جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1399/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6397

 معاون سازمان سنجش آموزش کشور:
 المپياد علمي دانشجويي کشور برگزار مي‌شود 

معاون سازمان سنجش آموزش کشور از برگزاري بيست و پنجمين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور و تغييرات آن در سال 99 خبر داد و گفت: تصميمي براي حذف المپياد علمي دانشجويي کشور در سال 1399 نداريم.

دکتر احسان جمالي در گفتگو با مهر درباره وضعيت برگزاري المپياد علمي دانشجويي کشور با توجه به شيوع کروناويروس گفت: آزمون المپياد علمي دانشجويي کشور تاکنون در 24 دوره برگزار شده است و امسال بيست و پنجمين دوره آن برگزار مي‌شود. با توجه به مشکلاتي که بيماري کرونا در کشور ايجاد کرده است المپياد با تغييرات جزئي نسبت به دوره‌هاي گذشته برگزار مي‌شود.

وي گفت: تا چندين سال قبل برگزيدگان و نفرات برتر آزمون کارشناسي ارشد هر سال در رشته‌هاي المپياد انتخاب مي‌شدند و به مرحله نهايي المپياد علمي دانشجويي راه مي‌يافتند و آزمون را به صورت تشريحي در تهران به صورت متمرکز برگزار مي‌کردند.

جمالي خاطرنشان کرد: در سال‌هاي اخير به دليل توسعه المپياد علمي دانشجويي، مقرر شد که برگزيدگان از دو طريق معرفي شوند. يک راه شرکت در آزمون کارشناسي ارشد و نفرات برتر بود و يک راه هم برگزاري آزمون به صورت غيرمتمرکز در مناطق 10 گانه بود که هر منطقه شامل چند استان است.

دبير المپياد علمي دانشجويي کشور گفت: در سال 1399 براي برگزاري بيست و پنجمين المپياد علمي دانشجويي کشور با توجه به وضعيت کشور و مشکلات ناشي از شيوع کروناويروس و همچنين مشکلات دانشگاه‌ها برنامه جديدي تنظيم شد.

معاون فني سازمان سنجش يادآور شد: اگر بخواهيم علاوه بر آزمون کارشناسي ارشد، آزمون غيرمتمرکز را در مناطق 10 گانه برگزار کنيم براي دانشگاه‌ها و داوطلبان مشکلات و معضلات زيادي را ايجاد مي‌کند. نکته اول اين است که موجب سفر دانشجويان مي‌شود و بايد از يک استان به استان ديگر يا از يک شهر به شهر ديگر سفر کنند. ديگر اينکه خوابگاه و امکانات و تغذيه دانشجويان شرکت کننده در آزمون بايد از سوي دانشگاه ميزبان تامين شود و در حال حاضر با توجه به مشکلات ناشي از بحران کرونا اين امکان براي دانشگاه‌ها وجود ندارد.

تصميمي براي حذف المپياد علمي دانشجويي کشور در سال 1399 اتخاذ نشده است

وي تاکيد کرد: تصميمي براي حذف المپياد علمي دانشجويي کشور در سال 1399 اتخاذ نشده است و تصميم بر اين شد که تغييرات جزئي در مسير انتخاب نفرات برتر براي آزمون نهايي المپياد انجام شود.

دبير المپياد علمي دانشجويي کشور اظهار داشت: تصميم بر اين شد که در آزمون کارشناسي ارشد نفرات برگزيده بيشتري نسبت به سنوات گذشته انتخاب شوند. به دانشگاه‌ها گفته شده است با توجه به اينکه آزمون غيرمتمرکز مناطق 10 گانه برگزار نمي‌شود، اگر دانشجوياني وجود دارند که واجد شرايط بوده و سال سوم هستند به آنها توصيه شود که در آزمون کارشناسي ارشد امسال شرکت کنند.

وي گفت: بنابراين پس از برگزاري آزمون کارشناسي ارشد سال 99 نفرات برگزيده بيشتري نسبت به سنوات گذشته انتخاب شوند و ما اکنون در حال طراحي مرحله نهايي المپياد علمي دانشجويي با توجه به وضعيت بيماري کرونا در کشور هستيم.
پيش بيني ما اين است که امسال با توجه به حذف مرحله غيرمتمرکز بتوانيم تسهيلات بيشتري براي دانشجويان ايجاد کنيم و به جاي برگزاري مرحله نهايي در تهران، اين مرحله در قطب‌هاي آموزشي برگزار شود.

معاون فني سازمان سنجش آموزش کشور يادآور شد: اين سناريو براي اين مرحله در حال طراحي است اما به هر حال بسياري از موارد منوط به شرايط بيماري کرونا در کشور است.

جمالي گفت:آزمون نهايي المپياد علمي دانشجويي کشور پس از برگزاري آزمون کارشناسي ارشد سال 99 و مشخص شدن نفرات برتر در رشته‌هاي المپياد برگزار خواهد شد.آزمون کارشناسي ارشد سال 99 هفته اول مردادماه برگزار مي‌شود و نتايج اوليه نيز در اوايل شهريورماه مشخص مي‌شود. انتظار ما اين است که مرحله نهايي المپياد را با تغيير در مکان برگزاري، برگزار کنيم.بيست و پنجمين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور در 24 رشته برگزار مي‌شود.

رشته‌هاي اين دوره از المپياد

رشته‌هاي اين دوره از المپياد شامل زبان و ادبيات فارسي، مجموعه علوم جغرافيايي، علوم اقتصادي، مجموعه الهيات و معارف اسلامي - علوم قرآني، مجموعه علوم تربيتي، مجموعه حقوق، مجموعه روانشناسي، علوم زمين، شيمي، مجموعه فيزيک، مجموعه زيست شناسي سلولي و مولکولي، آمار، مجموعه رياضي، زيست شناسي گياهي، زيست شناسي جانوري، مجموعه مهندسي برق، مجموعه مهندسي شيمي، مهندسي صنايع، مجموعه مهندسي عمران، مجموعه مهندسي مکانيک، مجموعه مهندسي مواد و متالورژي، مهندسي کامپيوتر، مجموعه زراعت و اصلاح نباتات و طراحي صنعتي است.

در سال 99 همانند سال 98 علاوه بر اين رشته‌ها، المپياد بين رشته‌اي «سلول هاي بنيادي و مهندسي بافت» نيز برگزار مي‌شود. پس از برگزاري آزمون کارشناسي ارشد، نفرات برگزيده در رشته‌هاي شيمي، مجموعه زيست شناسي، مهندسي شيمي، مهندسي صنايع، مهندسي مواد و متالورژي، مهندسي کشاورزي، مهندسي برق، مهندسي مکانيک و مهندسي پزشکي توسط شوراي مربوطه در سازمان سنجش تعيين و در صورت علاقمندي امکان شرکت در المپياد سلول‌هاي بنيادي را دارند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبردانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته