جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6311

 سرمقاله 

ترغيب مردم به زادآوري بيشتر نيازمند برنامه و تشويق است

آذر فخري 

در هزاره سوم يکي از بزرگ‌ترين معضلات جوامع مختلف، به‌ويژه کشورهاي توسعه يافته يا درحال توسعه، مواجهه با پيرشدن و رشد منفي جمعيت است. بعد از جنگ جهاني دوم، سياست اغلب دولت‌ها ترغيب مردم به افزايش جمعيت بود، چرا که جهان به بازسازي نياز داشت، براي بازسازي، کارخانه و کشاورزي و صنعت در زمينه‌هاي گوناگون مورد نياز بود و همه اين‌ها نيروي کار لازم داشتند. اما با گذشت تنها يک دهه از جنگ جهاني دوم، چهره نوين تکنولوژي، شمايل جديدي به جهان بخشيد؛ با توليد برخي دستگاه‌هاي اتوماتيک و رسيدن به کشاورزي صنعتي، احتياج به نيروي کار انساني کمتر شد؛ علاوه بر آن رشد جمعيت موجب شد، جوامع مختلف نتوانند به اين تعداد از افراد افزوده شده، خدمات لازم را برسانند و اين‌بار دولت‌ها سياست کنترل جمعيت را در پيش گرفتند، که حتي اگر خود دولت‌ها چنين سياستي را اتخاذ و در مورد آن تبليغ نمي‌کردند هم، رکود اقتصادي در برخي کشورها، تغيير اقليم زمين، و مواردي چون تحريم و تبعات آن براي کشور ما خواه ناخواه مردم را به سوي کنترل زادو ولد پيش برد. در نتيجه مدتي است اغلب دولت‌ها که متوجه پيري جمعيت و زاد و لد در کشور خود شده‌اند؛ دوباره شروع کرده‌اند به تهييج مردم به زادآوري، اما براي مثال اين تبليغ و تهييج در کشور ما و با توجه به
منويات رهبري، در حالي اتفاق مي‌افتد که از سوي مسئولين ذيربط هيچ تغييرو تدبيري در رشد اقتصادي مردم و توان معيشتي آنان ديده نمي‌شود و برعکس، هر روز مردم بيشتر به زير خط فقر نزول مي‌کنند. در کشورما نه فقط زادآوري به نقطه صفر خود نزديک شده، که از ميزان ازدواج هم کاسته شده است.

اين‌همه در حالي است که اغلب کشورها، براي تشويق مردم خود به زادآوري براي خانواده‌هاي پرجمعيت، امکانات خاصي در نظر مي‌گيرند و فرزندان خانواده را به صورت رايگان يا بيمه مي‌کنند، يا امکانات تحصيلي رايگان براي آنان در نظر مي‌گيرند يا به خانواده پرجمعيت، خانه‌اي بزرگ‌تر هديه مي‌دهند. در اين مورد مي‌توان به برخورد ويژه پوتين با مردم براي تشويق آنان براي زادآوري بيشتراشاره کرد؛ ولاديمير پوتين رئيس‌جمهور روسيه به هر خانواده‌اي که در سال جاري ميلادي صاحب فرزند شود 466 هزار و 617 روبل (معادل حدود 7600 دلار) هديه خواهد داد.

طبعا تولد هر فرزند با خود اگر نه مشکلات، اما نيازهاي جديدي بر خانواده تحميل مي‌کند که برآورده کردن آن‌ها احتياج به درآمد بيشتر دارد.

درست است که کشور ما نيز درگير پير شدن جمعيت است و از رشد جمعيت آن هر روز کاسته مي‌شود، اما به جز ترغيب صرف مردم، هيچ طرح تشويقي ديگري براي زادآوري بيشتر ديده نمي‌شود. پدر کارگري که کف حقوق وزارت کاري‌اش چيزي در حدود يک ميليون و پانصدهزار تومان است، در بهترين حالت اجاره‌نشين و يا حاشيه‌نشين است و دخلش با خرجش همخواني ندارد، اصلا به داشتن فرزند فکر نمي‎کند! وضع کارمندان دولت شايد تا حدودي بهتر از وضعيت يک کارگر باشد؛ اما حتي اين کارمند هم نمي تواند بيش از دو فرزند را اداره کند و به سامان برساند.

بنايراين آنان که پرچم هرخانواده پنج فرزند را برافراشته‌اند، بهتر است کمي تامل کرده و به طرح‌هاي تشويقي دولت‌هاي ديگر در اين زمينه نگاهي بيندازند.

a.f.far99@gmail.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته