جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/10/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6311

 يادداشت 

 کاوش‌هاي بيل به دستان ميراث فرهنگي!

آذر فخري

داستان اين کاوش به سال 92 برمي‎گردد. کاوش يک کشتي متعلق به دوران قاجار در سواحل تالش. در آن سال، شناور «گرگان رود يا قروق» به‌عنوان ميراث فرهنگي شناسايي شده همان سال پرونده ثبت ملي اين کشتي تاريخي تهيه و به سازمان ميراث فرهنگي در گيلان داده مي‌شود. اما تا به امروز اين کشتي که تاريخ احتمالي آن را مربوط به دوران قاجار مي‌دانند، در فهرست ملي ميراث فرهنگي کشور ثبت نشده است.

اين روزها اما، کاوشگران ميراث فرهنگي با بيل در حال بيرون کشيدن اين کشتي از سواحل ماسه‌اي تالش هستند. بيل البته احتمالا آخرين وسيله‌اي است که در مورد کشف و بيرون کشيدن آثار تاريخي از آن استفاده مي‌شود؛ و اين مسئله نشان مي‌دهد که تا چه حد اين کاوش علمي و دقيق و با وسواس در حال انجام است!

اين کشتي درحالي از زير ماسه بيرون آورده مي‌شود که هنوز جايي براي نگهداري آن در نظر گرفته نشده و طبعا اين اثر تاريخي که تا به حال در زير ماسه‌ها تاحدي سالم مانده در مجاورت با هوا و باد و باران، به تدريج پوسيده خواهد شد.

سرپرست اين کاوش دليل چنين اهمال‌هايي را نبود پول کافي مي‌داند. که اگر پول نيست؛ آيا بهتر نبود کشتي همان‌جا در زير ماسه‌ها مي‌ماند؟ حداقل تا مدتي سالم بود. اما البته وي به اين مسئله هم اشاره مي‌کند که چون بخشي از «کشتي قروق» بيرون از ماسه‌ها بود، گردشگران به آن آسيب مي‌رساندند و از چوب آن کنده و براي درست کردن آتش استفاده مي‌کردند! اهالي گرگان به اين مسئله اعتراض داشتند، براي همين سازمان ميراث فرهنگي اقدام به بيرون کشيدن کشتي کرده است.

اما با اين وضعيتي که کاوشگران در حال بيرون کشيدن شناور قاجاري قروق هستند، برخي باستان‌شناسان معتقدند لطمه‌هاي زيادي به اين اثر باستاني خورده و موجب تخريب بيشتر آن و مخدوش شدن يک اثر باستاني شده‌اند!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته