جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6306

 يك نكته از هزاران 

 بگذاريم سوگواري کنند و بگريند

در اين مدت، مردم ما در حال گذراندن روزهاي سختي هستند؛ روزهايي که براي برخي به معناي واقعي سخت و جانگداز بوده است، زيرا اينان در اثر حوادث مختلف عزيزان خود را از دست داده‎اند.فرقي نمي‎کند مردم ما به چه دليل و در اثر چه اتفاقاتي عزيزان خود را از دست داده‎اند؛ مهم اين است که اينان و افرادي که کشته شده‎اند، مردم و فرزندان همين سرزمين بوده‌اند و اين هم‌وطني و هم‌خوني و داشتن حق آب و گل بايد به آنان اجازه سوگواري دهد و نيز مردم بايد در کنار آنان باشند براي تسلي دادن، تا آنان احساس غريبگي و تنهايي نکنند. تا آنان بار سنگين چنين فقدان‌هايي را به تنهايي بر دوش نکشند؛ چون نمي‌توانند، چون بسيار سخت است.

معاون وزير بهداشت در همين رابطه گفته است:« اجازه دهيم خانواده قربانيان سوگواري کنند؛ مرگ 70 نفر در کرمان و جان باختن 150 ايراني در سقوط هواپيماي اوکراين، قلب همه را آزرده، بايد اجازه دهيم خانواده قربانيان سوگواري کنند و جامعه ايران ميزبان مراسم آنان باشند.»

اين معاونت علاوه بر اين که خواسته تيم‌هاي روان‌شناسي به سراغ اين خانواده بروند؛ همچنين پيشنهاد داده است که رئيس‌جمهور و مسئولان ديگر نيز به ديدار اين خانواده‌ها بروند و از آنان دلجويي کنند.از نظر بهداشت روان بايد قبول کنيم که سوگ مراحلي دارد. اول حالت خشم و انکار وجود دارد و همه افرادي که متاثر هستند بايد خود را تخليه کنند تا به آرامش برسند.

بگذاريم هم‌چنان که معاون وزير بهداشت گفته، اين عزيزان داغدار مراحل سوگواري خود را در آرامش و در کنار همين مردم بگذرانند. بگذاريم سر برشانه همين مردم و همين مسئولان بگذارند و گريه کنند. اينان بيش از هر چيزي به تسلي مسئولان همين سرزمين نياز دارند و مسئولان نبايد اجازه دهند غريبه‌ها براي‌شان دايه دلسوزتر از مادر شوند. درست به همين دليل مسئولان بايد هر چه زودتر به ديدار اين مادران و پدران و فرزندان داغديده بروند و نگذارند غريبه هاي بيرون از اين سرزمين، از آبي که گل آلوده شده، ماهي بگيرند و براي فرزندان ما اشک تمساح بريزند. اگر باور داريم که اينان سرمايه‌هاي اجتماعي کشور هستند، بايد تلاش کنيم آنان را نگه داريم و به آنان آرامش و آسايش و امنيت بدهيم؛ اين پيماني است که هر مسئولي گفته يا ناگفته، هنگام پذيرفتن مسئوليتش پذيرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته