جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

 روز آخرارديبهشت؛ باران شديد و اصل غافلگيري 

 خوشبختانه امسال را با بارش‌هاي خوب بهاري آغاز کرديم که همچنان ادامه دارد. چنين بارش‌هايي دوسال متوالي است که در کشور ما اتفاق مي‌افتد؛ اما به گفته کارشناسان، حتي اگر چنين بارشي سه يا چهار سال هم تداوم داشته باشد، به معناي اين نيست که ما وارد ترسالي شده‌ايم، کشور ما فعلا همچنان درگير خشکسالي است. باران، با اين‎که در لطافت طبعش خلاف نيست، اما چندين سال است در مناطق مختلف کشور از شمال تا جنوب موجب سيلاب‎هاي شديد و خسارت‎هاي مالي و جاني شده است. خسارت‎هايي که تا سال‎ها مردم و دولت را درگير مي‎کند چرا که بنيه اقتصادي در هر دوطرف جوابگوي تسريع بازسازي نيست. باران، از سوي ديگر به واسطه جنگل‎خواري، جنگل‎زدايي و جنگل‎تراشي و از بين بردن مراتع، به راحتي خاک را مي‌شويد و موجب سست شدن زمين و نشست آن مي‌شود، به اين ترتيب، مردم و دولت از اين ناحيه هم دچار خسارت‌هاي سنگيني مي‌شوند. باران، خانه‌هاي بسازوبفروشي و ارزان قيمت و مسکن‌هاي مهر را هم تهديد مي‌کند؛ اين مجتمع‌ها با مصالح نامرغوبي ساخته شده‌اند که با کوچک‌ترين و ضعيف‌ترين حادثه طبيعي، توان ايستايي خود را از دست مي‌دهند و آسيب مي‌بينند؛ ‏از کناره‌هاي پنجره آب راه مي‌افتد و وارد خانه مي‌شود، سيم کشي‌ها اتصالي مي‌کنند و برق قطع مي‌شود، بارش تند و طولاني باران همراه با وزش باد موجب افتادن درخت‌ها و تيرهاي برق در شهرها و آسيب جاني و مالي براي مردم مي‌شود.

همين‌ها را بگذاريم در کنار زلزله‌اي که کلان‌شهري مانند تهران را تهديد مي‌کند؛ شهري که با يک بارش تند، چنين به هم مي‌ريزد، با زلزله بالاي 6 ريشتر چه وضعيتي خواد يافت؟!

نگذاريم غافلگيري به يک اصل گريزناپذير تبديل شود؛ به حوادث تلخ و تکرار آن‌ها عادت نکنيم. مردم و دولت بايد در کنارهم بتوانند چنين مشکلاتي را به‌سرعت و بدون احتمال تکرار حل کنند. دولت بايد مراقب سرمايه‌هاي اجتماعي خود باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته