جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6306

 معادلات انرژي 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي:

انتقال گاز به مجتمع‌هاي پتروشيمي چابهار اجرايي مي‌شود

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: در نشست پيگيري مصوبه‌هاي توسعه‌اي استان سيستان و بلوچستان، موضوع انتقال گاز به مجتمع‌هاي پتروشيمي منطقه چابهار بررسي و مقرر شد در 1.5 سال آينده گاز به اين منطقه ارسال شود.به گزارش خبرنگار شانا، علي لاريجاني،در جمع خبرنگاران درباره نشست پيگيري مصوبه‌ها توسعه‌اي استان سيستان و بلوچستان که با حضور وزيران نفت، امور اقتصادي و دارايي، راه و شهرسازي، دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، نيرو و همچنين دبير شوراي عالي مناطق آزاد و استاندار سيستان و بلوچستان برگزار شد، گفت: در اين نشست موضوع توسعه منطقه چابهار و تقويت زيرساخت‌هاي کل استان سيستان و بلوچستان بحث و بررسي شد.

وي افزود: يکي از مسائل مهم در نشست امروز، بحث اجراي پروژه‌هاي پتروشيمي در منطقه چابهار بود. يکي از مشکلات اجراي اين پروژه موضوع انتقال گاز به مجتمع‌هاي پتروشيمي است که اين مسئله با سرعت مورد پيگيري قرار گرفته و در يک سال و نيم آينده گاز به اين منطقه خواهد رسيد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي يکي از مسائل مرتبط با حوزه پتروشيمي استان سيستان و بلوچستان را موضوع سرمايه‌گذاري دانست و تصريح کرد: در اين زمينه بعضي از بانک‌ها و وزارت دفاع سرمايه‌گذاري کرده‌اند و مقرر شد اين موضوع با شتاب بيشتري پيگيري شود.

فاز دوم پتروشيمي تخت‌جمشيد آماده افتتاح است

بهره‌برداري از 2 ميليارد دلار طرح پتروشيمي تا پايان امسال

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي از افتتاح فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد ماهشهر خبر داد و گفت: نزديک به 2 ميليارد دلار طرح پتروشيمي تا پايان سال 98 به بهره‌برداري مي‌رسد.به گزارش شانا به نقل از صدا و سيما، بهزاد محمدي با اعلام اين خبر گفت: 24 دي‌ماه فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد ماهشهر به عنوان بزرگ‌ترين واحد توليدکننده ماده اوليه لاستيک (پلي بوتادين رابر) که کاربرد بسياري در صنايع پايين‌دستي دارد به بهره‌برداري مي‌رسد.

وي با بيان اينکه با بهره‌برداري از فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد سالانه 55 هزار تن محصول خاص پليمري (پي‌بي‌آر) توليد خواهد شد، افزود: اين محصول در صنايع تکميلي پتروشيمي به‌ويژه صنايع توليد تاير و لاستيک داراي کاربردهاي متعددي است و کشور را از واردات برخي از انواع (گريدهاي) خاص پليمري بي‌نياز خواهد کرد.

معاون وزير نفت در امور پتروشيمي با اعلام اينکه از امروز تا پايان سال 99 به‌طور ميانگين هر ماه يک طرح پتروشيمي در کشور به بهره‌برداري مي‌رسد، ادامه داد: در سه ماه باقيمانده از سال 98 افزون بر فاز دوم پتروشيمي تخت جمشيد ماهشهر، طرح متانول کاوه به‌عنوان بزرگ‌ترين طرح پتروشيمي متانول جهان با ظرفيت سالانه 2 ميليون و 300 هزار تن و طرح شيرين‌سازي، جداسازي و توليد متانول پتروشيمي بوشهر با ظرفيت توليد سالانه يک ميليون و 650 هزار تن به بهره‌برداري مي‌رسد.

محمدي با بيان اينکه نزديک به 2 ميليارد دلار طرح پتروشيمي تا پايان سال 98 به بهره‌برداري مي‌رسد، اظهار کرد: در جهش دوم صنعت پتروشيمي که بهره‌برداري از طرح‌هاي آن تا آخر سال 1400 ادامه دارد در مجموع ظرفيت صنعت پتروشيمي کشور از 66 ميليون تن کنوني به 100 ميليون تن خواهد رسيد و درآمد کشور از 17 ميليارد دلار کنوني به 25 ميليارد دلار در سال افزايش خواهد يافت.

وي با اشاره به جهش سوم صنعت پتروشيمي تا پايان سال 1404 افزود: با تکميل اين گام ظرفيت اين صنعت به بيش از 130 ميليون تن خواهد رسيد و درآمد کشور 37 ميليارد دلار از محل صادرات محصولات پتروشيمي خواهد بود که عدد قابل توجهي است.

تقاضاي نفت جهان در 2020 بهبود مي‌يابد

وزير انرژي امارات پيش‌بيني کرد تقاضاي جهاني نفت خام در سال جاري ميلادي بهبود خواهد يافت.به گزارش شانا از روزنامه الشرق‌الاوسط از ابوظبي، سهيل المزروعي پيش‌بيني کرد تقاضاي نفت در سال 2020 ميلادي بهبود مي‌يابد، زيرا اقتصاد جهاني به دليل کاهش تنش تجاري بين آمريکا و چين، در حال بازسازي است.وي گفت: من درباره تقاضا نگران نيستم، اما مسئله اين است که چگونه عرضه را پيش‌بيني کنيم. در زمينه تقاضا در سال 2020 در جايگاه بهتري از سال 2019 ميلادي هستيم، زيرا تنش‌هاي تجاري بين آمريکا و چين کاهش مي‌يابد.وزير انرژي امارات اظهار کرد: من درباره کمبود عرضه در بلندمدت نگران هستم، زيرا سرمايه‌گذاران سرمايه‌گذاري نمي‌کنند، همچنين درباره عرضه بيش از حد در کوتاه‌مدت نگراني دارم، در عين حال نقش توليد نفت آمريکا در کوتاه‌مدت بسيار مهم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته