جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

 يك نكته از هزاران 

 رابطه کاهش نرخ زاد و ولد و افزايش درخواست فرزندخواندگي!

جمعيت کشور ما به سوي پيرشدن مي‌رود؛ پيرشدن به اين معنا که تناسب لازم بين جمعيت متولدين و پيران وجود ندارد. اين مشکل البته ابعادي جهاني دارد و تنها معضل اجتماعي کشور ما نيست. اما دليل کاهش زاد و ولد براي سومين سال متوالي، بايد موجب نگراني‌هاي مسئولان و دولت‌مردان شود، اين‌که چرا مردم فرزندآوري نمي‌کنند و يا به يک فرزند رضايت مي‌دهند؟

چرايش را البته اغلب ما و دولت‌مردان مان به‌خوبي مي دانيم؛ اميد به آينده، همواره يکي از مهم‌ترين دلايل گرايش به فرزندآوري بوده است، چرا که اغلب والدين به تامين آينده فرزندان خود حساس و علاقه‌مندند و نسبت به آن احساس مسئوليت مي‌کنند؛ اما وقتي شرايط اقتصادي، در مورد آينده خود اين والدين هيچ تضميني نمي‌دهد، آنان تصميم مي‌گيرند مسئوليت تولد فرزندي را که نمي‌توانند آينده اش را تامين کنند، نپذيرند. و اين آينده، يعني تامين اجتماعي در تمام زمينه‌هاي آن از تحصيل گرفته تا اشتغال و ازدواج.

مشاور وزير بهداشت ايران در امور مامايي گفته است: «جمعيت ايران در حال پيرشدن است به شکلي که سير پيرشدن در ايران نسبت به دنيا خيلي سريع‌تر است، در حالي‌که در حدود 60 سال گذشته جمعيت دنيا 5 سال پير شده، جمعيت ايران 10 سال پيرتر شده است.» آمار تولد در سال 98، 170 هزار مورد کمتر از سال 97 بوده است. آمار زاد و ولد در سال 97 هم 120 هزار مورد کمتر از سال 96 بوده است.

بسياري از متولدان دهه شصت ما مدت‌هاست که وارد فاز تجرد قطعي شده‌اند.

از سوي ديگر وضعيت اقتصادي به گونه‌اي است که اغلب جوانان حتي با داشتن بالاترين مدرک ممکن، نمي‌توانند شغلي چه در خور و چه بخور و نمير، پيدا کنند و بيکاري در حال افزايش است. در کنار همه اين‌ها ما با مشکلات اقتصادي و تحريم و ... مواجه هستيم. بنابراين بسيار طبيعي است که مردم، نسبت به فرزندآوري بي‌رغبت شوند.

اما نکته قابل توجه اين‌که فرزندخواندگي افزايش يافته است. به گفته معاون اجتماعي سازمان بهزيستي سالانه دو هزار کودک به فرزندخواندگي سپرده مي‌شوند که يک‌هزار و 700 نفر از اين کودکان به فرزندخواندگي دائمي و 300 کودک نيز به امين موقت سپرده مي‌شوند. يکي از مهم‌ترين شرايط پذيرش تقاضاي فرزندخواندگي از سوي سازمان بهزيستي داشتن تمکن مالي است؛ موردي که اغلب خانواده‌هاي ما از آن بي‌بهره‌اند، نه فقط خانواده‌ها، بلکه جواناني که حتي توان ازدواج و تشکيل خانواده را ندارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته