جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/02/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6371

 نتايج تحقيق مشترک محققان ايتاليايي و دانمارکي؛
 تاثير آلودگي هوا بر افزايش مرگ و مير کوويد 19 

 
تحقيق جديد نشان مي دهد آلودگي هوا ممکن است بر شمار فوتي هاي ناشي از بيماري کوويد 19 تاثير گذارد.به گزارش مهر، تيمي از محققان از دانشگاه آرهوس دانمارک و دانشگاه سي‌نا ايتاليا به بررسي رابطه بين آلودگي هوا و کوويد 19 پرداختند.دانشمندان در حال حاضر به برخي فاکتورهاي تأثيرگذار بر افزايش ميزان مرگباربودن کوويد 19 پي برده اند که شامل مشکلات اساسي سلامت، سن فرد و جنسيت است.حال محققان به رابطه بين آلودگي هوا و افزايش شمار مرگ و ميرهاي ناشي از کوويد 19 که در ايتاليا کاملاً مشهود است پي برده اند.

آمار و ارقام رسمي از سوي دولت ايتاليا نشان مي‌دهد که مرگبار بودن بيماري کوويد 19 براساس نواحي جغرافيايي متفاوت بوده است.محققان توضيحات مختلفي براي اين تفاوت چشمگير ارائه کرده اند. به عنوان مثال در برخي از مناطق با نرخ بالاتر مرگ و مير، جمعيت نسبتاً مسن‌تر بوده اند. اما يکي از فاکتورهاي ديگر احتمالي، آلودگي هوا بوده است.

محققان براساس داده‌هاي ماهواره‌اي ناسا دريافتند در مناطق شمالي ايتاليا که تعداد مرگ و ميرهاي ناشي از کوويد 19 به مراتب بالاتر بوده شرايط آلودگي هوا به مراتب وخيم‌تر بوده است.محققان اذعان دارند که وجود اين ارتباط الزاماً به معناي تأثير يکي از آنها بر ديگري نيست و ممکن است فاکتورهاي ديگري هم نقش داشته باشند.مطالعات قبلي در مورد ساير بيماري‌هاي منجر به سندروم حاد ناراحتي تنفسي نشان مي‌دهد که اين بيماري‌ها در زمان اختلال عملکرد در سيستم ايمني که موجب بروز التهاب در نقاط مختلف بدن مي‌شود، تشديد مي‌شود.

به گفته محققان، آلودگي هوا يکي از بارزترين علل التهاب طولاني مدت است که منجر به فعاليت بيش از حد سيستم ايمني مي‌شود.از سوي ديگر آلودگي هوا به ارگانول هاي مويي شکل ريه موسوم به سيليا که خط مقدم دفاع در مقابل عفونت انتقال يافته از طريق هوا هستند، آسيب مي‌رساند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته