جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/08/05 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران شنبه نسخه شماره 2892

 کوتاه و خواندني 


سفر وزير خارجه ترکيه به تهران

ايرنا: علي باباجان وزير امور خارجه ترکيه براي گفت وگو با مقامات کشورمان در مورد مسايل منطقه و عراق امروزبه تهران مي آيد. به گفته يک مقام آگاه در وزارت امور خارجه ترکيه، باباجان در آستانه برگزاري نشست وزيران خارجه کشورهاي همسايه عراق در استانبول، به ايران مي آيد.بنا به گفته اين منبع "علي باباجان در راستاي تحرک ديپلماتيک اخير دولت آنکارا در رايزني با کشورهاي منطقه، براي تبيين ديدگاه هاي ترکيه در مورد مسايل منطقه بويژه عراق و تهديدهايي که پ.ک.ک. از شمال عراق متوجه ترکيه مي کند"، به ايران سفر مي کند. انتظار مي رود در اين سفر علي باباجان با همتاي ايراني خود "منوچهر متکي" در مورد آخرين تحولات منطقه بويژه عراق و روند روابط آنکارا و تهران گفت وگو کند.
 
تکذيب فروش جنگده هاي چيني به ايران
 
گروه سياسي: دولت چين گزارش هاي منتشر شده در رسانه هاي روسي و اسرائيلي مبني بر موافقت اين کشور با فروش 25 فروند جنگنده 10-J ساخت اين کشور به ايران را تکذيب کرده و گفته که هيچ گونه مذاکراتي تاکنون در اين خصوص انجام نشده است. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، ليو جين چائو سخنگوي وزارت امور خارجه چين روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: "ما به خبر منتشرشده توسط خبرگزاري هاي روسي توجه کرديم و متاسفانه بايد بگويم که اين مطلب واقعي نبوده و غيرمسئولانه است". وي خاطرنشان ساخت که چين هيچ گونه مذاکراتي را با طرف ايراني در باره فروش جنگنده ها انجام نداده است. بنا به ادعاي رسانه هاي غربي دولت چين يکي از منابع اصلي تسليحات سبک براي ايران بوده و نقش مهمي در توسعه فن آوري موشکي کشورمان ايفا» نموده است. برخي رسانه هاي رژيم صهيونيستي و روسيه طي روزهاي گذشته خبر از امضا» يک قرارداد تسليحاتي ميان چين و ايران براي فروش 24 فروند جنگنده 10-J به کشورمان دادند، اقدامي که در راستاي تقويت روابط نظامي دو کشور ارزيابي شده بود. به ادعاي اين رسانه ها ارزش اين قرارداد يک ميليارد دلار بوده و تحويل اين جنگنده ها به ايران از سال 2008 آغاز مي شد.

بان کي مون: مساله هسته  اي ايران با مذاکره قابل حل است

ايسنا: دبيرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگراني از برنامه هسته  اي ايران اظهار کرد:  اميدواراست، جامعه بين المللي بتواند اين مساله را از طريق گفت وگو حل و فصل کند. به گزارش خبرگزاري رويترز، بان کي مون که با روزنامه "لااستمپا" ايتاليا گفت وگو مي کرد در پاسخ به اين سوال که آيا نسبت به برنامه هسته  اي ايران نگران است، گزارش داد: بله. من نسبت به پيشرفت هسته  اي ايران بسيار نگران هستم. وي افزود: اميدواريم که حتي با تغيير مذاکره کنندگان اوضاع بتواند به پيش برود. تداوم گفت وگوها با تهران حائز اهميت است. دبيرکل سازمان ملل گفت که با محمود احمدي نژاد در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل به طور مختصر ديدار کرده و آماده است در صورت لزوم به طور خصوصي با وي ملاقات کند. بان کي مون گفت: من در موارد بسياري با تاکيد بسيار گفته ام که اين اختلافات مي تواند از طريق مسالمت آميز و گفت وگو حل و فصل شود; جنگ يا اقدام نظامي به هيچ وجه مطلوب نيست.

 


آيت الله جنتي:
 لاريجاني رئيس هيات ايراني در اروپا بود

مهر: دبير شوراي نگهبان خواستار پرهيز رسانه ها از دامن زدن به موضوع استعفاي علي لاريجاني از دبيري شواري عالي امنيت ملي و انتصاب سعيد جليلي به اين سمت شد و اظهار داشت: در سفر هيات شوراي عالي امنيت ملي به اروپا لاريجاني رياست هيات را بر عهده داشته است . آيت الله احمد جنتي در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته تهران با بيان اينکه لاريجاني در تمامي پست هاي خود بسيار موفق عمل کرد ،گفت : وجود اختلاف بين دو همکار امري بسيار طبيعي است چرا که هر يک راه هاي خود را براي رسيدن به هدف بيان مي کنند و هر دو معتقدند که بايد براي رسيدن به مقصد تلاش کرد.وي افزود : جليلي مردي جانباز، متدين، توانا، باهوش و با تدبير است و اکنون هم لاريجاني به عنوان نماينده رهبر معظم انقلاب در راس هيات و جليلي همراه با وي با سولانا ديدار کرده اند و غربي ها هم اذعان داشته اند که براي ما فرقي نمي کند و ما تنها مي خواهيم مذاکرات ادامه يابد.جنتي ادامه داد: بايد به اذهان، افکار و آرامش مردم احترام گذاشت و نبايد با زبان، قلم و تريبوني که در دست داريم، فضا را آلوده کنيم و به اختلافات دامن بزنيم.دبيرشوراي نگهبان تصريح کرد: برخي نظام ما را نمي شناسند چراکه نظام ما بر اساس دوستي، رفاقت و همکاري مصلحانه بنا شده و دوستي لاريجاني، جليلي و احمدي نژاد با يکديگر برقرار است.جنتي درادامه با اشاره به دو لايحه مصوب اخير مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس هفتم با تصويب دو لايحه مديريت خدمات کشوري و لايحه اصل 44 قانون اساسي ،اقدام اساسي و مناسبي را انجام داد.وي افزود: هر دو لايحه تحولاتي را در زيربناهاي اداري و اقتصادي کشور به دنبال دارد و به مرور زمان بايد به هر دوي اين لوايح عمل شود.دبير شوراي نگهبان  اظهار داشت: رسانه ها بايد در روشنگري و نقش آفريني اين لوايح  فعال باشند و مردم را به اهميت امور آگاه سازند و بايد خادم ومخدوم در کنار يکديگر براي دستيابي به هدف تلاش کنند.

احمدي نژاد: آماده بررسي همه پيشنهادات هسته اي هستيم

گروه سياسي: محمود احمدي نژاد با اشاره به اينکه ملت ايران اهل گفتگو و مذاکره است، تصريح کرد : ملت ايران آمادگي دارد هر پيشنهادي از طرف هر کشوري را مورد بررسي قرار دهد، اگر پيشنهاد خوبي باشد، آن را مي پذيرد واگر مناسب نباشد ، شجاعانه آن را رد مي کند. احمدي نژاد عصر روز پنج شنبه در ديدار جمعي از نابينايان کشور در سالن شهيد بهشتي نهاد رياست جمهوري، به پيشرفت هاي صورت گرفته در عرصه برنامه هسته اي ايران اشاره کرد و گفت : قدرت هاي زورگو ، نمي خواهند ما در مسير پيشرفت و کمال حرکت کنيم و در قضيه هسته اي مي خواستند به ملت ما زور بگويند که به لطف خدا و ايستادگي ملت و اتحاد ملي، توانستيم آنها را عقب رانده و پرونده هسته اي کشورمان را در مسير قانوني خود قرار دهيم .

مسوولان ستادهاي استاني ائتلاف اصلاح طلبان انتخاب شدند

ايسنا: مسوولان ستادهاي استاني ائتلاف اصلاح طلبان براي انتخابات مجلس هشتم انتخاب شدند.  بنا بر پيشنهاد صفدر حسيني رييس کميته  امور استان هاي ستاد ائتلاف اصلاح طلبان، و با تصويب شوراي مرکزي عبدالحميد معافيان از استان فارس، فيروزي از استان کردستان، معين نجف آبادي از استان اصفهان، مجتبي سادات از استان خراسان رضوي، محمود سيادتي از استان سمنان، احمد فولادي از استان مازندران، حاجي زاده از استان خراسان جنوبي، سيد احمدحسيني از استان گيلان، کريم عابدي از استان آذربايجان شرقي، داوود باقري از استان مرکزي، حجت الاسلام والسملمين عباس فضلي از استان هرمزگان، غلام شريعتي از استان خوزستان، آهنجيده از چهارمحال و بختياري، شکوهي از استان بوشهر و ميرزايي از استان کرمان به عنوان مسوولان ستادهاي استاني اين استان ها انتخاب شدند و ساير مسوولان استان هايي که در اين فهرست نيستند نيز در روزهاي آينده اعلام خواهد شد.
 
رزمايش "ايران مقتدر" با موفقيت پايان يافت

مهر: رزمايش ايران مقتدر با حضور 10 هزار بسيجي وزارت خانه ها و ادارات کشور روزپنج شنبه درمنطقه عمومي قم با موفقيت پايان يافت.  مسعود چيني گر زاده ، پس از پايان اين رزمايش درجمع خبرنگاران اظهار داشت: طي سه روز برگزاري اين رزمايش به اهدافي که مد نظرداشتيم رسيديم . وي با اشاره به سومين روز برگزاري اين رزمايش افزود: مانورامروز به بهترين شکل ممکن انجام شد و از نظر نظامي مورد تاييد مسئولان حاضر قرار گرفت. وي خاطرنشان کرد: حضور مسولان کشور و نمايندگان دولت در اين رزمايش بيانگر اهميت برگزاري آن بود.
 
استعفاي غرويان از موسسه آموزشي امام خميني(ره)

مهر: حجت الاسلام محسن غرويان از عضويت در موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) استعفا کرد. حجت الاسلام محسن غرويان که از چندين سال قبل عضو موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) بود، به دلايلي که هنوز اعلام نشده است از عضويت در هيئت علمي اين موسسه استعفا کرده است.موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) زير نظر آيت الله محمدتقي مصباح يزدي اداره مي شود.
 
الهام: تغييرات وزارت خارجه نوعي ترميم مديريتي است
 
همزمان با شدت يافتن تغييرات در وزارت خارجه جمهوري اسلامي ايران، سخنگوي دولت نهم اعلام کرد که اين تغييرات وزارت خارجه نوعي ترميم مديريتي است. غلامحسين الهام در حاشيه مراسم صبحگاه مشترک نيروهاي شرکت کننده در رزمايش ايران مقتدر در جمع خبرنگاران که پرسيده بود ، دليل استعفاها و جابجايي هاي گسترده در وزارت امور خارجه چيست ؟ گفت: برخي از اين تغييرات و بخصوص استعفاي متکي شايعات نادرستي بود که  بعضا از طريق رسانه هاي خارجي و براي حاکم کردن جنگ رواني مطرح گشت.سخنگوي دولت دليل تغيير برخي معاونان وزارت امور خارجه را  يک نوع ترميم مديريتي  به دليل تغييري که در پست افرادي همچون سعيد جليلي و مصطفوي انجام شد، خواند.وزير دادگستري  در پاسخ به سئوال خبرنگاري که پرسيد منظور رئيس جمهورکه  اعلام کرد  به زودي تغيير و تحول عظيمي در سياست خارجه ايران شکل خواهد گرفت چه بوده؟ خاطرنشان کرد: تغييرات انجام شده و رئيس جمهور دراين باره به زودي توضيحات کامل را خواهند داد.الهام درباره مذاکرات اخيرلاريجاني و جليلي با سولانا درخصوص پرونده هسته اي ايران ، تصريح کرد: ما در مجموع روند و روال گفتگوي خود و آژانس را مثبت ارزيابي مي کنيم.الهام با يان اينکه رويکرد جمهوري اسلامي ايران در مسائل بين المللي و همه مناقشات جهاني مذاکره و همفکري است، اظهار کرد: سياست ايران در پيگيري روند مذاکرات سياست واضحي است و در پي آن به دنبال اين هستيم که همه مسائل موجود با گفتگو حل کنيم .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته