 تومان فروخته شد.

توسعه صادرات غير نفتي باعث رونق توليد و اشتغال مي‌شود

مديرعامل صندوق ضمانت صادرات ايران گفت: اهميت و ضرورت توسعه صادرات غير نفتي موجب مي‌شود تا ظرفيت‌هاي داخلي کشور به رونق توليد و اشتغال منجر شود.به گزارش ايرنا، افروز بهرامي در آيين تجليل از صادرکنندگان نمونه اصفهان در سالن همايش‌هاي اتاق بازرگاني استان افزود: در سال 81 چهار ميليارد دلار صادرات غيرنفتي داشتيم که اين رقم در سال گذشته 44 و در هشت ماهه سال جاري بيش از 30 ميليارد دلار افزايش يافته است.

وي تصريح کرد: در اسناد بالادستي و سند اقتصاد مقاومتي تاکيد بر ضرورت توسعه صادرات غير نفتي شده است اما چالش‌هايي در راه صادرات وجود دارد.

وي ادامه داد: محدوديت‌هاي بانکي ناشي از تحريم، بالا بودن قيمت تمام شده کالا، تامين منابع مالي که متاسفانه 2 درصد تسهيلات بانکي به صادرات تخصيص داده مي‌شود از جمله چالش‌هاي صادرات است.

مديرعامل صندوق ضمانت صادرات ايران تصريح کرد: تمام مشکلات ريشه در اقتصاد که ساختار مبتني بر نفت دارد، صنعتي که براساس خودکفايي و تامين نياز داخل شکل گرفته شرايط را بر صنعت گران تنگ مي‌کند.وي اظهارداشت: استراتژي توسعه صنعت براساس جايگزيني واردات بوده نه توسعه صادرات.

وي بيان کرد: سهم ناچيزي از صادرات 25 تريليون دلاري داريم که با احتساب نفت نيم درصد و بدون احتساب نفت 0.23 درصد صادرات به دنيا را داريم.مديرعامل صندوق ضمانت صادرات ايران اضافه کرد: اکنون با توجه به شرايط تحريم بايد کالاي صادراتي تنوع بيشتر داشته و تمرکز مقاصد صادراتي کمتر باشد تا تحريم شدن کشور مشکل و دور زدن تحريم راحت‌تر صورت بگيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته