جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/12/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6337

 يادداشت 

 اثرات زيانبار مالچ‌پاشي در استان خوزستان

آذر فخري

استان خوزستان مدت‌هاست به دليل بروز خشکسالي‌هاي متوالي و خشک شدن تالاب‌ها و باتلاق‌ها در جهت توسعه صنعت و کشاورزي با احداث بي‌رويه سد با پديده آلودگي هوا با ريزگردها مواجه است.
در عين حال اين ريزگردها از سوي دو کشورعراق و عربستان نيز وارد استان‌هاي جنوبي کشور مي‌شود. با هربار وقوع اين پديده تعداد زيادي از شهروندان استان دچار بيماري‌هاي تنفسي يا قلبي عروقي شده و برخي از آنان نيز جان خود را از دست مي‌دهند.

در يک بازه زماني خاصي، مالچ‌پاشي براي خواباندن اين ريزگردها و جلوگيري از انتشار آن‌ها توسط باد و توفان، توسط کشورعراق و نيز عربستان، انجام مي‌شد که مدتي است با عدول اين کشورها از اقدام به مالچ‌پاشي، اين وظيفه بر عهده مسئولان ايراني نهاده شده است.

مالچ‌پاشي يا خاک‌پوشي عملي است که طي آن از قير يا پلاستيک سياه براي پوشش خاک استفاده مي‌شود تا از پراکنده شدن خاک در هوا جلوگيري شود. اين پديده در بسياري موارد موفق عمل مي‌کند اما عوارض جانبي آن‌را نبايد ناديده گرفت؛ مهم‌ترين عارضه جانبي مالچ پاشي، از بين رفتن گونه‌هاي مختلف گياهي و جانوري در منطقه است، با مالچ پاشي نفتي-قير؛ با استفاده از 48 درصد قير، 50 درصد آب و دو در صد ماده ممزوج کننده (يا آنيون يا کاتيون يا رس)- ميکروارگانيسم‌ها، حشرات، خزندگان، پستانداران کوچک و متوسط به‌طور کامل از بين مي‌روند. از ديگر زيان هاي مالچ پاشي ميتوان به اين موارد اشاره کرد:

- گازي که از مالچ نفتي بلند مي‌شود، با وزش باد به هر سو مي‌رود و بوي نفت سوخته دارد و استشمام آن سرطان‌زاست.

- رنگ سياه مالچ نفتي، ضريب حرارتي زمين را بالا مي‌برد و باد گرم ايجاد مي‌کند.

- تمام گياهان و جانوران زير خاک خشک مي‌شود و براي هميشه در منطقه از بين مي‌روند.

- آب بارندگي‌ها هدر مي رود چون مالچ نفتي غيرقابل نفوذ است. آب در قسمتي که زمين پست است جمع مي‌شود و بلا استفاده مي‌ماند.

برخي کارشناسان معتقدند براي جلوگيري از بروز پديده ريزگرد و مالچ پاشي، بهتر آن است که حق‌آبه اراضي کشاورزي اين استان‌ها تامين شود. شايد در نگاه اول خيلي‌ها معتقد باشند که سيلاب‌ها مخرب هستند اما اگر سازمان آب و برق اين سيلاب‌‌ها را به سمت شنزارها هدايت کند، به مالچ‌پاشي نيازي نخواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته