جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/11/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6324

 ميز خبر 

 اهتمام نفت مناطق مرکزي به کنترل آلاينده‌ها

بررسي عملکرد شرکت نفت مناطق مرکزي ايران در ستاد و مناطق عملياتي، بيانگر رعايت الزام‌هاي زيست‌محيطي و تلاش براي کنترل و به حداقل رساندن آلاينده‎هاست.

به گزارش شانا به نقل از شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، مديريت ايمني، بهداشت، محيط زيست، پدافند غيرعامل و مديريت بحران شرکت ملي نفت ايران از شرکت نفت مناطق مرکزي ايران به دليل اقدام‌هاي انجام شده از سوي اين شرکت در راستاي کاهش آلودگي هوا در شرکت‌هاي تابع و مناطق عملياتي قدرداني کرد.

تسهيلات صندوق توسعه ملي براي تامين خوراک پتروپالايشگاه‌ها

معاون امور برنامه‌ريزي وزير نفت از انتشار فراخوان طرح‌هاي پالايشگاهي و پتروپالايشگاهي با استفاده از سرمايه مردمي خبر داد و گفت: سرمايه‌ گذاران اين طرح مي‌توانند از تسهيلات صندوق توسعه ملي براي دريافت خوراک بهره ببرند.به گزارش ايسنا، هوشنگ فلاحتيان در نشستي خبري با بيان اين‌که روح قانون حمايت از احداث پالايشگاه‌ها و پتروپالايشگاه‌ها با استفاده از سرمايه‌گذاران مردمي مبتني بر اين است که 30 درصد از سرمايه مورد نياز توسط خود سرمايه‌گذار تامين و مابقي نيز از طريق مشارکت، بازار سرمايه و تسهيلات بانکي تامين شود، اظهار کرد: پس از احداث پالايشگاه تا مدتي خوراک مورد نياز پالايشگاه‌ها و پتروپالايشگاه‌ها به صورت نسيه در اختيار آن‌ها قرار مي‌گيرد و ما اين تنفس خوراکي که به آنها مي‌دهيم در واقع به دليل اين است که بتواند تسهيلات را پرداخت کند.

به گفته وي خوراکي که به پالايشگاه‌ها و پتروپالايشگاه‌ها تعلق مي‌گيرد، به عنوان تسهيلات از سوي صندوق توسعه ملي است و اين به عنوان يک وام براي سرمايه‌گذاران تلقي مي‌شود و اميدواريم که در چهار سال آينده با احداث اين زيرساخت‌ها، نفت خام را ديگر به خارج از کشور صادر نکنيم تا هم درآمدها افزايش يابد و هم در مقابل تحريم‌ها مقاوم شويم.

فلاحتيان با تاکيد بر اين مساله که اين طرح‌ها به 50 ميليارد دلار سرمايه‌ گذاري نياز دارد و به تعبيري نيازمند 500 تا 600 ميليارد تومان سرمايه ريالي است، اظهار کرد: اکنون نقدينگي زيادي در جامعه وجود دارد و با توجه به تحريم و عدم دسترسي به منابع فاينانس مي‌توانيم با سرمايه‌هاي مردمي اين پتروپالايشگاه‌ها و پالايشگاه را تاسيس کنيم.

وي با اشاره به ظرفيت توليد نفت خام در کشور گفت: براساس مطالعاتي که تا افق 1420 تحت عنوان طرح جامع انرژي کشور روي اين مساله انجام شده است با توجه به رشد اقتصادي کشور مشخص شده که ظرفيت توليد نفت خام به چه عددي خواهد رسيد که در قالب اين مطالعات در سه سناريو پيش‌بيني‌هايي را انجام داده‌ايم.

نفت گران شد

قيمت نفت در معاملات تحت تاثير اخبار پيرامون رايزني توليدکنندگان اوپک پلاس براي واکنش در برابر پيامدهاي منفي شيوع ويروس کرونا، بيش از يک درصد افزايش پيدا کرد.به گزارش ايسنا، بهاي معاملات آتي نفت برنت 74 سنت معادل 1.4 درصد افزايش پيدا کرد و به 54 دلار و 70 سنت در هر بشکه رسيد.بهاي معاملات آتي وست تگزاس اينترمديت 61 سنت معادل 1.2 درصد افزايش پيدا کرد و به 50 دلار و 22 سنت در هر بشکه رسيد.اوپک و متحدانش که به گروه اوپک پلاس معروف هستند، در نشست خود به بررسي تاثير منفي شيوع بيماري مرگبار بر تقاضاي جهاني براي نفت و رشد اقتصادي پرداختند و صحبتهاي نماينده چين در سازمان ملل را شنيدند. اين توليدکنندگان در حال بررسي کاهش بيشتر توليد و جلو انداختن زمان نشست رسمي خود هستند.

ادوارد مويا، تحليلگر شرکت OANDA در اين باره گفت: ريزش قيمت نفت بسيار سنگين بوده است بنابراين از افزايش چند دلاري قيمتها نبايد متعجب شد. وي هشدار داد اگر مشکلات در چين که بزرگترين واردکننده نفت جهان و موتور رشد تقاضا براي نفت است به مدت طولاني‌تري ادامه پيدا کند، تاثير محدوديت توليد اوپک به چشم نخواهد آمد.

در ميان اخبار ديگر، شرکت کونوکو فيليپس دورنماي سالانه خنثي ارايه و پيش بيني کرد رشد تقاضا براي نفت امسال به دليل شيوع بيماري در چين 100 تا 200 هزار بشکه در روز کاهش پيدا خواهد کرد. اين شرکت همچنين به دنبال اعلام وضعيت اضطراري از سوي شرکت ملي نفت ليبي، اعلام کرد توليدش در ليبي را کاهش داده و انتظار ندارد اين وضعيت به زودي بهبود پيدا کند.

با تلاش محققان کشور حاصل شد؛

صرفه‌جويي ارزي در نگهداري از چاه‌هاي نفت با ابزارهاي مسدودکننده

يکي از شرکت‌هاي مستقر در مجتمع فناوري دانشگاه صنعتي شريف به دانش فني ابزارهاي مسدودکننده درون چاهي با استفاده از پليمرهاي تقويت شده با نانو فناوري دست يافته است و با بهره‌برداري از آن در چاه‌هاي نفت جنوب کشور از خروج ارز جلوگيري شده است.به گزارش ايسنا، "پکر"ها از مهمترين ابزارها در فرايندهاي مربوط به تعمير، نگهداري و تحريک چاه‌هاي نفت و گاز است؛ چراکه اين ابزارها امکان انجام عمليات‌ تحريک چاه، اسيدزني، تعميرات سرچاهي و بسيار از عمليات‌هاي ديگر را بدون خارج کردن رشته توليدي ميسر مي‌کنند.

اين نوع پکرهاي متورم شونده قابل نصب و برداشت از درون لوله مغزي عبور داده مي‌شوند و پس از رسيدن به عمق مورد نظر، متورم شده و عمليات آب‌بندي لوله جداري چاه‌هاي نفت و گاز را انجام مي‌دهد. نسبت تورم بسيار بالاي اين ابزار قابليت آب‌بندي لوله‌ جداري تا قطر 3 برابر قطر اوليه ابزار را در اختيار کاربر مي‌گذارد. پکر متورم شونده پس از اتمام عمليات مورد نظر، تا رسيدن به سايز اوليه فروکش مي‌کند و از چاه خارج مي‌شود.

با توجه به اهميت اين ابزار، يکي از شرکت‌هاي دانش‌بنيان مجتمع خدمات فناوري دانشگاه صنعتي شريف موفق به ساخت اين نوع از پکرها مطابق با استانداردهاي API و ISO و همچنين اخذ تاييديه شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب شده است. اولين تست ميداني پکر در زمستان 97 در يک حلقه چاه واقع در ميدان نفتي اهواز با عمليات اسيدکاري انتخابي در لوله جداري 7 اينچ با موفقيت کامل و همراه با افزايش توليد قابل توجه انجام گرفت.تاکنون 6 عمليات ميداني با استفاده از اين نوع پکرها با موفقيت انجام شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته