جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/07/28 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - شنبه نسخه شماره 2886

 در ديدار مردمي مسئولان سازمان سنجش عنوان شد:
 ميزان تاثير معدل در کنکور، شرايط نقل وانتقال، سهميه ها و فعاليت موسسات کنکوري 

گروه آزمون وسنجش : رئيس سازمان سنجش گفت: معدل سال سوم قطعا 15 درصد در قبولي کنکور سال آينده تاثير دارد و ساير برنامه ها تا پايان مهرماه به اطلاع داوطلبان مي رسد.
به گزارش مهر، دکتر عبدالرسول پورعباس در جمع خبرنگاران با بيان اينکه سازمان سنجش امسال را سال داوطلب محور قرار داده است، افزود : بر اين اساس ديدار با مردم را هر چند هفته يک بار در تهران و برخي شهرستان ها برنامه ريزي کرده است و هدف اصلي از اين برنامه در دسترس بودن مسئولين سازمان سنجش براي مردم است.
وي اظهار داشت: حدود 90 درصد تقاضاي هاي مردم مشخص است مانند اينکه داوطلبي قبول نشده و تقاضاي قبولي دارد. اما افتخار ما اين است که مردم احساس کنند مي توانند به راحتي با مسئولين سازمان سنجش ارتباط برقرار کنند.
رئيس سازمان سنجش با اشاره به موضوع بيشترين درخواست هاي مردم از سازمان سنجش گفت : بيشترين مشکل اشتباهات خود داوطلب مانند اشتباه در هنگام انتخاب رشته بود که با بي توجهي صورت گرفته بود. البته سازمان تا آنجا که به سيستم لطمه نخورد کمک مي کند و اگر بتواند موردي را با يک تغيير، نقل و انتقال و مهمان کردن حل کند در اين راستا حرکت مي کند اما توانمندي حل مشکلات همه داوطلبان را ندارد.  وي اشتباه در انتخاب رشته را عمده ترين مشکل داوطلبان عنوان کرد و گفت: هدف اصلي در اين ديدارها برقراري ارتباط مستقيم مسئولان با مردم و متقاضيان است و سعي مي کنيم که مشکل داوطلبان را با تغيير رشته يا نقل و انتقالات ممکن و بر اساس شرايط و ضوابط برطرف کنيم.
دکتر پورعباس با بيان اينکه معمولا کميسيون موارد خاص در سازمان سنجش ماهي يک مرتبه برگزار مي شود، تصريح کرد: با اين حال در ماه هاي مهر، آبان و آذر در فواصل کمتري و حدودا هر دو هفته يکبار کميسيون موارد خاص برگزار مي شود و سعي مي کنيم که تقاضاي داوطلبان را در عرض دو هفته پاسخ دهيم.
وي اضافه کرد: در هر صورت عده اي با اشک و عده اي با خوشحالي اينجا را ترک مي کنند اما همين که بتوانند مشکل خود را با ما درميان بگذارند و مشکلات منطقي آنها را حل کنيم براي ما رضايتبخش است.
پورعباس در مورد بررسي مشکلات و اعلام آن به مردم گفت: نتايج  پس از مطرح شدن در کميسيون موارد خاص حداکثر 2 هفته آينده به اطلاع مردم مي رسد.
رئيس سازمان سنجش در خصوص نحوه پذيرش دانشجوي پزشکي اظهار داشت: طي چند سال اخير با هدف پاسخگويي به نياز کشور در رشته هاي پزشکي 40 درصد ظرفيت براي پسران و 40 درصد براي دختران تضمين شده و 20 درصد باقيمانده نيز رقابتي است که طي اين چند سال هميشه دختران اين 20 درصد رقابتي را نيز پر کرده اند.
دکتر پور عباس با غيرقانوني خواندن اکثر فعاليت کليه موسسات انتخاب رشته، اظهار کرد: بارها اين مساله از سوي سازمان سنجش به والدين و داوطلبان هشدار داده شده است که سرنوشت فرزندان خود را به موسسات کنکور و انتخاب رشته غيرمجاز نسپارند بلکه انتخاب رشته را بر اساس اولويت علاقه و تا صد کد رشته انتخابي انجام دهند چرا که اکثر اين موسسات تنها به دنبال سود خود بوده و عاقبت و آينده داوطلب هيچ ارزشي براي آنها ندارد و بنابراين انتخاب رشته را به گونه اي انجام مي دهند که فرد متقاضي صد در صد پذيرش شود ولي شهر و رشته انتخابي اهميتي براي آنها ندارد.
وي همچنين افزود: هيچ يک از موسسات تبليغ کننده پذيرش بدون کنکور داوطلب نيز از نظر سازمان سنجش مورد تاييد نيست و فعاليت آنها نيز خلاف قانون است همچنين مساله سو» استفاده موسسات غير مجاز در مجلس در حال بررسي است.
به گفته دکتر عباس پور، مساله سو» استفاده موسسات غير مجاز انتخاب رشته و همچنين موسسات کنکور سودجو در مجلس شوراي اسلامي در حال بررسي است.
رييس سازمان سنجش در خصوص عدم تناسب ميان درصدگيري داوطلبان با درصدگيري توسط سازمان سنجش تصريح کرد: سازمان سنجش پاسخنامه داوطلبان را با دو ماشين مخصوص و بادقت  هاي مختلف تصحيح مي کند و در صورت ديدن موردي مشکوک پاسخنامه مربوطه توسط کارشناسان سازمان به صورت دستي بررسي مي شود، بنابراين مطمئنا هيچ اشتباهي از سوي سازمان رخ نخواهد داد و سازمان سنجش به نتايج اعلامي خود اطمينان کامل دارد.
دکتر پورعباس در رابطه با پذيرش بدون کنکور داوطلبان حافظ کل قرآن اظهار کرد اين دسته از داوطلبان در صورت تاييد، بدون کنکور در مقاطع بعدي رشته هاي علوم قرآني پذيرفته شوند.
وي در خصوص چرايي حذف رتبه کل داوطلبان در کارنامه داوطلبان کنکور کارداني به کارشناسي افزود: براي اين دسته از داوطلبان رتبه در سهميه و رتبه غير سهميه در کارنامه قيد مي شود که رتبه غير سهميه همان رتبه کل است و درج رتبه کل در دفترچه راهنماي انتخاب رشته به دنبال روال سالهاي گذشته صورت گرفته است.
گفتني است، در ديدار مردمي اين هفته سازمان سنجش دکتر پورعباس رييس سازمان سنجش، دکتر توکلي و دکتر خدايي معاونان سازمان، دکتر جمالي مدير کل خدمات ماشيني و مهندس رحيميان رييس مرکز اجراي آزمونهاي سازمان سنجش براي پاسخگويي به مراجعه کنندگان حضور داشتند.
وي همچنين با بيان اينکه احتمالا ديدار مردمي هفته آينده سازمان سنجش در خوزستان برگزار مي شود،  اظهار کرد:  هيات دولت همچنين در طول ماه مبارک رمضان در محل نماز جمعه ديدارهاي مردمي داشته و در طول اين مدت نيز به تقاضاي بسياري از داوطلبان رسيدگي شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته