جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6306

 هماي سعادت روي دوش واليبال
 هدف بعدي، سکوي المپيک 

 
تيم ملي واليبال ايران براي دومين بار توانست جواز حضور در رقابت‌هاي المپيک را کسب کند.

به گزارش فارس، تيم ملي واليبال ايران براي دومين بار توانست جواز حضور در المپيک را کسب کند. واليبال ايران پيش از اين در المپيک 2016 ريو حضور در اين رقابت‌ها را تجربه کرده بود. ملي‌پوشان ايران براي رسيدن به اين هدف روزهاي تلخ و شيرين زيادي را پشت‌سر گذاشتند؛ از تغييرات مديريتي گرفته تا حضور در تورنمنت‌هاي مختلف، تغيير بازيکنان، تمديد قرارداد سرمربي تيم ملي و هزاران موضوع زير و درشت ديگر، اما پايان داستان براي واليبال ايران خوش بود.

در روزهاي سرد واليبال که يکي دو سال گذشته تنها بازيکنان بودند که مقاومت کرده و بدون حاشيه به کار خود ادامه دادند. صعود به المپيک را قبل از هر چيزي مرهون تلاش، غيرت و جنگندگي ستاره‌هاي واليبال ايران هستيم که با وجود تمام بي‌مهري‌ها، بي‌برنامگي‌ها، کمبودها و مشکلات دست از تلاش برنداشتند و تنها با هدف شاد کردن دل مردم و بالا بردن پرچم خوش‌رنگ کشورمان شب و روز تمرين کردند.

ستاره‌هاي واليبال ايران اين روزها به قدري آماده و سرحال هستند که بايد اذعان کرد حريفي در آسيا ندارند، اما خاطرات تلخ عدم صعود به المپيک در ادوار گذشته کمي اهالي اين رشته را براي حضور در رقابت‌هاي انتخابي المپيک نگران کرده بود. شاگردان ايگور کولاکوويچ براي حضور در ميدان بزرگي به نام المپيک دو تورنمنت پيش‌روي خود داشتند؛ اولي در روسيه و دومي در چين.

در شرايطي تيم ملي ايران راهي رقابت‌هاي انتخابي المپيک در روسيه شد که افراد زيادي به المپيکي شدن اين تيم در روسيه خوش‌بين نبودند، چرا که همه تيمِ ميزبان را شانس اول صعود مي‌دانستند. رقابت‌‌هاي گروه E انتخابي المپيک در شهر سن‌پترزبورگ با حضور ايران، کوبا، مکزيک و روسيه برگزار شد. روس‌ها که چند هفته پيش از آن بدون حضور ستاره‌هاي خود به عنوان قهرماني ليگ ملت‌ها و جايزه يک ميليون دلاري اين تورنمنت رسيده بودند با توجه به اضافه شدن نفراتي چون ديميتري موزرسکي، ماکسيم ميخائيلوف، الکساندر بوتکو و... بخت نخست صعود به المپيک بودند.

همين اتفاق هم رخ داد و ايران پس از غلبه بر کوبا و مکزيک در بازي سوم مقابل روسيه قرار گرفت؛ روس‌ها که با تمام قوا وارد ميدان شدند و با غلبه بر ايران بليت توکيو را براي خود رزرو کردند، اما اين پايان کار براي ايران نبود، چرا که شاگردان کولاکوويچ يک شانس ديگر داشتند. سروقامتان ايران با قهرماني در رقابت‌هاي قهرماني آسيا به پيکارهاي انتخابي المپيک در قاره کهن راه پيدا کردند؛ رقابت‌هايي که به ميزباني جيانگمنِ چين برگزار
شد.

ايران در مرحله مقدماتي اين رقابت‌ها با تيم‌هاي چين‌تايپه، قزاقستان و چين همگروه بود. ملي‌پوشان واليبال ايران با وجود اينکه هيچ بازي تدارکاتي پيش از حضور در اين مسابقات نداشتند، اما در همان دو بازي اول مقابل چين تايپه و قزاقستان به هماهنگي رسيدند و بدون واگذاري حتي يک ست به مرحله نيمه‌نهايي صعود کردند. حريف ايران در مرحله نيمه‌نهايي کره‌جنوبي بود که بالاتر از استراليا صعود کرده و حريف ايران شده بود.

کار در بازي نيمه‌نهايي براي ايران گره خورد و چيزي نمانده بود که تمام تلاش‌هاي ريز و درشت اهالي اين رشته از بين برود. چشم‌بادامي‌ها ايران را تحت فشار قرار دادند و چه بسا اگر مصدوميت مصلحتي کاپيتان تيم ملي و ايجاد وقفه در جريان بازي نبود، حالا بايد به دنبال دلايل ناکامي تيم ملي مي‌گشتيم، اما در نهايت ورق برگشت و ايران با غلبه بر کره‌جنوبي راهي فينال شد. اتفاقاتي پيش از فينال رخ داد که ملي‌پوشان با انگيزه مضاعف وارد ميدان شدند. شاگردان کولاکوويچ در فينال مقتدرانه ظاهر شدند و اجازه خودنمايي به حريف ندادند و 3 بر صفر چين را مقابل چشم هوادارانش شکست داد.

به ياد نمي‌آوريم در سال‌هاي اخير تيم ايران با نتيجه‌اي غير از 3 بر صفر چين را شکست داده باشد. ديوار چين در جيانگمن فرو ريخت و هماي سعادت روي شانه ملي‌پوشان ايران نشست؛ به اين ترتيب بلندقامتان ايران بليت پرواز به المپيک 2020 توکيو را قطعي کردند و حالا خود را در جمع مدعيان مي‌بينند.

واليبال ايران بعد از 52 سال براي اولين بار با هدايت رائول لوزانو در المپيک 2016 حضور پيدا کرد. ملي‌پوشان ايران در گام نخست با نتيجه 3 بر صفر مغلوب آرژانتين شدند و در گام دوم با نتيجه 3 بر 2 به لهستان باختند. ايران توانست در بازي سوم با نتيجه 3 بر صفر کوبا را از پيش‌رو بردارد. شاگردان لوزانو در آخرين ديدار مقدماتي مقابل روسيه با نتيجه 3 بر 0 شکست خوردند و به عنوان تيم چهارم صعود کننده به مصاف ايتاليا رفتند. شکست مقابل لاجوردي‌پوشان با نتيجه 3 بر صفر، مانع صعود ايران به جمع چهار تيم برتر المپيک 2016 ريو شد.

از اهدافي که محمدرضا داورزني براي واليبال ايران ترسيم کرده بود، حضور روي سکوي المپيک بود. هرچند آقاي رئيس در روزهاي ابتدايي بازگشتش به فدراسيون اهداف قبلي‌اش را فراموش کرده و به دنبال بزرگ کردن صعود تيم ملي به المپيک بود، اما اهالي اين رشته هنوز تابلوي داخل اتاق داورزني را فراموش نکرده‌اند؛ تابلويي که در بخش اهداف مدنظر فدراسيون، حضور روي سکوي المپيک نوشته شده بود. از حالا همه بايد دست به دست هم دهند و شرايط را براي تحقق اين هدف فراهم کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته