جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6306

 سرمقاله 

سيستان و بلوچستان؛ دُرّ يتيم ايران!

آذر فخري 

بارش باران و آواري که سيلاب بر سر آن‌ها ريخته است، نمي‌گذارد صداي آنان به گوش ديگران برسد.

امدادها و کمک‌هاي نهادهاي دولتي هم آن‌چنان که گفته و شنيده مي‌شود، چندان که بايد و شايد وضع و حال مناسبي ندارد؛ آن‌ها که در خود نهادهاي امدادي هستند، مي‌گويند براي کمک رفته ايم؛ آن‌هايي که منتظر کمک هستند مي‌گويند هنوز نرسيده‌اند!

هرچه که هست، درست يا نادرست، دروغ يا انکار و کتمان؛ مردم اين سرزمين به شدت نيازمند کمک هستند. سيلاب در حال شستن و بردن اين استان است؛ 400 روستا در محاصره سيل‌اند، يعني که براي کمک به اين روستاها هيچ راهي جز هلي‌کوپتر وجود ندارد، که البته هلال‌احمر در اين مورد به شدت با کمبود مواجه است. 500 راه ارتباطي 500 روستا کاملا قطع شده است. 16 محور در سيستان و بلوچستان مسدود است و اين يعني کمک‌رساني از استان‌هاي ديگر هم با مشکل مواجه است. سقف‌ها بر سر مردم آوار مي‌شوند و کودکان مجروح و کشته مي‌شوند. برخي را سيلاب با خود برده است. برخي از مردم به کوه‌ها پناه برده‌اند؛ کوه‌هايي برف‌گرفته و يخ‌زده، و اگر باور مي‌کنيد بگوئيم که برخي هم از درختان بالا رفته و همان‌جا وسط سيلاب مانده‌اند؛ سيلابي که اگر با اين شدت ادامه بايد، آن درخت را هم خواهد برد.

دماي هوا در اين منطقه زير صفر است، در خاش برف باريده است و... در نهايت اين که مردم سيستان و بلوچستان در اثر سيلاب بي‌خانمان شده‌اند، راه‌هاي کمک رساني مسدود شده و هلال‌احمر هم رئيس ندارد!

اما مثل هميشه مردم هستند که راهي از هيچ‌کجا پيدا مي‌کنند و به داد يکديگر مي‌رسند. نمايندگان اين مردم در مجلس شوراي اسلامي در حالي که فقط به تذکر شفاهي اکتفا مي کنند و رئيس جمهور را صدا مي‌زنند؛ مردم در همان راه‌هايي که سيلاب و پيش از آن، ساخت و ساز غيراستاندارد آن‌را شسته و برده، پاي پياده و دست به دست در حال رساندن وسايل مورد نياز به مردم هستند و آن‌هايي که مي‌توانند، ناتوانان را بر دوش گرفته از صحنه بلا دور مي‌کنند. يکي هم در اين ميان هست که حسرت مي‌خورد چرا چنين بارشي به سيلاب بدل شد وگرنه مي‌شد دويست روستا را آبرساني کرد؛ همدردي در همين حد!

استاندار سيستان و بلوچستان مي‌گويد با توجه به حجم بالاي بارش‌ها، وقوع سيلاب، زيرآب رفتن خانه‌هاي روستايي و بي‌خانمان شدن خانوارها، اين استان نيازمند «حمايت ملي» است. و حمايت ملي يعني اين که تمام دستگاه‌هاي دولتي و غيردولتي بايد تمام توش و توان و نيروي خود را براي نجات اين مردم بسيج کنند.

بايد رئيس‌جمهور به ارتش و سپاه در مورد رساندن امکانات لازم به اين مناطق دستور استفاده از هلي‌کوپترها را بدهد. بايد براي اين مردم هر کاري که از دست هر کسي برمي‌آيد انجام شود تا ديگر بيش از اين احساس نکنند که فراموش شده‌اند؛ فراموش شدگي با خود ياس و اندوه و افسردگي مي‌آورد. اين مردم با تمام مشکلاتي که از پيش بردوش دارند، ديگر تواني براي تحمل رنج‌هاي رواني بيشتر ندارند. اين فرياد درخواست حمايت ملي را دريابيم.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته